piątek, 12 marca 2021

Kult młodości

W poprzednim wpisie Wirtualna Kultura się zastanawiała, czy popolemizować z Krystyną Bałakier, która w nagranym niedawno filmie radziła dojrzałym kobietom, czego nie mają robić, by nie wyglądać jak "własna babcia", bo to postarza. Krystyna Bałakier wymieniła trzy rzeczy (kliknijcie: Jak nie wyglądać jak własna babcia - YouTube):

 • nie nosić okularów w niemodnych oprawkach, 
 • nie nosić butów z obciętymi czubkami i z staromodnymi obcasami, 
 • nie ubierać się w stylu retro, wyciągając z szafy stare ciuchy, na przykład, marynarkę z niemodnym kołnierzem.

Ta opinia budzi sprzeciw Wirtualnej Kultury, bo tak naprawdę nie chodzi w niej o "własną babcię" tylko o modę. 
 • Dlaczego te trzy, wymienione przez Krystynę Bałakier,  rzeczy mają się nam kojarzyć z naszymi babciami? 
 • Dlaczego mamy wyglądać młodziej niż to wynika z metryki?
 • Dlaczego mamy być niewolnicami mody? 
Moda tak jak historia kołem się toczy. Na zdjęciu Babcia Irena (1883-1950), do której Wirtualna Kultura jeździła na wakacje w Tucholi, ma świetne okulary. Na pierwszym zdjęciu są okulary ze zbioru Wirtualnej Kultury.

Dla Wirtualnej Kultury ważniejszy jest stan ducha niż wygląd. Dlatego postanowiła się przekonać, co w internecie piszą o "kulcie młodości". Te poszukiwania doprowadziły ją do "diety długowieczności" (o tym napisze w następnym wpisie). Po drodze pojawił się Leszek Kołakowski, oda do młodości Adama Mickiewicza i Meryl Streep w filmie Mamma mia, ciesząca się życiem i akceptująca swoje 60 lat. 

Nie jesteśmy starzy, gdy czujemy się potrzebni, gdy interesuje nas świat, gdy jesteśmy otwarci na innych ludzi. Wirtualna Kultura przeczytała w internecie, że łatwiej można się pogodzić z nieuchronnym upływem czasu, gdy przeżywa się i domyka po kolei wszystkie naturalne etapy życia. Od najmłodszych lat trzeba mieć kontakty ze "starszyzną". Wtedy nie będą nas martwić zmarszczki.

Leszek Kołakowski twierdził, że nigdy nie czuł się młody i dzięki temu nie czuje się stary. W rozmowie z Zbigniewem Mentzlem Kołakowski podkreśla, że trzeba odróżniać kult młodości od fascynacji młodością, zaś zdaniem Mentzla młodość ma teraz wartość rynkową:Krystyna - Wirtualna Kultura

9 komentarzy:

 1. Krysiu masz 100% rację!Najważniejsze jest dobre samopoczucie gdy jesteśmy otwarci na
  na otaczający nas świat i innych ludzi.Ze starością trzeba się pogodzić i przyjąć ją taką jaka jest.W przeciwnym razie nie pomogą żadne modne ciuchy i udawanie młodzianów
  jak się jest już w sędziwym wieku.Wręcz przeciwnie wygląda to śmiesznie.Najważniejszy jest odpowiedni stan ducha, otwartość i życzliwość. Baca

  OdpowiedzUsuń
 2. Jedna z czytelniczek zapytała Wirtualną Kulturę, dlaczego ma tyle okularów. Odpowiedź: To są okulary do "chodzenia", czytania i komputera, zgromadzone na przestrzeni wielu lat w związku z pogarszaniem się wzroku. Wirtualna Kultura powinna chyba zrobić remanent w szufladach.

  Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 3. To bardzo ciekawe co piszesz.....tylko dlaczego przed kazdym waznym wydarzeniem kupowalas nowe modne,w jasnych kolorach bluzki,zakiety, sukienki...Pewnie dlatego,ze chcialas ladnie wygladac i nie mialo to nic wspolnego z pogonia za mlodoscia.Wydaje mi sie,ze seniorzy wlasnie o te estetyke powinni szczegolnie dbac ,nie powinni sie zaniedbywac i "donaszac" starych ubran bo szkoda je wyrzucic..
  Estetyczny i zadbany wyglad sprzyja kontaktom z rowiesnikami i mlodymi,a o to chyba chodzi,zeby nie byc odrzucanym przez ludzi.Oczywiscie,masz racje ,ze wazne jest wnetrze czlowieka - najwazniejsze,ale zanim sie dotrze do tego wnetrza wazne jest pierwsze wrazenie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem być może staroświecka, ale uważam, że strój powinien być dobrany do sytuacji. Precz ze swetrami w operze! Strojem powinno się podkreślić rangę wydarzenia. Na wrześniowej uroczystości w Narodowym Forum Muzyki byłam ubrana w ponadczasową sukienkę sprzed roku.

   Krystyna

   Usuń
 4. Irena ze Szczepina12 marca 2021 22:08

  Nie Krysiu, nie jesteś staroświecka! Zawsze uważałam,że strój powinien być dobrany do sytuacji podkreślając jednocześnie rangę uczestniczenia w danym wydarzeniu. Myślę, że aktywny senior, to młody duchem senior. Nie czujemy swoich lat, kiedy akceptujemy kolejne etapy naszego życia,kochamy świat i otaczających nas ludzi.P.S.Krysiu - Twoja babcia to ładna i elegancka kobieta.Przepraszam za ciekawość.Czyja to mama? Twojej Mamy czy Twojego Taty? Pozdrawiam.
  a

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Irenko, Babcia Irenka była Mamą mojej Mamy.

   Krystyna

   Usuń
 5. Babcia Irenka bardzo mi sie podoba à poniewaz znalam Twoja Mame pozwalam sobie dodac ze Mama tez byla w mojej pamieci elegancka. A co do mody ja tez nie znosze swetrow w operze czy na koncerach. Ale jestem gotowa je nalozyc tylko zeby otwarto te piekne sale!

  OdpowiedzUsuń
 6. Zgadzam się z Tobą Krysiu. Sprzeciw wobec starzenia się poprzez hołdowanie modzie prowadzi do śmieszności. Tu potrzebny jest smak.

  Irena

  OdpowiedzUsuń