Tak zrobiła Wirtualna Kultura ze spacerem, który poprowadziła dziennikarka Beata Maciejewska razem z Markiem Cybulskim, pasjonatem historii, po Nowej Rudzie w ramach Festiwalu Góry Literatury. Trasę spaceru znała, ale jak się okazało, jej wiedza o Nowej Rudzie była taka tyci, tyci. O tym się przekonała, gdy przeczytała relację Ilony Niebał z noworudzkiego spaceru w wałbrzyskim wydaniu Gazety Wyborczej. Trasa spaceru wiodła koło szklanego domu, którego zdjęcie było we wpisie na blogu:
- kliknijcie: Wirtualna Kultura łakomczuszka.
Z relacji Wirtualna Kultura dowiedziała się, że jest to budynek z roku 1815, który został odbudowany przez szefostwo Archicomu po zawaleniu się.
Marek Cybulski jest autorem książek o Nowej Rudzie:
- kliknijcie: Nowa książka Marka Cybulskiego, Nowa Ruda Neurode, Tajemnice, zagadki, historia
- kliknijcie: Śladami książki Marka Cybulskiego - YouTube.
Zdaniem obu przewodników najbardziej malownicza trasa kolejowa prowadzi z Wałbrzycha do Nowej Rudy. Odcinek Wałbrzych-Nowa Ruda kosztował dziesięć razy tyle, ile Wrocław wydał na zbudowanie fabryki czystej wody na Groble. Dzięki historiom przypomnianym i opowiedzianym w czasie spaceru Nowa Ruda urosła o dwa piętra turystycznej atrakcyjności do góry. Tak musiało być na festiwalu w górach o górach literatury.
Dlatego dobrze się zastanówcie, czy rzeczywiście warto nie iść na poniższe darmowe spacery po Wrocławiu:- wymagana rezerwacja, kliknijcie: Wakacyjne wycieczki rodzinne TUITAM, 30 lipiec - 29 sierpień 2021,
- wymagana rezerwacja, kliknijcie: Spacery organizowane przez Fundację Dom Pokoju.
Wirtualna Kultura ma dla Was jeszcze rezerwową propozycję, która nie wymaga spacerowania w "realu":
- kliknijcie: Muzeum Pana Tadeusza, Filmowa podróż po miastach.
- kliknijcie: Szczegóły repertuaru,
- kliknijcie: Opis filmów.
- kliknijcie: Ciekawe linki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz