czwartek, 25 marca 2021

Pandemia na bajkowo pędzlem malowana

Wirtualna Kultura nie ma pojęcia, ile kosztują obrazy wrocławskich artystów. Ostatnio przeczytała, że obraz "Game Changer" Banksy'ego sprzedano w Wielkiej Brytanii na charytatywnej aukcji za 16,7 mln funtów. Obraz rozmiaru metr na metr przedstawia chłopca z figurką pielęgniarki w płaszczu superbohaterki i kosz na śmieci z komiksowymi bohaterami. 


Trudno (a może nie?) zgadnąć, dlaczego pandemia skojarzyła sią  Banksy'emu z komiksami. Ziuta, z którą Wirtualna Kultura kiedyś pracowała wiele lat w tym samym instytucie, uważa, że bajkowe spojrzenie na pandemię to sposób, by nie zwariować. Ziuta przysłała Wirtualnej Kulturze  zdjęcia dwóch niedokończonych obrazów bajkowych - mają pomóc w odreagowaniu COVIDa. Kliknijcie na zdjęcia poniżej. Inne obrazy Ziuty były już prezentowane we Wrocławiu. Ona odkryła uroki malowania dopiero na emeryturze.


Na początku wpisu  jest akwarela namalowana w okolicach Sobótki przez jedną z nieżyjących już wrocławskich artystek. Wirtualna Kultura w czasach izolacji często patrzy na ten widok i wspomina wycieczkę z Basią i Danusią,

Kiedy wrócą takie wycieczki?

Obraz "Game Changer" to wyraz podziękowań Banksy dla służby zdrowia w związku z pandemią. Jest o nim głośno w internecie - wylicytowana kwota robi wrażenie.

Czy coś podobnego będzie można zobaczyć we wrocławskich galeriach? "Sztuka na miejscu" to nowa darmowa galeria sztuki we Wrocławiu, otwarta przy ulicy Łaciarskiej 4. W tym  nowym miejscu będzie można zobaczyć prace wykładowców i studentów Akademii Sztuk Pięknych, a w przyszłości też innych artystów. Galeria jest otwarta od wtorku do niedzieli, godz. 12-20.

W galerii będzie mała gastronomia, a wewnątrz kamienicy patio, w którym w lecie planowane są koncerty - filia Klubu Vertigo. Na pierwszej wystawie są prezentowane prace prof. Zdzisława Nitki z Akademii Sztuk Pięknych,

Dodatek. Dopiero po opublikowaniu wpisu Wirtualna Kultura dowiedziała się o wystawie "Pędzlem zapisane" Krystyny Ptak i Uli Sędzik w Konturach Kultury,
Obie artystki są uczestniczkami warsztatów pracowni malarskiej Katarzyny Kulpy, prowadzonych w Konturach Kultury. Krysia jest członkinią Klubu Seniora w Żółtym Parasolu.

Krystyna - Wirtualna Kultura

1 komentarz:

  1. Obrazy Ziuty doskonałe, a wpis jak zawsze ciekawy.

    Muzyka

    OdpowiedzUsuń