poniedziałek, 23 maja 2022

Marian Turski na Uniwersytecie Wrocławskim


Wirtualna Kultura potrafi "szukać" w internecie. Tu kliknie, tam kliknie i coś ciekawego znajdzie. Wczoraj trafiła na Facebook Uniwersytetu Wrocławskiego i przeczytała post z 17 maja br, że (kliknijcie: Uniwersytet Wrocławski - Facebook):

"Na judaistyce szykuje się zupełnie niezwykły wykład, bo i gość wyjątkowy - redaktor Marian Turski.

Prelekcja "Dlaczego powstanie w Getcie Warszawskim wybuchło tak późno?" w czwartek, 2 czerwca o godz. 18:00, w auli im. prof. Jerzego Woronczaka (sala 115, 1. piętro) w siedzibie Katedry Judaistyki im. Tadeusza Taubego Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. św. Jadwigi 3/4.
"   

Bardzo ciekawy dla niej temat: 


W listopadzie roku 2021 na blogu pisała o fotograficznej wystawie LONKA na pl. Solnym:

Z tej wystawy pochodzi powyższe zdjęcie Mariana Turskiego. Projekt fotograficzny LONKA poświęcony został ostatnim Ocalonym z Zagłady: 275 fotografów zrobiło 400 portretów w 30 krajach. Wystawa LONKA gościła na początku 2021 r. w siedzibie głównej ONZ. 

Wirtualna Kultura przetarła już ścieżki do Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego. 11 października 2019 brała  udział w zorganizowanych w niej uroczystościach na cześć Noblistki Olgi Tokarczuk:

W taki to sposób przekonaliście się, że nic nie dzieje się bez powodu. Jedno wydarzenie łączy się z drugim "geograficznie" - w tym samym miejscu na Wyspie Piaskowej:

Marian Turski to człowiek niezwykły, bardzo aktywny. W czerwcu 2021 skończył 95 lat. W związku z tym tak o nim pisano na stronach Muzeum POLIN:

W listopadzie 2021 Wirtualna Kultura pisała o Marianie Turskim na blogu w związku z książką: Lili Fuchsberger, "Listy do mojej siostry. 1947-1973":
Teraz będzie mogła go posłuchać.

Krystyna - Wirtualna Kultura

3 komentarze:

 1. Jakże się cieszę z tego internetowego znaleziska Wirtualnej Kultury! Wiele zawdzięczam tym jej umiejętnościom, poszukiwaniom i ich rezultatom!

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję Krysiu. Cudne chwile przed nami, dzisiaj. ❤️❤️❤️👏

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki za bardzo ciekawe informacje.
  Małgosia

  OdpowiedzUsuń