wtorek, 30 marca 2021

Wielkanoc z Mona Lizą na kanapie

W piątek, 26 marca 2021, paryskie muzeum Luwr uruchomiło bezpłatną internetową bazę z prawie pół milionem dzieł. To "suche" zdanie można rozwijać na wiele sposobów. Wirtualna Kultura zajrzała na kilka polskich platform internetowych, żeby zobaczyć, jak  można to zrobić. Za każdym razem poznawała jakiś nowy dla niej szczegół. Oto niektóre z nich:

 • Wraz z kopiami cyfrowymi największych dzieł udostępniono wiele tekstów kuratorskich i albumów tematycznych,
 • Powstała interaktywna mapa muzeum. Filtry wyszukiwania pozwalają m.in. umiejscowić dzieła w przestrzeni muzeum.
 • Oprowadzanie po muzeum jest dostępne w językach francuskim, angielskim, hiszpańskim i chińskim.  
 • Muzeum można zwiedzać wirtualnie na kilka sposobów. Według podziału na malarstwo, rysunek, rzeźbę, tekstylia, meble itp. Albo tematycznie, np. „Arcydzieła Luwru”, „Sztuka portretu”, „Główne wydarzenia w historii”, „Nowe nabytki”. Wśród arcydzieł jest "Mona Liza" Leonarda da Vinci, „Wenus z Milo”, czy „Nike z Samotraki”,
 • Po raz pierwszy każdy może z komputera lub smartfonu uzyskać bezpłatny dostęp do całej kolekcji, niezależnie od tego, czy prace są prezentowane w muzeum, wypożyczone,  czy znajdują się w magazynie. Rewelacja! Jaka za tym kryje się praca!!!
 • Udostępniono część poświęconą dziełom odzyskanym. Nadal prowadzi się badania nad ustaleniem własności innych prac odzyskanych i przechowywanych w zbiorach.
 • Główna witryna internetowa louvre.fr jest odnowiona i ma intuicyjną nawigację, kliknijcie: Luvre - home page.
 • W 2020 roku witrynę odwiedziło 21 mln osób.  Wirtualna Kultura zwiedziła jakieś fragmenty Luwru w "realu" w ciągu tylko jednego dnia "wieki temu". 

Ile osób zagląda na kanał Luwru na YouTube? Może ktoś z Was wie? 


Trochę linków z platformy (witryny) internetowej Luwru.
W muzeum odbywają koncerty. Na YouTube jest kanał z nagraniami z koncertów:

Uwaga. Na zdjęciu jest wielkanocne dzieło Krysi i Lecha w aranżacji Basi z Ołbina, Szkoda, że nie możecie się poczęstować. Kwiatki wyhodowała Basia ze Swojszyc. Kliknijcie na zdjęcia.

Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:


 1. Wszystko to piękne ale zbyt czasochłonne i rozprasza przy przedświątecznych przygotowaniach.Baca pozdrawia!

  OdpowiedzUsuń
 2. Warto, warto, warto poświęcić trochę czasu - można sobie dawkować- aby potem można było trochę piękniej widzieć rzeczywistość... i zmniejsza wagę przedświątecznych przygotowań (duchowe przygotowania wzmacnia) Pozdrawiam Alicja

  OdpowiedzUsuń