wtorek, 8 marca 2022

Czy mężczyźni są gorsi od kobiet?

Tytuł wpisu jest odwróceniem tytułu "Czy kobiety są lepsze od mężczyzn?", który jest w książce: "Czy mężczyźni są światu potrzebni ?" Janusza Leona Wiśniewskiego, wydanej w roku 2007.

Wirtualna Kultura niedawno odkryła, że na półce leży jeszcze jedna zapomniana książka: "188 dni i nocy" - zbiór listów, które Janusz Leon Wiśniewski i Małgorzata Domagalik pisali do siebie. Na okładce książki zacytowano wypowiedź Janusza Wiśniewskiego:

"Dla żadnej innej kobiety niż Domagalik nie byłem tyle razy w bibliotece. Ale i tak na końcu się okazało, że najważniejsze w tej książce są miłość, grzech i samotność."

Jakie poświęcenie dla kobiety! Z tyłu okładki pierwszej książki przytoczono, co on napisał o sobie na swojej stronie internetowej:

"Panie, pomóż mi być takim człowiekiem, za jakiego bierze mnie mój pies."  

Strasznie niejednoznaczna wypowiedź.  Bardzo mylące jest też postscriptum:

"P.S. Od pewnego czasu przepraszam mojego psa za jego ewidentną pomyłkę."

Wirtualna Kultura "główkuje" i "główkuje", i nic z tego jej nie wychodzi. Ma nadzieję, że Wiśniewski jest dobry dla psa.

Wiśniewskiego nie da się określić jednym słowem, bo jest:
 • naukowcem: magister fizyki i ekonomii, doktor informatyki, doktor habilitowanym chemii,
 • pisarzem.

W tej wyliczance zabrakło jeszcze jednej specjalności: znawca kobiet. W wyżej wspomnianym rozdziale "Czy kobiety są lepsze od mężczyzn?" wymienia on m.in, że 

 • gęstość masy szarej mózgu jest u kobiet większa niż u mężczyzn, lewe półkule są bardziej rozwinięte u kobiet,
 • kobiety czują "nosem" o wiele więcej niż mężczyźni - rozróżniają więcej zapachów,
 • kobiety lepiej słyszą, szczególnie dźwięki o wysokiej częstotliwości - cieknący kran!
 • kobiety otrzymują więcej informacji od swoich zmysłów i wydajniej je przetwarzają - kobieca intuicja,     
 • kobiety nie pojmują, dlaczego oglądanie meczu jest tak istotne dla mężczyzn.
 • itd
I jeszcze jeden cytat:

"Cynicy twierdzą, że jedynym powodem, dla którego biblijny Mojżesz tak długo prowadził lud Izrealitów przez pustynie, była jego męska duma, która nie pozwalała mu żadnej kobiety spytać o drogę. "

Mężczyźni lubią sami trafiać do celu - to podobno test męskości. Wolą uparcie tracić czas na mapę niż poprosić kogoś o pomoc.  Do tego wszystkiego mieszają się hormony. Mężczyźni z wysokim poziomem testosteronu nie chcą się żenić - prawdopodobieństwo, że się ożenią jest o 50 proc. niższe! Czy znacie takie przypadki? Za to kobiecy estrogen chroni serca kobiet, istotnie wydłużając im życie. O tym Wiśniewski pisze na str. 83-84.

Te porównania są jednym z powodów, dla których Wirtualna Kultura coraz bardziej współczuje mężczyznom. Pierwsze sygnały tego pojawiły się u niej już rok temu:

Mężczyźni bardzo przeżywają, że "muszą robić miejsce kobietom, przesunąć się na ławce". Problemami mężczyzn i ich niezauważaniem zajął się Michał Gulczyński w raporcie "Przemilczane nierówności mężczyzn w Polsce":

Wirtualna Kultura wspomina o tym raporcie w felietonie "Czy mężczyźni są dyskryminowani?", który ukazał się na stronie 15 w marcowym numerze Gazety Senior:

Drogie Panie, z okazji 8 marca zastanówcie się nad "ciężkim losem Panów".

Uwaga. Marcowe wydanie Gazety Senior ukazało się 23 lutego.

Krystyna - Wirtualna Kultura

14 komentarzy:

 1. Krysiu, mężczyźni na własne życzenie urządzili sobie taką rzeczywistości,w momencie kiedy zaczęli odbierać kobietom sprawczosc społeczną, nie wspominając o politycznej, kiedy zaczęli robić z kobiet przedmiot użycia. Nie ma się co rozczulać, tylko spojrzeć na pobliską wojnę. No nie zrobily jej kobiety! Mój mąż, przeuroczy człowiek, stwarzający atmosferę bezpieczeństwa najbardziej lubi ogląda obrazy wojny, strzelawek,wybuchów, bijatyk i mordobicia. Na codzień pełen łagodności mężczyzna. Widać ten testostero gdzieś się musi uwolnić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Droga Anonimowa Czytelniczko, z mojego felietonu i cytowanych w nim materiałów wynika, że mężczyźni niczego kobietom nie zabrali - one tego nie miały, bo oni mieli to wszystko "na wyłączność".

