poniedziałek, 14 marca 2022

Sukcesy matematyki czy informatyki?

14 marca to podwójne święto: Międzynarodowy Dzień liczby Pi i Międzynarodowy Dzień Matematyki, ustanowiony przez UNESCO:

March 14 (angielski zapis daty 14 marca) to trzy pierwsze cyfry liczby Pi: 3.14. Stąd pomysł na wybór14 marca na dzień jej święta. Archimedes (III w. p.n.e.) był pierwszym matematykiem badającym liczbę π. Ona równa się stosunkowi obwodu koła do długości jego promienia.

Liczba Pi kokietuje, przyciąga, czaruje. Nawet Noblistka, Wisława Szymborska napisała dla niej wiersz:

Wirtualna Kultura nie wie kim jest - czy emerytowanym matematykiem czy informatykiem? Trudno to ustalić, bo nie wiadomo, czy i gdzie jest granica między matematyką a informatyką. Zdumiała się, gdy kliknęła w ten link:

 • kliknijcie: Polski Komitet ds. UNESCO - Międzynarodowy Dzień Matematyki
 •  
  i przeczytała listę dobrodziejstw współczesnego świata, które zawdzięczmy matematyce. Matematyka królowa nauk przypisuje swojemu istnieniu sukcesy w każdej dziedzinie:

  "Matematyka obecna jest wszędzie w nauce i technologii:
  • Skuteczność wyszukiwarek internetowych wynika z zastosowania w nich doskonałych algorytmów matematycznych.
  • Urządzenia do obrazowania medycznego, takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny (MRI) pobierają dane liczbowe, które specjalny algorytm matematyczny przetwarza na obraz.
  • Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe gruntownie zmieniają świat, czego przykładem są choćby technika rozpoznawania obrazów i zapisu cyfrowego, automatyczne translatory, autonomiczne samochody sterowane przez komputer.
  • (...)
  Wirtualna Kultura powyższe osiągnięcia przypisałaby raczej informatyce, zaliczając do niej też metody numeryczne silnie zakorzenione w matematyce. Czy sukcesy informatyki są w rzeczywistości sukcesami zastosowań matematyki? 


   
  Jeśli klikniecie jeszcze raz w link: Polski Komitet ds. UNESCO - Międzynarodowy Dzień Matematyki, to przekonacie się, że zdaniem autora (autorki) tekstu lista problemów, do rozwiązania których matematyka była niezbędna, jest bardzo długa. Na przykład, 
  • Rozszyfrowanie ludzkiego genomu to wspólny triumf matematyki, statystyki i informatyki.
  Wreszcie przyznano, że informatyka jest współautorką sukcesów matematyki. Tylko dlaczego statystyka została wydzielona z matematyki? Oj, dziwne, to dziwne.

  Autor cytowanego tekstu twierdzi, że "matematyka obecna jest we wszystkim, czymkolwiek się zajmujesz". To chyba jest już jakaś megalomania. Tak na pierwszym zdjęciu twierdzi sowa, symbol mądrości. Jednak jeśli zapoznacie się z poniższym linkiem 
  to zobaczycie, że nie pisze się w nim o sukcesach, które wcześniej były przypisane matematyce. Wirtualna Kultura musi to wszystko jeszcze raz przemyśleć.
   
  Krystyna - Wirtualna Kultura

  7 komentarzy:

  1. No i teraz wiem. Krysiu, jesteś skarbem swiata.. Dziękuję. ❤️❤️❤️

   OdpowiedzUsuń
  2. Też mi się wydaje, że "matematyka obecna jest we wszystkim, czymkolwiek się zajmujesz" to lekka przesada, ale w 100% się zgadzam z tym, że nie ma informatyki bez matematyki. Tylko jak to wpoić studentom...?

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. TD, nie znam odpowiedzi na postawione przez Ciebie pytanie. Trzeba od pierwszej klasy podstawówki walczyć z uprzedzeniami niektórych rodziców do matematyki.

    Krystyna

    Usuń
  3. Witaj Krysiu, ...jesteś WIELKĄ, (jak widzisz, Ja Się powtarzam...), ale pokręciłem pisanie Komentarza, jako, że chciałem zamieścić symbol lub obrazek w komentarzu, ale jeszcze nie wiem jak... BO PRZYSZŁO MI DO GŁOWY, ŻE MOŻNA BY WYDŁUŻYĆ TO ROZWINIĘCIE ZGODNE Z Pi jeszce o 3 dalsze cyfry: 3,14159 TRAKTUJĄC 159 JAKO GODZINĘ "piętnastą z dziewięcioma minutkami", ...a gdyby jeszcze pofilozofować i zastosować różnej długości formaty wstawianych liczb - bo następną jest cyfra 2, a nijak mi wstawić 92 jako minuty - zatem tylko 9 minut trzeba, a wówczas następna po 9 (minutach) para 26 mogłaby oznaczać "sekundy",... I OSTATECZNIE: 3,1415926 MOGŁOBY OZNACZAĆ 14. dzień Marca i godzinę 15 minut 9 i sekund 26.
   Powodzenia, Adam

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Ale się napracowałeś, Adamie. Nie wiem, kto wymyślił algorytm na Dzień Liczby Pi.

    Krystyna

    Usuń
  4. Wirtualna Kultura potwierdza, ze matematyka pozwala robic wszystko- i swietnie pisac felietony, blogi itd...BRAVO

   OdpowiedzUsuń
  5. IrenazeSzczepina20 marca 2022 11:39

   Tak, to prawda. Tylko tak doskonały matematyk jak Wirtualna Kultura pisze dokładne, mądre felietony i niesamowite ciekawe blogi, które czytam od kilku lat. Gratulacje i pozdrowienia.

   OdpowiedzUsuń