czwartek, 1 lipca 2021

Artykuł 30 na Festiwalu "Teatr na faktach"


„Teatr na faktach”, projekt od trzech lat realizowany w Instytucie Grotowskiego, używa języka dokumentalnego, by tworzyć spektakle i wydarzenia poruszające tematy społecznie aktualne i ważne. Jaka jest Polska w 2021 roku i zamieszkujący ją ludzie? (...)

Dwanaście spektakli, w tym dwie premiery, osiem dyskusji wokół przestrzegania i łamania podstawowych praw obywatelskich, piętnaście czytań performatywnych – to swoisty teatralny raport o stanie naszego kraju.

Powyższy cytat pochodzi z oficjalnej strony internetowej Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, opisującej ideę Festiwalu "Teatr na faktach", który odbył się w dniach 25-27 czerwca 2021:

Festiwalowe wydarzenia były i są dostępne na Facebooku:


Wirtualna Kultura zachęcała na blogu do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu:
Sama wzięła udział (bierny) tylko w dyskusji o artykule 30 naszej konstytucji o godności osobistej. Dyskusję w Piekarni przy ulicy Księcia Witolda prowadziła Katarzyna Rodacka. Gośćmi (ekspertami) byli (kliknijcie na zdjęcie powyżej): 
  • Bogna Bartosz (kierownik Studiów Podyplomowych Psychogerontologii w Uniwersytecie Wrocławskim, przewodnicząca Dolnośląskiej Rady Senioralnej powołanej przez Marszałka Województwa), 
  • Michał Błoch (lekarz pediatra, działający m.in. w Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska "Formuła Dobra"),
  • Alina Czyżewska (aktorka, aktywistka obywatelska związana m.in. z Siecią Obywatelską Watchdog Polska),  
  • Michał Piechel (samorządowiec, zaangażowany w pomoc dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, społeczny doradca prezydenta Wrocławia ds. osób z niepełnosprawnościami),
  • Ilona Zakowicz (gerontolożka od wielu lat działająca na rzecz seniorów w różnych instytucjach i międzynarodowych zespołach badawczych, kierowniczka ds. społecznych w Fundacji Opieka i Troska).
Wirtualna Kultura była mile zaskoczona, że organizatorzy znaleźli tak fantastycznych, różnorodnych ekspertów od bardzo trudnych spraw związanych z artykułem 30 naszej konstytucji z roku 1997, który brzmi:

"Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych."


Wirtualna Kultura nie wiedziała się, że godność osobista człowieka ma tyle obliczy i odmian. Możecie się o tym przekonać oglądając nagranie video dyskusji na Festiwalu wyżej wymienionych osób, udostępnione przez Instytut Grotowskiego na Facebooku: 
Dyskusja była wielowątkowa i trudno ją streścić we wpisie na blogu. Oto kilka haseł ważnych dla seniorów:

różnice w sytuacji osób starych w miastach i na wsi, niewidoczność osób starszych w życiu miasta, dyskryminacja osób starszych, kult młodości, gettyzacja osób starszych (zamknięci w klubach seniorów i UTW), godność starzenia się, oddać głos ludziom starym, prawo do intymnego umierania, intymność w szpitalu, brak rozmów o starości i śmierci oraz przygotowania dzieci do tego. Na koniec może najbardziej zaskakująca opinia wyrażona w trakcie festiwalowej dyskusji o artykule 30: w Polsce jest już przyzwolenie na dyskusje o eutanazji na życzenie. 

I jeszcze trochę konkluzji z dyskusji. Starość to najdłuższy etap życia. Seniorzy mają prawo do "rządzenia" i decydowania. A ci 60- (sześćdziesiąt minus) powinni się zastanowić, co mogą zrobić, żeby ich starość była lepsza. 

Uwaga. Na pierwszym zdjęciu są Bogna Bartosz, Magdalena Mądra i Ilona Zakowicz. Magdalena Mądra dokumentowała całe spotkanie w Piekarni. Fotografia i teatr to jej pasje:
Wirtualna Kultura dostała od niej trzy ostatnie zdjęcia. Kliknijcie na miniatury zdjęć.

Dodatek. Wirtualna Kultura pierwszy raz o Piekarni pisała na blogu w lipcu 2019. Zobaczcie, co dwa lata temu robiły aktywne seniorki:
Krystyna - Wirtualna Kultura

1 komentarz:

  1. Wspaniałe przedsięwzięcie! Wrocławską kultura ma się dobrze z takimi profesjonalnymi działaczkami. Gratuluję sukcesu.

    OdpowiedzUsuń