sobota, 11 czerwca 2022

"Sonata" i Grzegorz z Murzasichle

Właśnie skończyły się we Wrocławiu dwa festiwale: Festiwal Aktorstwa Filmowego i Festiwal Reżyserii (kliknijcie: Festiwale).  

Wirtualna Kultura, dzięki Basi ze Swojczyc, wybrała się w zeszłym tygodniu na film "Sonata", startujący w konkursie w ramach Festiwalu Reżyserii. W czwartek, 9 czerwca 2022, jego reżyser, Bartosz Blaschke, dostał główną nagrodę, co bardzo ucieszyło Wirtualną Kulturę, bo oparty na faktach film - jego fabuła i aktorzy - zrobił na niej ogromne wrażenie, 

 Posłuchajcie, co Bartosz Blaschke mówi o historii powstania filmu:

bo to też jest niesamowita opowieść. 

Wirtualna Kultura od czasu do czasu spotykała się z informacjami o kłopotach rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami, ale dopiero ten film i wspaniała gra aktorów wciągnął ją w świat takich rodzin, często pozostawionych samym sobie, 

Film "Sonata" wszedł na ekran kin 4 marca 2022, ale już w roku 2021 zdobył Nagrodę Publiczności na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a odtwórca roli Grzegorza – Michał Sikorski – nagrodę za Profesjonalny Debiut Aktorski. W rolę rodziców Grzegorza wcielili się Małgorzata Foremniak i Łukasz Simlat, a prof. Henryka Skarżyńskiego – Jerzy Stuhr. Gra Małgorzaty Foremniak była dla Wirtualnej Kultury odkryciem - takiej jej nie znała.


Autentyczny bohater filmu, Grzegorz Płonka z Murzasichle, dopiero w wieku 14 lat został prawidłowo zdiagnozowany. To nie był autyzm tylko głęboki niedosłuch. W filmie można zobaczyć, jak daleka i wyboista była droga tego dziecka do nauczenia się, na przykład, rozumienia słów i  mówienia oraz do pokonania barier systemowych, by wreszcie mogło ono zrealizować swoje marzenie, a było nim zagranie Sonaty Księżycowej Beethovena. Ogromna miłość i determinacja rodziców odegrały kluczową rolę.  

W Internecie można znaleźć dokumentalne materiały o tej niezwykle wzruszającej historii:


Wirtualna Kultura życzy Wam, żebyście znaleźli film "Sonata" w jakimś kinie. Obejrzenie go może zmienić Wasze postrzeganie świata i jego wartości.

Kliknijcie na zdjęcia z Wojsławic.

Krystyna - Wirtualna Kultura

1 komentarz:

  1. Na mnie też ten film zrobił ogromne wrażenie. Kilka razy się wzruszyłam. Podziwiam rodziców , którzy mają dziecko z niepełnosprawnością. Ich poświęcenie i bezwarunkowapomoc jest drogą cierniową. Są często tak zdeterminowani, że nie zauważają własnych potrzeb. Polecam wszystkim ten wzruszajacy film. Tobie Krysiu dziękuję za towarzystwo i ciekawą recenzję.

    OdpowiedzUsuń