środa, 9 marca 2022

"Pocztówka z kolekcji" - podsumowanie

Od lipca do grudnia roku 2021 Wirtualna Kultura brała udział w korespondencyjnym projekcie edukacyjnym "Pocztówka z kolekcji", przygotowanym przez edukatorki muzealne: Annę Krukowską i Małgorzatę Rzerzycha-Myśliwy z Muzeum Współczesnego Wrocław. Trochę o tym na blogu już pisała:
ale dopiero teraz może uchylić rąbka tajemnicy, o co w tym projekcie chodziło. 

Przez pół roku dziewięć seniorek:
 • Barbara ze Szczecina, 
 • Teresa z Siechnic, 
 • Danuta z Polic, 
 • Barbara z wrocławskich Swojczyc, 
 • Krystyna z wrocławskich Popowic, 
 • Elżbieta z wrocławskiego Nowego Dworu, 
 • Elżbieta z wrocławskiego Nadodrza, 
 • Helena z wrocławskiego Szczepina, 
 • Barbara z wrocławskiego Śródmieścia. 
wymieniało listy z Anną i Małgorzatą, dzieląc się przemyśleniami na temat wybranych dzieł sztuki, których reprodukcje otrzymały na czterech pocztówkach:

 • Włodzimierz Borowski, Est-etyka, Autoportrety (fragment), 1976, kolekcja Muzeum Współczesnego Wrocław
 • Zofia Kulik, Ogród (Libera i kwiaty), 1996–2004, własność Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, w depozycie Muzeum Współczesnego
 • Stanisław Dróżdż, Klepsydra, 1967–1990 (fragment), własność Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, w depozycie Muzeum Współczesnego
 • Slavs and Tatars, When in Rome, 2010, kolekcja Muzeum Współczesnego Wrocław.

Edukatorki były tak zadowolone z korespondencyjnej wymiany opinii, że zaproponowały umieszczenie fragmentów listów na stronie Muzeum Współczesnego Wrocław. Są tam też pocztówki z czterema wyżej wspomnianymi pracami:
Dzięki temu Wirtualna Kultura mogła się przekonać, jakie skojarzania wywoływały te same prace u innych seniorek. Ile seniorek tyle opinii. Szkoda, że seniorów zabrakło.

Na początku wpisu jest zdjęcie wszystkich pocztówek. Dobór dzieł był dla Wirtualnej Kultury ogromnym zaskoczeniem. Pisała o tym w listach do Małgorzaty. Pierwsza praca to tekst Włodzimierza Borowskiego o murze:

"Dlaczego ten ogród ograniczony jest murem? Unikam go wzrokiem - aby  nie zmącił radości".

Koniecznie zobaczcie, z czym dziewięciu seniorkom skojarzył się mur:

Druga praca to zdjęcie gołego artysty Libery przysłoniętego dużym kwiatem. Wyraz jego twarzy można było interpretować na wiele sposobów. 
O Stanisławie Dróżdżu, autorze trzeciego dzieła, twórcy poezji konkretnej, Wirtualna Kultura na blogu już pisała:

I wreszcie ostatnia praca - zabawa (?) Slavs and Tatars z tekstem "When in Rome do as Romans (Romanians) do" - okazała się bardzo na czasie. Oto jedna z interpretacji tekstu przez Wirtualną Kulturę, napisana 21 listopada 2021:
 
"... jestem przekonana, że Slavs and Tatars oczekują od nas zastanowienia się, co na świecie dzieje się i dlaczego. Waśnie plemienne nadal są. Pokoju nie ma."

W ostatnim liście do Małgorzaty Wirtualna Kultura napisała:

"Gosiu, po przeczytaniu ostatniego Twojego listu uświadomiłam sobie, że niesłusznie oczekuję od muzeów współczesnych obrazów malowanych pędzlem. Przecież to są muzea sztuki współczesnej, a nie malarstwa."

Chyba trudno być artystą współczesnym w dobie zdjęć cyfrowych, kserografów, "fotoszopów" , itd. - wierne odtwarzanie pejzaży pędzlem lub malowanie portretów nie ma teraz wartości - liczy się pomysł, a nie wykonanie.

Wirtualnej Kulturze bliżej do tradycyjnego malarstwa niż współczesnych "instalacji":
Jest bardzo zadowolona, że dzięki udziałowi w projekcie "Pocztówka z kolekcji" lepiej rozumie sytuację współczesnych twórców sztuki. Dobrze, że oni nas stale czymś zaskakują i dają możliwość różnych spojrzeń na to samo.


Dodatek. W ostatnim liście od Małgorzaty były pocztówka ze zdjęciem budynku Muzeum Współczesnego Wrocław i kartka ze słowem TU - kliknijcie na zdjęcie powyżej, żeby TU zobaczyć. Było to nawiązanie do cyklu prac Romualda Kutery pod nazwą „TU/HERE”. Artysta fotografował od roku 1974 kartkę z napisem TU m.in. na tle różnych obiektów. Pomagali mu w tym jego znajomi. Ciekawy pomysł. Sami się przekonajcie:
Wirtualna Kultura zastanawia się, jak ten pomysł wykorzystać. Mogłaby "TU" zamienić na "MA". Czy to miałoby jakieś uzasadnienie i sens? Jak myślicie? Ona czeka teraz na kolejną propozycję Muzeum Współczesnego Wrocław dla seniorów. Brakuje jej listów od Gosi.

Krystyna - Wirtualna Kultura

3 komentarze:

 1. Ciekawy wpis. Dobrze, że podajesz linki do wcześniejszych wpisów. Bardzo są przydatne.

  Małgosia

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniałe pomysły , dziękuję.

  Alicja

  OdpowiedzUsuń
 3. IrenazeSzczepina20 marca 2022 11:03

  Bardzo ciekawy blog. Dziękujemy Droga Wirtualna Kulturo! Pozdrowienia dla Wszystkich już wiosenne.

  OdpowiedzUsuń