   Krystyna

   Usuń
 2. Wspanialy wpis. Informacje sa kapitalne i jak zawsze dowcip dominuje. Cale szczescie, ze Wirtualna Kultura jest KOBIETA i w dodatku NIEZWYKLA!!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak każdy Twój wpis, również i ten dał mi wiele do myślenia i wiele mnie nauczył.

  Małgosia

  OdpowiedzUsuń
 4. Po drodze mi (!) z ideą pierwszego komentarza...
  Bez przesady w żadną stronę, ale szanujmy naszą indywidualność wzajemnie, a nie trzeba będzie się użalać nad żadną ze stron. Że mężczyźni są dyskryminowani - to oczywiście nadinterpretacja. A tych kilka przypadkowych wyszukanych przykładów - potwierdza tylko generalną zasadę, że tak nie jest. Ot i wszystko.
  Temat nośny od kilku lat, ale nadmuchany zbyt mocno. Gdy się spuści powietrze to będzie ok. Swoje zdanie wyraziłam, ale szanuję każde inne i odmienne. Dobrze że dyskutujemy. Pozdrawiam wszystkich aktywnych w temacie.
  Dobry wpis, potrzebny, aby go omówić - Majka

  OdpowiedzUsuń
 5. Krysiu,
  załączyłaś do wpisu - przepiękne symbole zbliżającej się wiosny!
  Są takie wymowne, oczy same się śmieją a serce cieszy się na jej przyjście...
  Jestem w swoim domku i już bez problemów mogę dawać komentarze.
  Dziękuję i pa - ms

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Maju, zimy nie było, to może wiosna będzie.

   Krystyna

   Usuń
  2. Taką właśnie wszyscy mamy nadzieję...
   I bardzo duże oczekiwania od zbliżającej się, oby nas nie zawiodła.
   Wiele serdeczności dla Ciebie i dziękuje za kilka ważnych dla mnie spraw - Majka

   Usuń
 6. Tych, którzy przeczytali wpis bez klikania w linki, informuję, że w felietonie, opublikowanym w Gazecie Senior, powołuję się na opinie dr hab. Katarzyny Wojnickiej - socjolożki męskości z Uniwersytetu w Goteborgu, Marty Gospodarczyk - doktorantki z Uniwersytetu Warszawskiego i Michała Gulczyńskiego - też doktoranta, oraz na zeszłoroczne komentarze czytelników bloga. Dopiero poznanie racji obu stron może być punktem wyjścia do dyskusji - na co bardzo liczę.

  Krystyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krysiu,
   napisałaś znakomity felieton w Gazecie Senior.
   Jest mocno dokumentowany różnymi naukowymi analizami, jest obiektywnie przestawiony głosami obydwu płci, bardzo wyważony i napisany bardzo rzeczowo. Czytałam dwa razy, tak mnie pochłonął. To trzeba przeczytać ze zrozumieniem każdej kwestii. Polecam, kto jeszcze nie zdążył (!). Dziękuję za bardzo mądrą analizę tematu i dla Ciebie - serdeczne GRATULACJE! za wnikliwy felieton.
   Pozdrawiam - Majka

   Usuń
  2. Maju, cytowane w moim felietonie materiały to bardzo ciekawa i pouczająca lektura. W jednym felietonie nie da się wszystkiego przedstawić - temat jest bardzo szeroki.

   Krystyna

   Usuń
 7. "Różnica między psem a kotem. Pies myśli: człowiek mnie karmi i chroni, widocznie musi być bogiem. Kot myśli: człowiek mnie karmi i chroni, widocznie jestem bogiem."
  J. Wiśniewski w oczach swojego psa jest bogiem. Jego pan chciałby, by tak było. No i nie dziwota - jako taki byłby wielbiony przez każdą kobietę :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Olu, wielkie dzięki za bardzo trafną interpretację "co Wiśniewski miał na myśli".

   Teraz zastanawiam się, czy lepiej być psem czy kotem.

   Krystyna

   Usuń
 8. IrenazeSzczepina21 marca 2022 17:42

  Bardzo spodobało mi się w marcowej Gazecie Senior ostatnie zdanie felietonu Wirtualnej Kultury "Kobiety i mężczyźni mogą czuć się dyskryminowani, ale nie ma sensu dociekać, kto bardziej. Lepiej wspólnie dbać o pokojowe współistnienie." Tak trzymać!!!!!!!!!!!!!! Pozdrawiam serdecznie już wiosennie!

  OdpowiedzUsuń