poniedziałek, 3 stycznia 2022

Co na nas czyha w internecie?

Wirtualna Kultura, mimo że całe zawodowe życie kształciła studentów informatyki, z informatyką nie jest kojarzona. Czy ten stan zmieni jej felieton opublikowany w aktualnym styczniowym numerze Gazety Senior

W felietonie możecie przeczytać o czyścicielach internetu, deepfaku, steganografii, phishingu, spoofingu, cyberbullyingu oraz o instytucjach, które walczą z internetowymi zagrożeniami i  incydentami, na przykład CERT Polska i Stowarzyszenie Demagog. Felieton jest też dostępny na platformie gazetasenior.pl:

Gazeta Senior zmieniła sposób prezentowania artykułów. Nie musi się czytać wszystkiego "po kolei", można przejść od razu do wybranego fragmentu, pomijając poprzednie, na przykład, do tego o Stowarzyszeniu Demagog, pierwszej w Polsce organizacji factcheckingowej:
Wirtualna Kultura poznała Pawła Terpiłowskiego, redaktora naczelnego serwisu demagog.org.pl, na szkoleniu w Domu Europy. W roku 2019 Linda Matus, redaktorka naczelna Gazety Senior, i Wirtualna Kultura przeprowadziły z nim rozmowę:

"Naszą misją jest walka z fałszywymi informacjami i dezinformacją oraz dostarczanie obywatelom rzetelnych, bezstronnych i sprawdzonych informacji. Poprzez edukację społeczeństwa chcemy podnosić jakość debaty publicznej w Polsce i promować najwyższe standardy, tak aby decyzje podejmowane przez obywateli były świadome i oparte na faktach."

Wirtualna Kultura z radością stwierdziła, że działalność "Demagoga" rozwija się. Na jego stronach można znaleźć wiele pożytecznych informacji, analiz, raportów. Na przykład,

a w nim informacja, że 

"W 2021 roku zweryfikowaliśmy łącznie 608 wypowiedzi polityków i osób publicznych. 277 z nich (46 proc.) oceniliśmy jako prawdziwe, 135 (22 proc.) – jako fałsze, a w przypadku 144 (24 proc.) doszukaliśmy się manipulacji. 52 (8 proc.) sprawdzone wypowiedzi pozostały nieweryfikowalne.

(...) To już 3. rok naszej współpracy z Facebookiem. Do tej pory udało nam się zweryfikować prawie 900 fałszywych informacji, które pojawiły się na tej platformie."


Phishing to bardzo niebezpieczna metoda oszustwa, która polega na wyłudzeniu dostępu do konta za pomocą SMSów, maili i komunikatorów internetowych30 grudnia 2021 ukazał się raport przygotowany przez CERT Polska i Policję. Omawia się w nim TOP5 najczęstszych technik phishingowych:
 • Oszustwa na OLX,
 • Fałszywe wiadomości SMS,
 • Szkodliwe oprogramowanie ukryte pod akceptacją regulaminu,
 • Flubot,
 • Facebook i fałszywe artykuły.
Koniecznie przeczytajcie o tym raporcie:
oraz rekomendacje CERTU:

Uwaga. Wirtualna Kultura świąteczne zdjęcie dostała od Iwony z Gądowa. Musi zapytać Iwonę, czy w czasie Świąt zapaliła czerwonego renifera. Na drugim zdjęciu widać, co działo się na stole po Sylwestrze u Wirtualnej Kultury. Kliknijcie.

Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

 1. Doskonale i niezwykle przydatne wiadomosci. Felieton w Gazecie Senior na wysokim poziomie!!! GRATULACJE

  OdpowiedzUsuń
 2. IrenazeSzczepina16 stycznia 2022 13:40

  Bardzo pouczający felieton.Dużo ważnych informacji.Postawiłaś trudne i ważne pytanie:"Co zrobić,żeby nie zostać ofiarą dezinformacji?"Niestety, nie ma bezpiecznego korzystania z internetu.Czyściciele internetu są często bezsilni.Przeraża mnie cyberprzemoc. 150mln młodych ludzi doświadczyło przemocy - to straszne. Myślę, że nasze dzieciństwo było szczęśliwe, gdyż nie stykaliśmy się z tak wieloma negatywnymi zjawiskami.

  OdpowiedzUsuń