Stowarzyszenie Żółty Parasol i Partnerzy oraz Wirtualna Kultura zapraszają w poniedziałek 23 maja 2022 o godzinie 17 na spotkanie z autorką książki "Listy do mojej siostry. 1947-1973", nominowanej do Nagrody Historycznej Polityki w kategorii pamiętniki i źródła (ogłoszenie laureatów i uroczysta gala będą w Warszawie 17 maja 2022).
- kliknijcie: Nominowani w kategorii pamiętniki i źródła.
Lili Fuchsberg, autorka książki, obecnie nazywa się Catherine Ravet. Przyszła na świat w żydowskiej rodzinie Fuchsbergów w Borysławiu w roku 1942. Została uratowana, adoptowana i wychowana przez polskie małżeństwo Helenę i Władysława Grzegorczyków, jako Zdzisława, Katarzyna Grzegorczyk. Po wojnie mieszkała z polskimi rodzicami w Nowej Rudzie. Po wyjściu za mąż za Jean-Frederica Raveta wyjechała do Paryża w roku 1969 i nadal tam mieszka. O tym można przeczytać we wspomnianej książce wydanej we wrześniu 2021 w wydawnictwie Austeria:
- kliknijcie: Lili Fuchsberg, Listy do mojej siostry 1947-1973.
- kliknijcie: Relacja.
- W styczniu 2022 Anna Dziewit-Meller przeprowadziła rozmowę z autorką książki na swoim kanale BukBuk na Facebooku.
- Anna Bikont napisała o listach w swojej najnowszej książce "Cena" (luty 2022) i w kwietniu 2022 w "Ale Historia", magazynie Gazety Wyborczej.
- Fundacja Olgi Tokarczuk zaprosiła autorkę na tegoroczny Festiwal Góry Literatury w Nowej Rudzie i okolicach (Festiwal rozpoczyna się 13 lipca 2022).
- W najnowszym numerze magazynu Gazety Wyborczej "Wysokie Obcasy" z dnia 7 maja 2022 ukazał się wywiad Anny Pamuły z Catherine Ravet.
- kliknijcie: Z Borysławia przez Nową Rudę do Paryża,
- Nagranie radiowe "Dziecko szczęścia", 9 lutego 2009, kliknijcie: Polskie Radio, Nagranie wspomnień Catherine Ravet.
- Relacja Lily Fuchsberg o jej polskich rodzicach Grzegorczykach na platformie sprawiedliwi.org.pl Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, 6 sierpnia 2009, kliknijcie: Relacja.
- Felieton Wirtualnej Kultury, czyli Krystyny Ziętak, Gazeta Senior, numer listopadowy 2021, kliknijcie: Z Borysławia przez Nową Rudę do Paryża.
- Rozmowa Anny Dziewit-Meller z Catherine Ravet (styczeń 2022), przeprowadzona na kanale BukBuk na Facebooku, kliknijcie: Rozmowa,
- Magazyn Gazety Wyborczej "Ale Historia" (23 kwietnia 2022), artykuł Anny Bikont o książce Lili Fuchsberger, kliknijcie: Do kogo należały po wojnie osierocone żydowskie dzieci?.
- Wysokie Obcasy, numer z 7 maja 2022, wywiad Anny Pamuły z Catherine Ravet, kliknijcie: Wywiad.
- Prace naukowe;
- Prace popularnonaukowe;
- Wydawnictwa źródłowe;
- Pamiętniki, relacje, wspomnienia.
Z ogromna ciekawością przeczytałam artykuł i z przyjemnością skorzystam z zaproszenia i przyjdę na spotkanie. Książkę ,, Listy do siostry" przeczytałam w jedn dzień.
OdpowiedzUsuńWow.!!!!!!!!!! Cudownie. Nie mogę się doczekać.!!!!! ❤️❤️❤️❤️👏👏👏
OdpowiedzUsuń"Listy do siostry" to fascynująca lektura, prawdziwe świadectwo tamtych czasów. Po otwarciu pierwszej strony nie można już przerwać czytania. Wiele osób tak właśnie ją przeczytało. Spotkanie z autorką z pewnością będzie świetne, bowiem jest to niezwykła osoba.
OdpowiedzUsuńIrena K.
Interesujące. Chętnie skorzystam ze spotkania. Dziękuję za wszystkie przekazywane informacje. Pozdrawiam. Iwona M.
OdpowiedzUsuń