środa, 11 maja 2022

Kołnierzyki wspomnień


Wirtualna Kultura ma stare albumy. Niestety nie ma w nich jej zdjęcia w typowym granatowym fartuszku z białym kołnierzykiem. Na szczęście jest jej zdjęcie z kołnierzem marynarskim z roku 1958, kliknijcie na zdjęcie ostatnie. Wirtualna Kultura nie ma pojęcia, od kiedy ten kołnierzyk miała. Najstarsze w albumie zdjęcie szkolnej koleżanki Marysi, z marynarskim kołnierzykiem, jest z roku 1953 (kliknijcie na zdjęcie trzecie).


Te wspomnienia spowodowały, że Wirtualna Kultura postanowiła się zwrócić do czytelników bloga z apelem o przysyłanie zdjęć z marynarskimi kołnierzykami. Na apel zareagowało już kilka osób. Niektóre z nich (Irenka ze Szczepina, Jola z Oleśnicy, Małgosia z Kiełczowa, Zosia) takiego zdjęcia nie miały: 

 • Małgosia napisała: Przy mundurku szkolnym miałam taki kołnierz, ale nie mam zdjęcia. Ilość pasków zależała od klasy. 
 • Jola stwierdziła: Tylko jako mała dziewczynka miałam taki mundurek, ale wtedy zdjęć nie robiono bez celu - wyłącznie do legitymacji.
Olga poparła pomysł zbierania takich zdjęć i zapytała: Skąd taki kołnierzyk teraz wziąć?

Zdjęcia przysłały: Monika z Ołbina, Ola z Przedmieścia Oławskiego i jeden mężczyzna Andrzej - aktualny król seniorów:
 


Zdjęcie pierwsze i drugie przysłała Ela z Nadodrza. Oba zdjęcia były zrobione na rejsie po Odrze, zorganizowanym przez Ewę Rapacz z grupy O-CAL-eni, działającej przy Wrocławskim Centrum Seniora. Wirtualna Kultura podziwia kreatywność i pomysłowość Ewy.


Kołnierzyki z ostatnich dwóch zdjęć już na blogu były we wpisie:
Wirtualna Kultura nadal czeka na Wasze zdjęcia z marynarskimi kołnierzykami. Powyższe zdjęcia pokazują, że miały one różne formy. Jeśli takich zdjęć nie macie, to przyślijcie inne z białymi kołnierzykami. Wszystkie zdjęcia są w galerii zdjęć na blogu.  
Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

 1. Jakie piękne wspomnienia..
  Łza się w oku kręci patrząc na te wpominkowe cudeńka. Gratuluję Krysiu, ciekawego pomysłu na kolejny post na blogu. Wszystkim aktywnym Koleżankom dziękuję za nadesłane fotografie z "naszych" czasów. Są tak piękne, że patrzę na nie już trzeci raz - pisząc ten skromny komentarz. Ja nie mam podobnych fotografii z tamtych lat bo... (stało się coś złego z moim rodzinnym domem), przepraszam.
  Serdecznie wszystkich pozdrawiam Majka

  OdpowiedzUsuń
 2. Maju, bardzo dziękuję za miłe słowa. Warto zaglądać do starych albumów, jeśli się je ma.

  Krystyna

  OdpowiedzUsuń