poniedziałek, 6 kwietnia 2020

Ćwiczenia oddechowe dla dojrzałych z okazji Wielkanocy


Ćwiczenia oddechowe to nie była (i nie będzie?) specjalność Wirtualnej Kultury. Nawet na gimnastyce w sanatorium miała z nimi problem. Jednak wierzy, że na naukę nigdy nie jest za późno. Może wreszcie uda się jej wypełnić brzuch powietrzem jak balon i oddychać przeponą.

Zajrzała do internetu, by się przekonać, czy prawidłowo domyśla się, o co w tym długim oddychaniu przeponą chodzi. To jest coś "na wszystko" (kliknijcie: Hello zdrowie, Jak oddychać?):

"Długi, spokojny oddech przeponą powinien być wypisywany na receptę do stosowania dwa razy dziennie przez całe życie. Jego prozdrowotne działanie jest nie do przecenienia: wydłuża życie, przywraca równowagę emocjonalną, ratuje zdrowie fizyczne i psychiczne.

(...) Usiądź na brzegu krzesła lub w siadzie skrzyżnym. Wyprostuj kręgosłup, zrelaksuj ramiona, zamknij lub przymknij oczy, dłonie ułóż na kolanach, palec wskazujący i kciuk stykają się. Zacznij oddychać przeponą: przy wdechu napełnij brzuch powietrzem jak balon, przy wydechu wypuść je. Obserwuj, jak brzuch faluje wraz z oddechem. Miej świadomość każdego wdechu i wydechu. Zrób przynajmniej 10 takich oddechów. Ćwiczenie powtarzaj przynajmniej raz dziennie."

Co więcej, okazało się, że jogi i medytacje "hinduskie" uczą prawidłowego oddychania. Tylko jak tu siedzieć "w kucki" i do tego w pozycji wyprostowanej?

Wirtualna Kultura teraz żałuje, że nie zapisała się wiele lat temu na zajęcia z jogi i na basen w pobliskiej szkole. Mogła zrobić tylko tyle i aż tyle. Czy to da się nadrobić? Musi spróbować, a uczyć się ma od kogo, na przykład od seniorek na tym filmie (najstarsza z nich ma 80 lat):

Wczoraj była niedziela palmowa. Z tej okazji Irenka ze Szczepina przysłała Wirtualnej Kulturze zdjęcia z zeszłorocznej wystawy pisanek i palm w Muzeum Etnograficznym (kliknijcie na zdjęcia). W tym roku wystawa była w muzeum online:

Małgosia z Popowic - ta od "Babek zakręconych" - wystawiała swoje wielkanocne cudeńka w Muzeum Etnograficznym, zobaczcie:

Uwaga. Ten wpis jest krótki, bo zamiast czytać lepiej ćwiczyć! Czy to jest Wasza dewiza życiowa?

Krystyna - Wirtualna Kultura

8 komentarzy:

 1. Ubawiłaś mnie Krysiu,
  Ubawiłaś mnie jak nigdy dotąd. Najpierw zaśmiewałam się z oddechu co to brzuch wypina niby balon. A siedzenie "w kucki" w wyprostowanej pozycji (dot.kręgosłupa)to już jest mistrzostwo świata. Nie myslałam, że z Ciebie taki filut... Bardzo nam coś takiego bywa potrzebne.
  Pozdrawiam Cię Kochana serdecznie.
  A wracając do prawidłowego oddechu to sama wyliczyłas tyle jego zaler ile faktycznie powoduje. O ile jest prawidłowo/poprawnie wykonywany. Nam właśnie brakuje poprawności podczas oddychania. Wić ja natychmiast biorę się do ćwiczeć. I oczywiście wszystkich zapraszam zachęcają zdrowiem i urodą.
  Dziękuję Krystyno, pozdrawiam i ćwiczmy!
  Majka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Maju, ja zawsze piszę "najprawdziwszą prawdę".Ćwiczenia oddechowe, prawidłowo wykonywane, są dla mnie wyzwaniem.

   Cieszę się, że nawet "najprawdziwsza prawda" może bawić.

   Krystyna

   Usuń
  2. Taka oczywista oczywistość w Twoim wydaniu Krysiu, mnie setnie ubawiła...
   Poszłam oczywiście we wszystkie (prawie) odnośniki. Zobaczyłam jogę oddechową w dobrym wykonaniu Anety. Poćwiczyłam wraz z nią, ale uśmiech nie schodził mi z twarzy bo wciąż myślałam o Tobie. Jesteś kochana w tej takiej Tobie właściwej bezradności.
   Uczciwie uczciwej, brawo!
   Buziaków sto Majka

   Usuń
  3. Maju, w podzięce przesyłam Ci uśmiech.

   Krystyna

   Usuń
 2. Irena ze Szczepina12 kwietnia 2020 19:24

  Droga Wirtualna Kulturo! Czytać, czytać, czytać i brać udział w możliwie największej ilości Twoich propozycji. Teraz, kiedy siedzimy w domu - ĆWICZMY!!!!!!!!!!!! Każde ćwiczenie(np.oddychanie,co to brzuch wypina jak balon i rozśmiesza naszą cudowną Majkę) jest aktualnie wskazane zwłaszcza dla nas seniorów i jest superrrrrrrrrrrr! A jeszcze ćwiczenie z uśmiechem na twarzy - to jest to droga Maju!
  Duże dzięki Krystynko i do ćwiczeń przystępujemy już dziś. Uściski i buziaki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wielkie dzięki Irenko..
  I jak mówisz tak należy zrobić.
  Czyli co rano marsz do ćwiczeń tych aktywniejszych,
  a tuż przed obiadem oddychamy,oddychamy...
  Abyśmy po powrocie nie zaczęli skrzypieć z zastania.
  Pa Dziewczyny MS

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...miało być: po powrocie do normalności nie itd...

   Usuń