- Urszula Glensk, kliknijcie: Urszula Glensk - Wikipedia, Nagroda Historyczna Polityki 2015 za książkę: "Historia słabych. Reportaż i życie w dwudziestoleciu (1918-1939). Książka: "Hirszfeldowie. Zrozumieć krew" była nominowana do Nagrody Literackiej NIKE 2019,
- Marcin Hamkało, kliknijcie: Marcin Hamkało - Wikipedia, w latach 2015-2021 Dyrektor Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu,
- Karol Maliszewski, kliknijcie: Karol Maliszewski - Wikipedia. Na Festiwalu Góry Literatury współorganizuje warsztaty kreatywnego pisania, kliknijcie: Festiwal Góry Literatury, 13-21 lipca 2022
- Leszek Pułka, kliknijcie: Leszek Pułka - Wikipedia
- Paweł Urbaniak, kliknijcie: Uniwersytet Wrocławski, Paweł Urbaniak
- Andrzej Zawada. kliknijcie: Andrzej Zawada - Wikipedia, Dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego.
Nie obawiajcie się. Wirtualna Kultura nie będzie Was namawiać na ponowne studia. Nic z tych rzeczy. Ona chce Wam zaproponować literacką zabawę - na przekór upałom.
Książka: "Jak zostać pisarzem" oprócz wstępu i zakończenia ma 16 rozdziałów. Większość z nich kończy się ćwiczeniami. Oto trzy z nich, zaproponowane przez Urszulę Glensk:
- Opisz jedną scenę kryminalną z dwóch różnych punktów widzenia - ofiary i oprawcy.
- Sportretuj swojego bohatera używając trzech różnych amplifikacji. W pierwszym zdaniu użyj dwóch przymiotników, w drugim trzech, a w trzecim czterech. Które zdanie najwięcej mówi, a równocześnie nie jest monotonne i ma dobry rytm? Zwróć uwagę, żeby wybrane przymiotniki nie były synonimami.
- Napisz dialog w mowie niezależnej z udziałem dwóch bohaterów. Następnie przeformułuj go na mowę zależną, relacjonowaną przez narratora.
Jeśli te ćwiczenia okażą się za trudne (za długie), to może zaczniecie od zaproponowanego na początku książki przez Marcina Hamkałę:
- Napisz pierwsze zdanie opowiadania o masowym porwaniu psów ze schroniska pod Szczecinem
- Spróbuj napisać tekst opowiadający fabułę ostatnio obejrzanego filmu, odwracając jednak porządek zdarzeń. Wyjaw na początek zakończenie, a następnie opowiedz o przyczynach takiego, a nie innego rozwinięcia akcji.
- Amplifikacja, kliknijcie: Amplifikacja (retoryka) - Wikipedia
- Mowa zależna, kliknijcie: Mowa zależna (gramatyka) - Wikipedia.
Przysyłajcie "rozwiązania" na adres mailowy Wirtualnej Kultury - ona opublikuje je na blogu. A może zrobicie zaległe zadanie:
- kliknijcie: Twórczy opis lata - wspólna zabawa (wpis na blogu).
Kliknijcie na zdjęcia, które Wirtualna Kultura zrobiła na działce u Grażynki - przed upałami.
Krystyna - Wirtualna Kultura
W takim upale - trudno jest nawet myśleć literacko...
OdpowiedzUsuńA jeszcze ćwiczenia? nie, przepraszam bardzo, ja nie nie dałam rady, ale może inni?
Dla mnie najbardziej kreatywną porą jest jesień i bardzo ją lubię. Może wtedy wrócę do tego ciekawego posta? Pozdrawiam serdecznie - Majka