czwartek, 23 czerwca 2022

Janina uczy, Janina bawi, Janina jest przykładem ...

Wirtualna Kultura nie przypuszczała, że kiedyś zdobędzie dedykację w książce Janiny Bąk: "Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla". Czekała na taką okazję od marca 2020: 

Udało się to 22 czerwca 2022 w Klubie Proza we Wrocławiu! Miała podwójne szczęście. Zaraz po wejściu do Klubu spotkała Janinę, która blogerkom 75+ nie odmawia wspólnych zdjęć! Po mini sesji zdjęciowej Wirtualna Kultura mogła spokojnie czekać na Olę, która też na autograf Janiny liczyła. 

Spotkanie autorskie zorganizowała Fundacja Katarynka w ramach Roku Dobrych Relacji. 
Prowadził je Damian Kowal. Wszystko zaczęło się audiodeskrypcji Janiny i Damiana, czyli od werbalnego opisu ich wyglądu, ze względu na słabowidzących i niewidomych uczestników spotkania.


Wirtualna Kultura nie była nigdy na tak wesołym spotkaniu autorskim. Mogła się tego spodziewać po zawartości książki i po wykładach Janiny,
Nauka przez zabawę to świetna metoda. Zabawne przykłady dobrze wyjaśniały, o co chodzi w statystyce.

Janina była w bardzo dobrym nastroju, bo od tygodnika Wprost dostała nagrodę  "influencerka roku",
Damian nazwał ją "Hrabalem nauki" i wdał się w dyskusję na temat roli metafor dopełniaczowych, które, jego zdaniem, Janina lubi. Ona krótko stwierdziła, że one kojarzą się jej z "coś czegoś" i szybko dodała, że warsztatów literackich nie będzie prowadzić. Za to przeczytała dwa fragmenty swojej książki. Nie zabrakło też dyskusji, jak pisać dobre książki - jeszcze w tym roku ma się ukazać jej druga książka. 

Zakres poruszanych tematów był niezwykły, bo Janina też jest niezwykła. Damian dopytywał ją o jej aktywność w "social-mediach" i jak sobie radzi z moderowaniem grupy na Facebooku - Drużyna Janiny.  

Wirtualna Kultura podziwia szczerość Janiny i jej zaangażowanie w wiele spraw,  
W maju 2021 r. w rozmowie z "Wysokimi Obcasami" Janina opowiedziała o swojej chorobie dwubiegunowej. To zrobiło bardzo duże wrażenie.

Na spotkaniu była też mowa o "podnauce" i że nauka powinna zejść z piedestału. Marzeniem Janiny są artykuły naukowe pisane językiem  dostępnym dla wszystkich. Jej zdaniem, tytuły artykułów naukowych są za długie. Pojawiło się też pytanie, czy za pomocą matematyki można opisać wszystko. Niestety Wirtualna Kultura nie zapamiętała odpowiedzi na to pytanie. Tak, jak nie zapamiętała odpowiedzi na pytanie, co jest ważniejsze: filozofia czy ekonomia. Podobno łatwiej jest dostać grant z ekonomii niż z socjologii.

Wirtualna Kultura robiła notatki. M.in. zapisała taką anegdotę o studentach Janiny:
  • Pytanie Janiny: Czy chcecie pracować sami czy w parach?
  • Odpowiedź studentów: TAK.
Zadała też Janinie pytanie o bardzo bogatą literaturę (spis cytowanych prac) na końcu książki. Czy to znana Janinie literatura wpływała na treść książki, czy może trzeba było szukać literatury "dopasowanej" do treści?" Okazało się, że było i tak, i tak.

Kliknijcie na zdjęcia, żeby zobaczyć, jak Wirtualna Kultura była zadowolona ze spotkania.

Krystyna - Wirtualna Kultura 

4 komentarze: