czwartek, 24 marca 2022

Kto na to czeka?


We Wrocławiu czas mija szybko, a szczególnie w weekendy. Nikt się nie nudzi, każdy znajdzie dla siebie jakąś propozycję. Na przykład, 

 • od 22 marca 2022 można zwiedzać Aulę Leopoldyńską w Gmachu Głównym Uniwersytetu Wrocławskiego (po sześciu latach renowacji), kliknijcie: Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego
 • 26 marca 2022 (sobota), godz. 13-17, sprzątamy okolice Odry nad kanałem miejskim oraz na wale „środkowym” po stronie kanału i Odry na odcinku od Mostu Trzebnickiego do kolejowego (miejsce zbiórki: fontanna między 8 a 10 etapem Promenad Wrocławskich), kliknijcie: Sprzątamy Odrę, kliknijcie: Wydarzenie na Facebooku
 • 26 i 27 marca 2022 (sobota-niedziela), Giełda Staroci koło Hali Stulecia, kliknijcie: Giełda staroci,
 • 7 kwietnia 2022 (czwartek), godz. 19, koncert w Synagodze pod Białym Bocianem wystąpi Portugalczyk Joao de Sousa z towarzyszeniem zespołu w składzie Filip Migula – piano, Marcin Spera - kontrabas, Sebastian Skrzypek - perkusja oraz gościnnym udziałem wrocławskiego kwartetu smyczkowego. Ten niezwykły muzyczny wieczór będzie poświęcony portugalskiemu Fado, zarówno jego tradycyjnej formie, jak również autorskim kompozycjom Joao de Sousa, kliknijcie: Muzyka świata z żydowską duszą,
 • 14 maja 2022 (sobota), Noc Muzeów, kliknijcie: Noc Muzeów we Wrocławiu 2022.
 • 24-28 czerwca 2022 (piątek-wtorek), Przegląd Sztuki Survival "Piguły", kliknijcie: Przegląd Sztuki Survival "Piguły", kliknijcie: Wydarzenie na Facebooku

Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) w Berlinie w 1997 skończyła się sukcesem. Pomysł podchwyciły inne miasta europejskie. Obecnie Noc Muzeów organizuje 120-140 miast Europy. Wrocławscy organizatorzy tak zapowiadają to wydarzenie:

"Na nocne zwiedzanie, warsztaty i atrakcje dla dzieci oraz dorosłych zazwyczaj zapraszają muzea, galerie sztuki, uczelnie, centra kultury i sportu, pracownie, kościoły. 

Niektóre placówki otwarte są już od rana, pozostałe zamykają się grubo po północy. Można skorzystać z bogatej oferty, a jest w nią wliczone nie tylko zwiedzanie, specjalne oprowadzanie z przewodnikiem, także liczne warsztaty, performanse, pokazy, wykłady, czy po prostu zabawy."

Stale rośnie lista wrocławskich instytucji, które wezmą udział w tegorocznej Nocy Muzeów:
W zeszłym roku Noc Muzeów miała formę hybrydową i trwała od piątku do niedzieli, 11-16 maja 2021:
a w roku 2020 była wirtualna też przez cały weekend:


Drugim wydarzeniem, na które czeka Wirtualna Kultura, jest Przegląd Sztuki Survival 24-28 czerwca 2022. Tym razem odbędzie się on na terenie dawnego szpitala przy ulicy Traugutta - jest to okazja do poznania historii tego opuszczonego budynku:
Organizatorzy do 27 lutego 2022 przyjmowali zgłoszenia artystów. Zobaczymy, kogo tym razem wybiorą. Wirtualna Kultura była na Przeglądzie Sztuki Survival 2021. Oto jej relacja:

Uwaga. Skorzystajcie z linków podanych na blogu, by znaleźć coś ciekawszego dla siebie:

Ciekawostka. Dąb Dunin, strażnik Puszczy Białowieskiej, został drzewem roku w Europie! Zdobył w konkursie ponad 179 tys. głosów.
Na drugim miejscu był dąb z Hiszpanii, który uzyskał ponad 168 tys. głosów. Na trzecim dąb korkowy z Portugalii, który zdobył łącznie ponad 70,5 tys. głosów w plebiscycie. 

Krystyna - Wirtualna Kultura

1 komentarz:

 1. IrenazeSzczepina25 marca 2022 22:20

  Głosując wierzyłam, że nasz dąb zwycięży.Ogromnie się cieszę, że drzewem roku w Europie został dąb Dunin - Strażnik Puszczy Białowieskiej. Myślę, że blog Krysi przyczynił się do tego wyniku. Pozdrawiam już wiosennie.

  OdpowiedzUsuń