sobota, 8 stycznia 2022

Organy Michaela Englera zrekonstruowane

Miłośnicy Rekonstrukcji Organów Michaela Englera ogłosili 19 grudnia 2021 na Facebooku, że 28 stycznia 2022 będzie można usłyszeć brzmienie zrekonstruowanych organów w Bazylice Św. Elżbiety we Wrocławiu podczas otwartego koncertu. Dzień wcześniej będzie koncert zamknięty:

Miłośnicy dziękują władzom miasta Wrocławia oraz wszystkim zaangażowanym w ten niezwykły i jedyny taki na świecie projekt odbudowy organów! To będzie historyczne wydarzenie. 

Wspaniałe XVIII-wieczne organy były najbogatszym instrumentem ówczesnego Śląska. Spłonęły doszczętnie 9 czerwca 1976 r. 

To będzie jeden z najlepszych instrumentów w Europie, czysty przedstawiciel barokowej rzeczywistości, a do naszych czasów nie zachowało się wiele takich organów. Tak mówi Andrzej Lech Kriese, organmistrz, pełnomocnik konsorcjum, które w roku 2018 wygrało przetarg i na zlecenie miasta prowadzi rekonstrukcję instrumentu:

Andrzej Lech Kriese, pełnomocnik konsorcjum, Philipp Klais, organmistrz i właściciel firmy ORGELBAU KLAIS BONN (lider konsorcjum), Jean-Sebastian Thomas z firmy Manufacture d’Orgues Thomas oraz Dariusz Zych, właściciel firmy Zych Zakłady Organowe.


Decyzję o odbudowie organów podjęto w roku 2011. W obecności biskupa polowego zapowiedział to ówczesny prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.
Instrument ma 16,6 metra wysokości, prawie 11 metrów szerokości (po łuku), jest wyposażony w 54 głosy. Najmniejsza piszczałka mierzy 6 mm, największa prawie 12 metrów, 300 m kwadratowych snycerki, wszystko pozłocone 24 karatowym złotem.

Obejrzyjcie filmy o odbudowie organów:
Tutaj możecie usłyszeć nagranie starych organów Englera: 

Uwaga. Na pierwszym zdjęciu widać Bazylikę Św. Elżbiety z  wieży Uniwersytetu Wrocławskiego. Na ostatnim zdjęciu Bazylika jest z tyłu za domkami "Jaś" i "Małgosia". Na pierwszym planie stoi Wirtualna Kultura w Dniu Życzliwości w listopadzie 2016:
Zdjęcia drugie i trzecie były zrobione 9 stycznia 2022.
Krystyna - Wirtualna Kultura

7 komentarzy:

 1. Widziałem te wspaniałe organy. Robią ogromne wrażenie.

  Andrzej

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciągle tam zaglądałam i sprawdzałam czy się te prace posuwają, ale niewiele było widać. Czasem kogoś dopytalam i martwiłam się czy doczekam. Z moim zdrowiem niewesoło. Leżę unieruchomiona, ale ucieszyłam się Twoim wspaniałym wpisem Krysiu. Dziękuję serdecznie i pozdrawiam 💝 noworoczne Majka

  OdpowiedzUsuń
 3. Czekamy z niecierpliwością. Przy okazji Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku!!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Widziałam ten kościół jak się palił - łunę widać było z akademika i poszliśmy na Rynek. Tramwaje nie dojeżdżały w ten rejon. Kordon milicji oddzielał tłum od pożaru. Obeszłyśmy dookoła tak blisko jak było to możliwe i widziałyśmy walącą się „wieżyczkę” nad bramą wejściową

  OdpowiedzUsuń
 5. Wirtualna Kultura duzymi krokami i w olimpijskiej formie (wyglada jak studentka) kroczy do dokttoratu z muzykologii. Gratuluje

  OdpowiedzUsuń