wtorek, 13 lipca 2021

Biały i żółty zaprzyjaźnili się


Biały Bocian i Żółty Parasol spotkali się dzisiaj mimo trzynastego dnia lipca i trzydzieści plus w cieniu. To wszystko dzięki Ani Jurkowskiej i Jerzemu Kichlerowi, który zgodził się opowiedzieć o historii Synagogi pod Białym Bocianem, o Gminie Żydowskiej, o wielu ciekawych rzeczach związanych z tradycją, kulturą i religią żydowską oraz o współpracy Synagogi z Fundacją Bente Kahan:

Na przykład, mężczyzna nie może widzieć kobiety w czasie modlitwy, do czego służą sznurki na szalach w czasie modlitwy, na której ścianie w synagodze jest święta szafa. Najbardziej Wirtualną Kulturę zaskoczyły zastrzeżenia Jerzego Kichlera do bociana w nazwie synagogi i wyjaśnienia, skąd ta nazwa wzięła się,Jerzy Kichler to bardzo zasłużona osoba. Został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2015) i „Medalem 1000 – lecia Wrocławia” (2015), kliknijcie na miniaturę zdjęcia poniżej

Dzięki niemu na ścianie budynku sąsiadującego z Synagogą (dawna szkoła) powieszono tablicę upamiętniającą niemieckich Żydów z Wrocławia, ofiar Holokaustu,

Spotkanie seniorów z Żółtego Parasola z Jerzym Kichlerem i Białym Bocianem było bardzo udane. Wirtualna Kultura przy okazji odkryła, że spotkanie online z Mirą Aleksiun było nadane z łaźni rytualnej (tło zdjęcia z Jerzym Kichlerem to portrety namalowane przez Mirę Aleksiun):
Synagoga pod Białym Bocianem to bardzo ważny punkt na kulturalnej mapie Wrocławia. 23. Festiwal Kultury  Żydowskiej Simcha będzie w dniach 31 lipca - 6 sierpnia 2021:

Zdjęcia tory i świętej szafy przysłane przez  Basię:
Przypomnienie dwóch wpisów na blogu:

Uwaga. Więcej zdjęć z dzisiejszej "wyprawy" do Synagogi pod Białym Bocianem jest w galerii na blogu. Zdjęcia seniorów Wirtualna Kultura zrobiła przed rozpoczęciem spotkania z Jerzym Kichlerem:
Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

  1. Niezwykłe spotkanie, i kawał wspaniałej kultury mocno związanej z Wrocławiem.
    Świetny materiał. Ciekawy i edukacyjny. Brawo!
    Majka

    OdpowiedzUsuń