sobota, 27 marca 2021

Tydzień z biografią

Co to jest biografia? Czy można samemu napisać własną biografię, czy powinno się to zostawić innym? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie Wirtualna Kultura wpadła na Skupszop

a w nim na informacje o różnych nagrodach literackich i taki komentarz:

"Biografia to książka, która opisuje życie i osobowość danego bohatera. (...) Życiorys to nic innego, jak po prostu sekwencja najważniejszych zdarzeń, jakie dotyczą danej osoby." 

Z tej definicji jasno wynika, że odczyt o liczbach w życiu Wirtualnej Kultury i w komputerach, wygłoszony przez nią 21 marca 2021 na spotkaniu Cafe UTW, nie był biografią:

To, co ona wypisuje na blogu, też nie jest jej  biografią, chociaż we wpisach  można znaleźć jakieś szczegóły z jej życia. 

Biografie to ulubiony gatunek literacki Wirtualnej Kultury. Dlatego zainteresowała się tygodniem z biografią, który ogłosił projekt DraBiNa:
Bogna Bartosz zaproponowała w tygodniu z biografią  nieznane Wirtualnej Kulturze rejony edukacji: gry autobiograficzne. Fantastyczna zabawa, ogromny potencjał autorefleksyjny. "Wiadomość wysłana w butelce" to gra biograficzna polegająca na wyrażeniu w jednym zdaniu, wierszu, piosence sensu i treści naszego życia - tego, co chcielibyśmy przekazać innym. Tak to opisano na Facebooku DraBiNy:

" Wiadomości wysłane w butelce” to gra biograficzna polegająca na tym, by wyrazić „w jednym zdaniu myśli, wierszu, lub sformułowaniu sens naszego życia”. Może być to tytuł filmu, który w jakiś nie do końca uświadomiony przez nas sposób kojarzy się z naszym życiem. Może jest to piosenka czy melodia wracająca do nas w ważnych chwilach? Może cytat, który stanowi motto naszego życia? Włóżmy do butelki takie zapiski, dłuższe lub krótsze, które zawierają ważne dla nas refleksje.
W trakcie tego biograficznego zadania możemy zastanowić się, co jest istotną treścią naszego życia, co chcielibyśmy o sobie przekazać innym. Pozwala nam uświadomić sobie znaczące wartości. Jest to twórcze zajęcie, wymagające otwartości i inwencji. Warto! Zaczynamy?

Wirtualna Kultura jeszcze tego wyzwania nie podjęła. Nie jest to chyba proste. Zajmują się tym naukowcy, piszą o tym w książkach,
Dodatek. Dzisiaj DraBiNa na swoim profilu na Facebooku podała pouczającą przypowieść, opublikowaną na blogu Dalii:
jako punkt wyjścia do bardzo ciekawych rozważań.

Uwaga. Zdjęcia są z zbioru Ilony Zakowicz, jednej z realizatorek projektu DraBiNa.
   
Krystyna - Wirtualna Kultura

3 komentarze:

  1. Dziękuję Krysiu, za możliwość powtórzenia sobie niektórych działów matematyki.
    Podziwiam Cię i cieszę, że Mamy Cię w Parasolu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję, Basiu i MonaLizo.

    Krystyna

    OdpowiedzUsuń