poniedziałek, 10 stycznia 2022

Wirtualna Kultura ogrodniczka


Wirtualna Kultura ma już dawno za sobą nieudany okres podlewania paprotek - każda z nich wytrzymywała u niej co najwyżej rok. Teraz podlewa jakąś inną roślinkę, która jest tak stara, że Wirtualna Kultura zapomniała jak ona się nazywa. Na szczęście Basia ze Swojczyc rozpoznała, że to fikus Benjamin. No i narobiło się. W internecie Wirtualna Kultura przeczytała, że powinna go kąpać w wannie, podlewać przegotowaną wodą itd. Nic z tych rzeczy nie robiła, a on i tak urósł - ma już metr wzrostu. 

Pojawił się za to nowy problem. Benjamin nie lubi być przestawiany. Do tej pory dumnie stał na honorowym miejscu na stole. Tymczasem Wirtualna Kultura kupiła inne kwiatki i musiał im ustąpić miejsca. Kliknijcie na pierwsze zdjęcie. Teraz na honorowym miejscu ma stać skrzydłokwiat, który oczyszcza powietrze. Przy okazji okazało się, że Benjamin nie powinien stać w sypialni, bo w dzień pochłania promieniowanie i w nocy jej oddaje:

Ile trzeba wiedzieć, żeby hodować w domu kwiaty. Koniecznie obejrzyjcie uroczy film o kwiatach doniczkowych:

i obejrzyjcie w Rynku niezwykłą wystawę, przygotowaną z okazji 75lecia Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej:

"Na kilkunastu planszach ze zdjęciami roślin znajdują się informacje o związkach chemicznych, które opowiadają za zapach i barwę, a także o zastosowaniach leczniczych i kulinarnych kwiatów."


  

   

Możecie zobaczyć zdjęcia pięknych kwiatów i przeczytać, jakie mają własności i zastosowania. Bardzo pouczające. Kto by pomyślał, że tym zajmują się chemicy! Kliknijcie na zdjęcia.

Wystawa jest prezentowana do 28 stycznia 2022.

Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

  1. Bardzo kolorowy i pachnący jest ten wpis, a w domu warto jeszcze mieć paproć i sanseviere
    Na pewno oglądnę wystawę kwiatow w Rynku.

    OdpowiedzUsuń
  2. Krysiu, to prawda, kwiaty nie lubią zmiany miejsca i trzeba o nich pamiętać, odpowiednio nawadniać i nawozić oraz co jakiś czas odmładzać i przesadzać, a do niektórych nawet mówić. Wtedy rosną i cieszą oko.

    Pozdrawiam Andrzej

    OdpowiedzUsuń