poniedziałek, 27 czerwca 2022

Ćwiczenia literackie na upał

Wirtualna Kultura lubi temperaturę 22 plus, i w domu, i na ulicy. Niestety teraz na taką nie ma szans. Postanowiła odwrócić swoją uwagę od prognoz pogody i zająć się czymś innym. Przypomniała sobie, że kiedyś kupiła drugie wydanie podręcznika dla przyszłych autorów: "Jak zostać pisarzem" pod redakcja Andrzeja Zawady. Autorami książki są pracownicy naukowi Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego: 


Nie obawiajcie się. Wirtualna Kultura nie będzie Was namawiać na ponowne studia. Nic z tych rzeczy. Ona chce Wam zaproponować literacką zabawę - na przekór upałom. 

Książka: "Jak zostać pisarzem" oprócz wstępu i zakończenia ma 16 rozdziałów. Większość z nich kończy się ćwiczeniami. Oto trzy z nich, zaproponowane przez Urszulę Glensk:
 1. Opisz jedną scenę kryminalną z dwóch różnych punktów widzenia - ofiary i oprawcy.
 2. Sportretuj swojego bohatera używając trzech różnych amplifikacji. W pierwszym zdaniu użyj dwóch przymiotników, w drugim trzech, a w trzecim czterech. Które zdanie najwięcej mówi, a równocześnie nie jest monotonne i ma dobry rytm? Zwróć uwagę, żeby wybrane przymiotniki nie były synonimami.
 3. Napisz dialog w mowie niezależnej z udziałem dwóch bohaterów. Następnie przeformułuj go na mowę zależną, relacjonowaną przez narratora.

Jeśli te ćwiczenia okażą się za trudne (za długie), to może zaczniecie od zaproponowanego na początku książki przez Marcina Hamkałę:
 •  Napisz pierwsze zdanie opowiadania o masowym porwaniu psów ze schroniska pod Szczecinem
lub przez Pawła Urbaniaka:
 • Spróbuj napisać tekst opowiadający fabułę ostatnio obejrzanego filmu, odwracając jednak porządek zdarzeń. Wyjaw na początek zakończenie, a następnie opowiedz o przyczynach takiego, a nie innego rozwinięcia akcji.  

Wirtualna Kultura wybrała ćwiczenia, które mają krótkie sformułowania.

Uwagi.

Przysyłajcie "rozwiązania" na adres mailowy Wirtualnej Kultury - ona opublikuje je na blogu. A może zrobicie zaległe zadanie:

Kliknijcie na zdjęcia, które Wirtualna Kultura zrobiła na działce u Grażynki - przed upałami.
 
Krystyna - Wirtualna Kultura

1 komentarz:

 1. W takim upale - trudno jest nawet myśleć literacko...
  A jeszcze ćwiczenia? nie, przepraszam bardzo, ja nie nie dałam rady, ale może inni?
  Dla mnie najbardziej kreatywną porą jest jesień i bardzo ją lubię. Może wtedy wrócę do tego ciekawego posta? Pozdrawiam serdecznie - Majka

  OdpowiedzUsuń