niedziela, 13 marca 2022

Dla Ukrainy

Artyści łączą się z Ukrainą. Basia ze Swojczyc przysłała Wirtualnej Kulturze link do modlitwy za Ukrainę. Żal za serce chwyta, gdy się słucha takich nagrań. "Modlitwa o wolność" powstała w krakowskim Teatrze Groteska. Wykonują ją Ukrainka Sofiia Popova i Rosjanka Alona Szostak. Słowa napisała Małgorzata Zwolińska (do muzyki „Don’t cry for me, Argentina” Andrew Lloyda Webbera). 

Posłuchajcie nagrań z całego świata: 


Wirtualna Kultura była ze studentami w Kijowie w połowie lat siedemdziesiątych. Cały czas ma przed oczyma Chreszczatik i Ławrę Pieczerską; 


Na zakończenie stare nagranie Stanisławy Celińskiej z roku 2018:


Uwaga. Wpis zdobią wiosenne zdjęcia od Basi ze Swojczyc.

Krystyna - Wirtualna Kultura

8 komentarzy:

 1. Jakże wzruszające i smutne są słowa tych piosenek. Rozdzierają serce i ściskają za gardło. Słucham tych pieśni i płaczę. Dziękuję ci Krysiu za ten wpis. Życzę Ci dużo zdrowia ❤️

  OdpowiedzUsuń
 2. ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

  OdpowiedzUsuń
 3. Czuję to samo co pani Nika. Czytając tan wpis ogarnia mnie smutek i złość za razem.
  Mamy 21 wiek i co z tego,czy coś się zmieniło od ery kamienia łupanego.Stale mordujemy się na wzajem i nie potrafimy żyć inaczej.Baca

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniale wykonanie "Księżycowej nocy". Nie wiedzielam ze Sting napisal utwor na temat wojny wywolanej przez Rosje , i to dawno temu.
  Zbyszek B.

  OdpowiedzUsuń
 5. "Ksiezycowa noc" bardzo piekna. Muzyka podobno lagodzi charaktery. Tylko mozna sie modlic zeby dotarla do wszystkich!

  OdpowiedzUsuń
 6. Jaki sens mają modlitwy do Boga o poprawienie sytuacji na Ukrainie? Trudno uwierzyć że Bóg byłby tak okrutny, żeby dopuścić do tych zniszczeń, śmierci i nieszczęść po to by sie do niego modlić o poprawę sytuacji. Widocznie nie ma wpływu na to co sie dzieje na Ukrainie. Czyżby Bóg nie miał wpływu na to co sie dzieje na świecie bez modlitw do niego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No cóż...
   Skoro Bóg stworzył nas na wzór i podobieństwo swoje, a do tego dał nam wolną wolę (!), to tenże Bóg jest tylko i zwyczajnie konsekwentny w tym co stworzył i co postanowił. I zapewne władca Rosji miałby do Boga zasadne pretensje, gdy nie mógłby decydować w kwestii wojny zgodnie ze swoją wolną wolą. A pomodlić się w każdej sprawie nigdy nie zaszkodzi i...i to akurat nie wywoła - kolejnej wojny.
   To na tyle, pozdrawiam - ms

   Usuń
 7. Dziękuję za wzruszające klimaty!

  OdpowiedzUsuń