wtorek, 2 marca 2021

Wirtualna Kultura się szkoli


Szkolenia (warsztaty), debaty, spotkania online tak się zadomowiły, że rano po przebudzeniu Wirtualna Kultura nie zastanawia się, w co się ubrać, tylko usiłuje sobie przypomnieć, co, gdzie (na jakiej platformie) i o której godzinie będzie danego dnia. Niestety nie notuje tego w zeszycie, a jej pamięć ma ograniczone rozmiary. 

Wczoraj, 1 marca 2021, razem z seniorami z Klubu Seniora "Zawsze Młodzi" na Psim Polu wzięła udział na Skypie w szkoleniu "Jak przestać się bać kamery?", prowadzonym przez dziennikarkę Monikę Suder - o wrażeniach czytajcie na końcu wpisu. 

Wirtualna Kultura wzięła też udział razem z seniorami z Żółtego Parasola  w szkoleniu z bezpiecznego korzystania z internetu, prowadzonym przez Martynę Wilk z Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego (ciąg dalszy już w piątek, 5 marca). Okazało się, że seniorzy za mało wiedzą o ustawieniach w przeglądarkach internetowych. Czy wiecie, jakie zalety i wady mają przeglądarki, na przykład Mozilla i Chrome? Czy potraficie ustawić w przeglądarce parametry związane z prywatnością i bezpieczeństwem? "Ciasteczka" to nie jedyny problem. Nasz komputer może być wykorzystywany - bez naszej wiedzy -  przez innych zdalnie. Czy słyszeliście o kryptowalutach? Jak się tego wszystkiego dowiecie, to może odkochacie się, o ile już kochacie internet.

Żółty Parasol rozesłał seniorom informację z Kontur Kultury o bezpłatnych zajęciach  z jogi (online i stacjonarne) i relaksacji przez sztukę (stacjonarne). Zapisy są przyjmowane przez Kontury Kultury telefonicznie: 789-278-026 lub mailowo: biuro@konturykultury.art.pl

Joga
- zajęcia ruchowe dla seniorów, pozwalające delikatnie pobudzić ciało, rozciągnąć zastane mięśnie i zebrać energię na dalsze działanie. Zajęcia będą często łączone z ruchem intuicyjnym. Ćwiczenia wykorzystujące własny ciężar ciała, wzmacniające poszczególne partie, praca z oddechem, relaksacja. Odbywają się we wtorki:
 • godz. 16.00-17.00 - grupa stacjonarna - spotkania w Konturach Kultury - ul. Jagiellończyka 10a
 • godz. 17.00-18.00 - zajęcia online platforma ZOOM - chętne osoby prosimy o podanie adresu e-mail.
 • godz. 18.00-19.00 - zajęcia online platforma ZOOM - chętne osoby prosimy o podanie adresu e-mail.
Relaksacje przez sztukę dla seniorów
- zajęcia stacjonarne w poniedziałki, trzy grupy do wyboru:
 • gr. I, godz. 11.00-13.00
 • gr. II, godz. 13.00-15.00
 • gr. III, godz. 15.00-17.00
Kontury Kultury tak zachęcają do udziału w zajęciach:

Relaksacja ze sztuką to cykl spotkań wypełnionych twórczymi działaniami, które dadzą wytchnienie, zatrzymają Cię w tu i teraz, ukoją i napełnią wiarą we własne możliwości. Zapraszamy nie tylko osoby uzdolnione plastycznie. Koncentrujemy się na wewnętrznym doświadczaniu, a nie ocenie wartości estetycznych. Zapraszamy w podróż do przestrzeni swobodnego wyrażania siebie oraz własnych emocji za pomocą plastycznych i arterterapeutycznych środków wyrazu.

Jutro, 3 marca, Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej wraz z Fundacją Polskiego Funduszu Rozwoju i zespołem Centralnego Domu Technologii organizują debatę „Seniorzy w świecie cyfrowej rewolucji” online o godz. 12:00-13:30. Dostęp do debaty jest bezpłatny i wymaga jedynie zapisania się.

Aby obejrzeć debatę online na żywo trzeba się zarejestrować, klikając już teraz w link
Rejestracja zajmie mniej niż minutę. Po pomyślnej rejestracji na podany adres mailowy zostanie wysłany link, pod którym w środę, 3 marca, o godzinie 12:00 będzie można uczestniczyć w debacie na żywo. Szczegóły debaty są podane tutaj:
Na platformie ABC Senior są informacje o wielu szkoleniach
Czy pamiętacie ten wpis o ABC Senior i Krajowym Instytucie Gospodarki Senioralnej:

Na zakończenie test: Jakie oświetlenie zastosowała Wirtualna Kultura na pierwszych dwóch zdjęciach. Kliknijcie. Te dwa zdjęcia to efekt szkolenia z Moniką Suder, która pokazywała tajniki dobrego świetlenia twarzy, gdy, na przykład, prowadzi się spotkanie online. To przyda się też do zdjęć selfi.

Monika ujawniła też metody, jak przed kamerą opanować lęk (wstyd), kłopoty z oddechem, jak pracować z przeponą, dodać sobie pewności siebie, opanować "uciekanie myślami", itd. Czy wiecie, że wydech powinien być dłuższy od wdechu? Nie powinno się myśleć "do przodu". Aby to osiągnąć przed nagraniem można skupić uwagę na otaczających nas przedmiotach i dźwiękach, również zapachach, Warto też mieć jakiś amulet lub przechadzać się po czerwonym dywanie, jak to Elvis Presley podobno robił przed koncertami.

Krystyna - Wirtualna Kultura 

3 komentarze:

 1. Kupuje czerwony dywan jak najszybciej!! WPIS jak zwykle doskonaly à z dobry humorem latwiej zyc. Dziekuje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też zastanawiam się nad kupnem czerwonego dywanu. Elvis nie musiał kupować. Miał to zagwarantowane w kontraktach.

   Krystyna

   Usuń
 2. Ja mam czerwony dywan ale coś jest nieskuteczny

  OdpowiedzUsuń