niedziela, 27 marca 2022

Wirtualna Kultura w akcjiWirtualna Kultura razem z Olą wybrała się do Muzeum Pana Tadeusza na spotkanie autorskie z Urszulą Glensk. Tematem spotkania była książka Urszuli Glensk "Historia słabych. Reportaż i życie w dwudziestoleciu (1918-1939)", nagrodzona Nagrodą Historyczną Polityki w roku 2015.
Autorka książki przedstawiła relacje ówczesnych reporterów ukazujące najciemniejsze strony życia w przedwojennej Polsce, m.in. prostytucję, bezdomność, dzieciobójstwo i porzucanie niemowląt. Z nagrania spotkania dostępnego na stronach Muzeum:
możecie się dowiedzieć, jakie problemy z dwudziestolecia międzywojennego są nadal aktualne.  

Spotkanie prowadziła Małgorzata Preisner-Stokłosa, kuratorka i autorka licznych wystaw związanych z kolekcją Władysława i Zofii Bartoszewskich.

Wirtualna Kultura jest pod ogromnym wrażeniem wiedzy i pamięci profesor Urszuli Glensk. Książka ukazała się w roku 2014. Jak po tylu latach można pamiętać wszystkie szczegóły, wszystkie postaci i wszystkie publikacje wykorzystane w książce? Tym bardziej, że po napisaniu "Historii słabych" Urszula Glensk zajęła się pisaniem również bardzo obszernej książki o Hirszfeldach: 
Widocznie Urszula Glensk pokochała bohaterów swoich książek.

Przy okazji wizyty w Muzeum Pana Tadeusza Wirtualna Kultura dowiedziała się o czasowej wystawie „Bartoszewski. Dlaczego nie ja?”, przygotowanej w setną rocznicę urodzin Władysława Bartoszewskiego:
i o warsztatach, które będą w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie:
Na wystawie czasowej prezentowane są obiekty, które nie znalazły się w przestrzeni wystawy stałej. 

Wirtualna Kultura wysłała zgłoszenie na primaaprilisowe warsztaty, bo spodziewa się, że dzięki nim będzie mogła zrobić swoją karykaturę - dwie już ma:

Wirtualna Kultura rozwija też inne swoje umiejętności - lepiej gotuje i lepiej pakuje. Zapakowała beniamina i zawiozła go do Żółtego Parasola do Kawiarenki z Roślinami:
Nie mogła stracić okazji na spróbowanie w towarzystwie Ani wypieków Dorotki. To spotkanie miało jeszcze jeden walor: możecie zobaczyć, jak Ania i Wirtualna Kultura teraz wyglądają. Kliknijcie na zdjęcie, które Poziomka im zrobiła.

Wirtualna Kultura zmodyfikowała swój stary przepis na danie z cukinią:
Nowy jest zdrowszy niż poprzedni, bo zamiast parówek jest indyk i kasza gryczana! Najpierw gotuje się oddzielnie kawałek indyka i kaszę gryczaną. Potem smaży się cukinię pokrojoną w plasterki. Na końcu wszystko się miesza (ugotowany filet z indyka powinien być pokrojony na małe kawałeczki). To naprawdę dobrze smakuje.

Krystyna - Wirtualna Kultura

5 komentarzy:

 1. Wirtualna Kulturo, dziękuję za ogrom ciekawych materiałów, szczególnie dla seniorów, osób samotnych oraz szukających ciekawego zajęcia.
  Ala

  OdpowiedzUsuń
 2. Krysiu Twój przepis na indyka z cukinią jest tak ciekawy, że pewnie w nowym tygodniu go przetestuję dla siebie. Dziękuję za receptę...

  Piękne są wszystkie fotografie i muszę przyznać, że z wiosną wyglądacie Panie przepięknie. Gratulacje serdeczne!

  Wspaniały temat spotkania autorskiego z panią U. Glensk.
  Przypomnienia minionego dwudziestolecia w zestawieniu z obecnym, na pewno było bardzo ciekawe i mocno pouczające. Że też Ty zawsze wyczaisz takie smaczki kulturalne. Zazdroszczę i podziwiam. Brawo Krystyno, że tak skrupulatnie się dzielisz nimi z nami. Dziękuję i pozdrawiam - Majka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Maju, spotkania z profesor Urszulą Glensk zawsze dają dużo do myślenia.

   Krystyna

   Usuń
  2. Domyślam się...
   Super, że nadarzyła się okazja.
   Pa - ms

   Usuń
 3. Dziekuje za link do rozmowy z U. GLENSK. Osoba niezwykle interesujaca i empatyczna na wszystkie ludzkie nieszczescia. A teraz to bardzo potrzebne!

  OdpowiedzUsuń