niedziela, 23 stycznia 2022

Turystyczne projekty realizowane przez Stowarzyszenie TUiTAM


Wirtualna Kultura znała nazwę "TUiTAM", ale nie wiedziała, jakie fantastyczne pomysły ma to Stowarzyszenie, którego większość członków jest przewodnikami (kliknijcie: Stowarzyszenie TUiTAM):

"Celem Stowarzyszenia jest propagowanie krajoznawstwa, wiedzy o Dolnym Śląsku i Wrocławiu. Realizujemy projekty turystyczne i edukacyjne dla szkół, osób niepełnosprawnych oraz turystów indywidualnych. Naszym celem jest też propagowanie aktywnego sposobu spędzania czasu wolnego, między innymi poprzez podróżowanie, "

Jednym z efektów działalności Stowarzyszenia są publikacje, dostępne na internetowych stronach. Świetne lektury na zimowe wieczory. 

 "Z biegiem rzeki - o Odrze i jej dopływach" jest to trzynaście rozdziałów, bogato ilustrowanych zdjęciami, o miejscach usytuowanych wzdłuż Odry i jej dopływów oraz o związanych z nimi legendach: 

"Odra, najważniejsza rzeka Dolnego Śląska oraz jej główne dopływy – Widawa, Oława, Ślęza, Bystrzyca i Nysa Kłodzka – stały się głównymi bohaterkami naszego projektu pt. Z biegiem rzeki – o Odrze i jej dopływach.

W ramach zadania powstało trzynaście tekstów dotyczących rzek, związanych z nimi legend, nietypowych miejsc, słynnych mostów oraz wybudowanych nad ich brzegami wspaniałych siedzib szlacheckich i arystokratycznych
. "

Na stronach Stowarzyszenia są dostępne też inne teksty, na przykład opisy tras wycieczek rowerowych:

"Zapraszamy na wędrówkę śladami plenerów bardziej lub mniej znanych filmów i seriali, które powstały na obrzeżach Wrocławia oraz w miejscowościach położonych wokół stolicy Dolnego Śląska (...)

Miejsca opisane w naszych tekstach układają się w cztery filmowe trasy rowerowe: na północ, wschód, południe i zachód od Wrocławia. Każdą z nich zaczynamy w filmowym zakątku stolicy Dolnego Śląska. Ich przebieg ukazują mapki z zaznaczonymi plenerami i obiektami filmowymi"


Rok 2021 obfitował w muzyczne jubileusze we Wrocławiu (kliknijcie: Projekt "Muzyczny Wrocław"):
 • 195 lat temu do Wrocławia i na Dolny Śląsk przyjechał po raz pierwszy młody Fryderyk Chopin. 
 • W 2021 roku minęło 130 lat od pierwszego koncertu Ignacego Jana Paderewskiego we Wrocławiu oraz 80 lat od jego śmierci.
 • 4 stycznia 1881 roku w Wielkiej Sali Wrocławskiego Domu Koncertowego odbyło się prawykonanie „Uwertury akademickiej c-moll op. 80” pod batutą Johannesa Brahmsa.
 • W grudniu 2021 roku upłynęło 160 lat od śmierci polskiego skrzypka, kompozytora i pedagoga Karola Józefa Lipińskiego, patrona wrocławskiej Akademii Muzycznej.
Z tej okazji Stowarzyszenie TUiTAM organizowało muzyczne spacery. Ich zwieńczeniem był koncert:

Wirtualna Kultura z przyjemnością będzie śledzić dalsze "poczynania" TUiTAM.

Uwaga. Czy domyślacie się, gdzie Wirtualna Kultura spacerowała tydzień temu? Kliknijcie na zdjęcia. 

Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

 1. Spacer pewnie się zaczął w okolicy dawnego szpitala na Jana Pawła II, a zakończył na Kępie Mieszczańskiej, tak myślę. To teren istnego szaleństwa deweloperów...

  OdpowiedzUsuń
 2. Olu, znowu zgadłaś. To teren dawnego szpitala na Jana Pawła II.

  Krystyna

  OdpowiedzUsuń