wtorek, 29 marca 2022

Pisanki i palmy wielkanocne oraz konkurs w Muzeum Etnograficznym

Wrocławskie Muzeum Etnograficzne co roku organizuje wystawę i kiermasz wielkanocnych pisanek i palm. W tym roku wystawa czasowa jest w dniach 22 marca – 7 kwietnia 2022, a kiermasz wielkanocny 9 kwietnia (sobota przed Niedzielą Palmową): 

W tym roku do kiermaszu dołączą dzieci z Ukrainy, które wraz z rodzicami przygotują stroiki, palmy i pisanki. Dochód ze sprzedaży wielkanocnych ozdób zostanie przekazany na rzecz Związku Ukraińców w Polsce, a akcja odbywa się w ramach Programu Integracyjnego „Razem we Wrocławiu” 2022–2023. 

Konkurs na oferty w ramach Programu Integracyjnego „Razem we Wrocławiu” 2022–2023 był ogłoszony w listopadzie 2021 przez Prezydenta Wrocławia:
Celem było m.in. prowadzenie działań edukacyjno-informacyjnych ukierunkowanych na podnoszenie kompetencji nowych mieszkańców Wrocławia, w szczególności pochodzących z Ukrainy, Białorusi oraz innych krajów tzw. bloku wschodniego, posługujących się językiem ukraińskim i rosyjskim.


Wystawie pisanek i palm w Muzeum Etnograficznym towarzyszy konkurs na wielkanocne ozdoby:
Aby wziąć udział z konkursie (z nagrodami!), należy przesłać zdjęcie swojego wielkanocnego dzieła wraz z krótkim opisem (sposobu powstawania obiektu, informacji dlaczego akurat taki wybór, bo może wiąże się z tym rodzinna tradycja lub ciekawa historia…). Na zgłoszenia Muzeum czeka pod adresem: konkurs@mnwr.pl  do 10 kwietnia 2022. Można wygrać:
 • Etnobukiet kwiatów stworzony przez pracownię Mossmoss
 • Ciasto ufundowane przez cukiernię On zmywa
 • Wielkanocnego pająka.

W wielkanocnych wystawach i kiermaszach od wielu lat bierze udział Małgosia Tomaszewska:
W tym roku też! Małgosia zaprezentuje pisanki z motywami kaszubskimi i łowickimi (kliknijcie na zdjęcie z pisankami Małgosi).

W roku 2020, w czasie pandemii, seniorzy z Żółtego Parasola wykazali się wielkanocną fantazją:
Krystyna - Wirtualna Kultura

1 komentarz:

 1. Jakie piękne te pisanki...
  Ja już od dawna przestałam malować pisanki, do koszyczka jajka są kolorowe, ale każde jajko choć inne - jest jednobarwne. Muszę jednak przyznać, że bardzo mi się podobają wszystkie tak ładnie pomalowane. Wspaniałe są też te konkursy, które przez konkurencyjność bardzo mobilizują, i wtedy my możemy je takie piękne podziwiać do woli.
  Zapachniało Wielkanocnymi Świętami i to jest cudowny czas.
  Przed świątecznie pozdrawiam - Majka

  OdpowiedzUsuń