niedziela, 15 maja 2022

Wirtualna Kultura fanka filmów dokumentalnych w DCF

Wirtualna Kultura wybrała się dzisiaj rano do Kina DCF (Dolnośląskie Centrum Filmowe) na film dokumentalny o amerykańskim fotoreporterze Steve McCurry, znanym z przepięknego zdjęcia tajemniczej Afganki, której zielone oczy urzekły cały świat:
i utknęła na dłużej na festiwalu 19. Millennium Docs Against Gravity:
Obejrzała jeszcze film "USA kontra Reality Winner", w którym 25-letnia Reality Winner (prawdziwe imię i nazwisko) odkrywa dowody świadczące o ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku. Film podejmuje problematykę tajemnicy państwowej i jej granic:
i film "Nasza stara klasa", przedstawiający skandal, który wstrząsnął Szkocją w 1993 roku - faktycznie 32-letni mężczyzna został przyjęty do szkoły jako szesnastolatek:
Każdy z tych filmów daje dużo do myślenia. Bohater pierwszego filmu, autor kultowych fotografii dokumentujących najważniejsze wydarzenia XX i XXI wieku: atak na WTC, wojny domowe w Libanie i Kambodży, był oskarżany o "przerabianie" zdjęć. W filmie pojawia się pytanie, czy fotoreporterowi wolno tak robić. Wstrząsająca dokumentacja wojen, ale też dewastacji przyrody: czarne wielbłądy na tle czerwonych płomieni, ptaki w czarnej ropie,...  

Bohaterka drugiego filmu została skazana na ponad pięć lat więzienia, w oparciu o prawo z roku 1917, chociaż działała chyba w słusznych intencjach. Czy zasługuje na skrócenie wyroku? Czy dla realizacji marzeń wolno oszukiwać tak, jak to zrobił bohater trzeciego filmu? Czy jego koleżanki i koledzy z klasy mieli podstawy, bo go potępić?

Koniecznie wybierzcie się do DCF na największy w Polsce festiwal filmów dokumentalnych, który trwa od 13 do 22 maja 2022. Warto. Seniorzy mają ulgowe bilety po 12 zł. Od 24 maja do 5 czerwca ciąg dalszy festiwalu będzie online na stronie mdag.pl.

Uwaga. Kasztany sfotografowała Zosia. Kliknijcie.

Krystyna - Wirtualna Kultura 

2 komentarze:

  1. Znalazłam tutaj cenną informację o możliwości obejrzenia on line dalszego ciągu Festiwalu. Wirtualna Kultura nie przegapia takich wydarzeń. Dziękuję.
    Irena K.

    OdpowiedzUsuń