niedziela, 11 lipca 2021

Pies na pocztówce

Wirtualna Kultura, jak sama nazwa wskazuje, nie mogła odmówić udziału w akcji "Pocztówka z kolekcji", organizowanej przez Muzeum Współczesne Wrocław dla seniorów: 
Z opisu projektu wynika, że to będzie akcja korespondencyjna, którą z niewiadomych powodów nazywa się rozmową. Można będzie ją rozszerzyć do "łańcuszka". Oto szczegóły:

"Zgłoś chęć udziału i czekaj na przesyłkę od Muzeum. W środku znajdziesz list, pocztówkę z wizerunkiem dzieła sztuki, dwa znaczki, kopertę i czystą kartkę. Odpisz i nawiąż z nami kontakt. Możesz również wysłać list lub pocztówkę do kolejnych osób, angażując je w naszą zabawę.

O czym będziemy rozmawiać? O sztuce, życiu, muzeach, artystach/artystkach oraz wszystkich sprawach, które poruszają nasze serca. Punktem wyjścia do rozmów będą wizerunki dzieł z przesłanych pocztówek."

Akcja będzie trwała do końca listopada 2021. 

Jeśli na pocztówce będzie jakieś dzieło z epoki przedkomputerowej, to Wirtualna Kultura może jakoś sobie poradzi. Ale co się stanie, jeśli to będzie coś współczesnego? Kto wtedy jej podpowie, co artysta miał na myśli? Porównajcie te wpisy:
Wirtualna Kultura, osoba solidna, postanowiła się przygotować teoretycznie do nowego wyzwania - rozszerzyć swoją wiedzę. Najpierw usiłowała zrozumieć, co to jest sztuka konceptualna. Niestety po kliknięciu w ten link:
miała w głowie straszny mętlik, który chyba nie był spowodowany upałami tylko "konceptualnością" sztuki. Dlatego nie wie, czy Was zachęcać do klikania w powyższym link.

Potem zainteresowała się stosowaniem NFT przy sprzedawaniu dzieł sztuki w formie cyfrowej. NFT, czyli non-fungible token, są to certyfikaty do uwierzytelnienia cyfrowych obiektów. Czy sztuka cyfrowa i łatwość jej powielania są zagrożeniem dla sztuki tradycyjnej? Zobaczymy. Kto pamięta tę wizytę w Centrum Sztuki WRO

Dodatek. Pierwsze zdjęcie jest zrobione do góry nogami. Na obu zdjęciach jest dzieło sztuki zatytułowane "The dog", które Wirtualna Kultura dostała kilkanaście lat temu w Pradze. Czy "The dog" należy do sztuki konceptualnej? Kliknijcie na miniatury zdjęć. Jeśli Wirtualna Kultura dostanie z Muzeum Współczesnego widokówkę  z obrazem psa, to będzie miała o czym pisać. Tylko, czy psa na obrazie rozpozna?

Krystyna - Wirtualna Kultura

3 komentarze:

 1. Nic nie szkodzi, że pierwsze zdjęcie jest "do góry nogami". Na każdym z nich "the dog" jest nierozpoznawalny - taki to koncept :-).
  Ola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Olu, może powinnam zrobić zdjęcie na ukos, skoro "do góry nogami" nic nie dało. Taki mam koncept.

   Krystyna

   Usuń
 2. Dobrze poznac nowa sztuke. Dziekuje

  OdpowiedzUsuń