sobota, 7 maja 2022

Zapraszamy na spotkanie z Catherine Ravet w Klubie Biblioteki Sąsiedzkiej w Żółtym Parasolu 23 maja 2022

Stowarzyszenie Żółty Parasol i Partnerzy oraz Wirtualna Kultura zapraszają w poniedziałek 23 maja 2022 o godzinie 17 na spotkanie z autorką książki "Listy do mojej siostry. 1947-1973", nominowanej do Nagrody Historycznej Polityki w kategorii pamiętniki i źródła (ogłoszenie laureatów i uroczysta gala będą w Warszawie 17 maja 2022). 

Książka jest w zbiorach Biblioteki Sąsiedzkiej.

Lili Fuchsberg, autorka książki, obecnie nazywa się Catherine Ravet. Przyszła na świat w żydowskiej rodzinie Fuchsbergów w Borysławiu w roku 1942. Została uratowana, adoptowana i wychowana przez polskie małżeństwo Helenę i Władysława Grzegorczyków, jako Zdzisława, Katarzyna Grzegorczyk. Po wojnie mieszkała z polskimi rodzicami w Nowej Rudzie. Po wyjściu za mąż za Jean-Frederica Raveta wyjechała do Paryża w roku 1969 i nadal tam mieszka. O tym można przeczytać we wspomnianej książce wydanej we wrześniu 2021 w wydawnictwie Austeria:  


Książka jest zbiorem listów, które Zdzisława i jej polscy rodzice pisali do mieszkającej w Izraelu Miny, starszej siostry Zdzisławy. Mina po wojnie wyemigrowała do Palestyny jako 14-letnia dziewczynka. Siostry, Mina i Zdzisława, przez długie lata nie mogły się spotkać, a tylko pisać do siebie listy. 

Minę też, jak wielu innych Żydów, uratowali Helena i Władysław Grzegorczykowie, za co zostali uhonorowani Medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata w Yad Vashem w 1965 roku, a w 2008 roku w Warszawie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Są w albumie „Polacy ratujący Żydów w czasie Zagłady. Przywrócenie pamięci” wydanym z tej okazji na zlecenie Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Relacja Lily Fuchsberg o jej polskich rodzicach Grzegorczykach jest na platformie sprawiedliwi.org.pl Muzeum Historii Żydów Polskich  Polin (nagranie z 6 sierpnia 2009): 

"Listy do mojej siostry. 1947-1973" oraz autorka wzbudziły bardzo duże zainteresowanie (zobacz poniżej Dodatek 1). 
 • W styczniu 2022 Anna Dziewit-Meller przeprowadziła rozmowę z autorką książki na swoim kanale BukBuk na Facebooku. 
 • Anna Bikont napisała o listach w swojej najnowszej książce "Cena" (luty 2022) i w kwietniu 2022 w "Ale Historia", magazynie Gazety Wyborczej. 
 • Fundacja Olgi Tokarczuk zaprosiła autorkę na tegoroczny Festiwal Góry Literatury w Nowej Rudzie i okolicach (Festiwal rozpoczyna się 13 lipca 2022).
 • W najnowszym numerze  magazynu Gazety Wyborczej "Wysokie Obcasy" z dnia 7 maja 2022 ukazał się wywiad Anny Pamuły z Catherine Ravet.

Zdzisława (Dzidka) i Wirtualna Kultura przyjaźnią się od roku 1954. Czytelnicy bloga mogli się o tym przekonać, czytając wpis z 1 października 2021: 


Ten wpis zdobią zdjęcia Lili-Zdzisławy-Catheriny z albumu Wirtualnej Kultury - nie wiadomo, z którego roku (kliknijcie na pierwsze zdjęcie). Kto pamięta, kiedy były modne marynarskie kołnierzyki? Wirtualna Kultura też taki miała - kliknijcie na zdjęcie drugie.

Jeszcze raz serdecznie zapraszamy na spotkanie z Catherine Ravet do Klubu Biblioteki Sąsiedzkiej w siedzibie Stowarzyszenia Żółty Parasol i Partnerzy we Wrocławiu

w poniedziałek 23 maja 2022 o godz. 17.

Siedziba Stowarzyszenia Żółty Parasol i Partnerzy mieści się w Centrum Aktywności Lokalnej Ołbin w budynku na skrzyżowaniu ulic Wyszyńskiego i Prusa (ściana przy wejściu jest pomalowana na niebiesko). Oficjalny adres ul. Prusa 37-39, ale wejście jest od ulicy Wyszyńskiego.   


Dodatek 1Linki do materiałów źródłowych:
 • Nagranie radiowe "Dziecko szczęścia", 9 lutego 2009, kliknijcie: Polskie Radio, Nagranie wspomnień Catherine Ravet.
 • Relacja Lily Fuchsberg o jej polskich rodzicach Grzegorczykach na platformie sprawiedliwi.org.pl Muzeum Historii Żydów Polskich  Polin, 6 sierpnia 2009, kliknijcie: Relacja.
 • Felieton Wirtualnej Kultury, czyli Krystyny Ziętak, Gazeta Senior, numer listopadowy 2021, kliknijcie: Z Borysławia przez Nową Rudę do Paryża
 • Rozmowa Anny Dziewit-Meller z Catherine Ravet  (styczeń 2022), przeprowadzona na kanale BukBuk na Facebooku, kliknijcie: Rozmowa
 • Magazyn Gazety Wyborczej "Ale Historia" (23 kwietnia 2022), artykuł Anny Bikont o książce Lili Fuchsberger, kliknijcie: Do kogo należały po wojnie osierocone żydowskie dzieci?.
 • Wysokie Obcasy, numer z 7 maja 2022, wywiad Anny Pamuły z Catherine Ravet, kliknijcie: Wywiad.

Dodatek 2. Nagrody Historyczne POLITYKI to najstarsza w Polsce nagroda przyznawana publikacjom o tematyce dotyczącej najnowszej historii Polski. Jest przyznawana w czterech kategoriach (kliknijcie: Nagrody Historyczne Polityki):
 • Prace naukowe; 
 • Prace popularnonaukowe; 
 • Wydawnictwa źródłowe; 
 • Pamiętniki, relacje, wspomnienia.
Krystyna - Wirtualna Kultura

4 komentarze:

 1. Z ogromna ciekawością przeczytałam artykuł i z przyjemnością skorzystam z zaproszenia i przyjdę na spotkanie. Książkę ,, Listy do siostry" przeczytałam w jedn dzień.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow.!!!!!!!!!! Cudownie. Nie mogę się doczekać.!!!!! ❤️❤️❤️❤️👏👏👏

  OdpowiedzUsuń
 3. "Listy do siostry" to fascynująca lektura, prawdziwe świadectwo tamtych czasów. Po otwarciu pierwszej strony nie można już przerwać czytania. Wiele osób tak właśnie ją przeczytało. Spotkanie z autorką z pewnością będzie świetne, bowiem jest to niezwykła osoba.
  Irena K.

  OdpowiedzUsuń
 4. Interesujące. Chętnie skorzystam ze spotkania. Dziękuję za wszystkie przekazywane informacje. Pozdrawiam. Iwona M.

  OdpowiedzUsuń