poniedziałek, 21 grudnia 2020

Jeśli chcesz iść szybko ...

Wirtualna Kultura dostała od Dojrzałej Partycypacji list z podziękowaniami za udział i zaangażowanie w realizację projektu pod nazwą "Dojrzała partycypacja - warsztaty i mentoring dla seniorów", realizowanego przez Stowarzyszenie Żółty Parasol. List zaczyna się od zacytowania nieznanego autora:

Jeśli chcesz iść szybko, idź sam. Jeśli chcesz jechać daleko, idziecie razem.

To stwierdzenie nie daje jej spokoju. Wirtualna Kultura od czasu do czasu lubi pożartować. Teraz też to zrobi. No bo, czy ten cytat jest adresowany do młodych czy starych piechurów po 75+? Ci ostatni raczej szybko już nie chodzą, więc z góry są zdani na drugą możliwość - muszą jechać. Ale jeśli nie mają prawa jazdy, to czy mogą jechać sami? Nie, są skazani na podróż z co najmniej jednym szoferem. itd, itd. W związku z tym Wirtualna Kultura ogłasza konkurs bez nagród na przeredagowanie powyższego cytatu tak, aby on swoim zasięgiem obejmował seniorów 75+, nie tracąc przy tym cennego przesłania: siła jest w grupie wspólnie działającej.

A tak na poważnie to Wirtualna Kultura chciałaby napisać, że jest pod dużym wrażeniem odczytu "Dlaczego warto być aktywnym, czyli dojrzała partycypacja w praktyce" dr Bogny Bartosz z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego na wideo-konferencji podsumowującej projekt "Dojrzała partycypacja". Wszystko było SUPER: prezentacja, zawartość i przesłanie wraz z uzasadnieniem oraz osobisty urok. Spójrzcie na zdjęcie Bogny Bartosz na jej stronie domowej: 


Tak jak zawsze w takich sytuacjach, Wirtualna Kultura robiła notatki. Co i jak powinno się robić, żeby seniorzy chcieli brać udział w projektach i innych przedsięwzięciach? Dla fachowca psychologa odpowiedź jest oczywista.  Oto wnioski, które zostały w głowie Wirtualnej Kultury po wysłuchaniu Bogny Bartosz:
 • Senior powinien współuczestniczyć już na etapie tworzenia wniosku o projekt.
 • Konieczna jest diagnoza potrzeb seniorów - w czym i jak chcą uczestniczyć.
 • O projektach powinno się opowiadać językiem pokolenia seniorów.
 • Ważne jest uświadomienie krótkich i długofalowych korzyści z udziału w projekcie (osobiste korzyści są ważnym mechanizmem psychologicznym).
 • Informacja o projekcie powinno być podana z wyprzedzeniem (co najmniej 10 dni?). Nikt nie lubi działać pod presją czasu - to budzi bunt. W tym kontekście Wirtualna Kultura poznała nowe dla niej słowo z psychologii: "reaktancja". Reaktancją określa się „opór psychiczny”, gdy ktoś usiłuje nam coś narzucić lub zakazać, kliknijcie: Reaktancja - Wikipedia.
 • Należy eliminować, występujące w naszej kulturze, przekonanie, że niepowodzenie to porażka. Szwedzi uważają, że niepowodzenia budują i uczą. To powinno wykluczać obawy towarzyszące składaniu wniosków, na przykład, o mikrogranty.
 • Partycypację powinno się zaczynać od "małych kroków".
 • Sukces zależy od lidera grupy. Lider musi mieć moc zapalania do działania.
 • ...
Każdy z tych wniosków był ilustrowany przekonywującymi przykładami. Babcia może pochwalić się wnukowi, że brała udział w projekcie, który zakończył się powstaniem klubu na osiedlu - to jest przykład korzyści. Inną korzyścią jest przekonanie, że brało się udział z kimś znajomym, że co tydzień spotykało się ludzi, itd Wszystko można przekuć w sukces i zadowolenie z udziału. Wirtualna Kultura ma nadzieję, że inni uczestnicy wideo-konferencji potwierdzą jej wrażenia z prelekcji Bogny Bartosz.

Na tym Wirtualna Kultura kończy swoje relacje z projektu, który się zakończył po siedmiu miesiącach:

W cytowanym na początku wpisu liście napisano: 

Jednocześnie mamy nadzieję na dalszą, pomyślną współpracę na rzecz promowania aktywności.

Zachęcanie seniorów do aktywności przyświecało od samego początku  blogerce Popowiczance, a Wirtualna Kultura to kontynuuje, kliknijcie: Blog Popowiczanie.

Uwaga. Zdjęcia przysłała Zosia - ona sama to cudo zrobiła. Kliknijcie na zdjęcia.

Krystyna - Wirtualna Kultura

1 komentarz:

 1. To tylko przenośnia, bo każdy w swoim tempie pokonuje dystans. Pamiętam, jak byłem dzieckiem i mama zabierała mnie na zakupy, to mnie poganiała, żebym szedł przed nią, żeby mnie widziała, bo zawsze zostawałem w tyle. Wiek to nie przeszkoda, żeby iść do przodu, a nie zostawać. Tak jest z innymi rzeczami. Młodzi w mig łapią nowości techniczne, starsi wolniej. Żeby nie zostawać w tyle, trzeba próbować tej technologii. Pozdrowienia dla wszystkich bez względu na wiek.

  Andrzej

  OdpowiedzUsuń