środa, 8 czerwca 2022

Numerologia to nie matematyka


Liczby budziły zainteresowanie od zawsze. Historia ich rozwoju i sposobu zapisu budzi podziw. Kto zdaje sobie sprawę, że kiedyś nie wiedziano, że jeden plus jeden to dwa? Jeśli do tego doda się mistyczną interpretację liczb, to podziw dla starożytnych matematyków powinien być niewyobrażalny - niemierzalny w żadnych znanych jednostkach. 

Wirtualna Kultura od czasu do czasu na blogu przemyca coś z matematyki Czy pamiętacie te wpisy:

Dlatego niektórym się wydaje, że ona musi się znać na numerologii. Nic bardziej mylnego. Ona nie ma o niej zielonego pojęcia. To jest ogromny dział pseudonauki. 

Numerologię znali już Sumerowie, Hindusi i Egipcjanie. Europejczykom przybliżył ją Pitagoras. Skoro tak, to może ona ułatwi nam godzenie się z tym, co nas w życiu spotyka - usprawiedliwi nas, winą obarczy liczby. 

Dzięki przyporządkowaniu literom liczb możemy przewidzieć przyszłości na podstawie imienia. Takim przykładem jest NERON. Swetoniusz, autor  ,,Żywotów cesarzy'', pisząc o zamordowaniu przez Nerona własnej matki (Agrypiny)  zauważył, że suma liczb zawartych w słowie Neron jest równa sumie liczb w zdaniu Idian metera apekteine, które po grecku oznacza: zabił własną matkę.

Czy jest jakieś sensowne wyjaśnienie, że liczba obliczona w pewien sposób na podstawie daty naszych urodzin określa, jacy jesteśmy. Chyba nie ma. Mimo to wielu wierzy w to. Podobno każdy z nas jest jednym z numerów: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9.

Algorytm obliczania portretu numerologicznego, na przykładzie daty urodzenia 15 grudnia 1984, czyli 15.12.1984:
 • wibracja drogi życia (numer) to czwórka, bo na podstawie cyfr daty urodzin mamy 1+5+1+2+1+9+8+4=31, stąd 3+1=4
 • wibracja dnia urodzenia - na podstawie dnia urodzenia, 1+5=6
 • wibracja słoneczna - na podstawie dnia urodzenia i miesiąca urodzenia, 15+12=27, czyli 2+7=9
Uwaga. Sumujemy cyfry kolejno otrzymywanych liczb aż wyjdzie liczba mniejsza od 10. Liczby 11, 22, 33 nie podlegają redukcji - są liczbami mistrzowskimi.

Wirtualna Kultura obliczyła (czy dobrze?), że jest trójką i postanowiła zbadać, co z tego wynika na gruncie numerologii, opanowanej chyba przez kobiety. Do takiego wniosku doszła, przeglądając listę tegorocznych absolwentek Szkoły Numerologii: 

Naukę zaczęła od studiowania bloga tej szkoły:
Jej uwagę zwrócił wpis o tym, co o nas mówi dzień, w którym się urodziliśmy,
Nie był to dobry pomysł, żeby zacząć naukę od oglądania filmu o liczbie życia. Trzeba mieć wstępną wiedzę, żeby się w tym wszystkim połapać. Najlepiej chyba zacząć, na przykład, od materiałów opublikowanych na stronach Elle:
lub w Zwierciadle:

Ale co z tego? Opisy, na przykład trójki, są różne. Będzie musiała je przeanalizować i wybrać elementy wspólne. Z opisu trójki w Elle wynika, że jest m.in. duszą towarzystwa. To chyba nie jest prawda. Bardziej jej odpowiada interpretacja, że trójka jest osobą kreatywną, ale szczegóły opisu też budzą wątpliwości:
Obraz trójki skomplikował się jeszcze bardziej po przeczytaniu tego opisu:
w którym obliczono też jej "rok numerologiczny". Rok 2022 to dla trójki rok dziewiąty: 3+2+0+2+2=9. To może być trudny dla niej czas. Po przeczytaniu tej pesymistycznej wiadomości wstrzymała się z dalszą nauką numerologii. Może do tego kiedyś wróci.


Jaki stąd wniosek? Nie można dać się "zwariować". Jak już obliczycie, jaką jesteście liczbą (jaka jest wasza wibracja), to przeczytajcie kilka jej opisów. Może traficie na ten, który jest bliski waszym odczuciom lub ten, który rzuci nowe światło na waszą postać. Pamiętajcie, to tylko zabawa.

Uwaga. Autorka zdjęć do tego wpisu to dziewiątka. Zdjęcia kaparów ciernistych zrobiła w Chorwacji na Riwierze Makarskiej. Kliknijcie na miniatury dwóch pierwszych zdjęć.
Krystyna - Wirtualna Kultura

9 komentarzy:

 1. Swietny temat. Krysiu, jesteś wspaniała.!!! Milych wakacji. Seniorka.. ❤️

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe. Małgosia

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy blog o niezwykłym temacie, a przy tym napisany z ogromnym poczuciem humoru. Ja uważam, że Wirtualna Kultura oczywiście jest kreatywną duszą towarzystwa. Blog obfituje w tak dużo linków, że mam świetne zajęcie do późnych godzin nocnych. Kwiaty na zdjęciach oryginalne, u nas nieznane.
  Irena K.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja też trójka, więc chyba jestesmy z tej samej paczki :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super. Kiedyś robiono zjazdy Krystyn. Może zrobimy zlot trójek???

   Krystyna

   Usuń
 5. Za szybko nacisnąłem RETURN.
  Wygląda że jestesmy z tej samej paczki :-)
  Pytanie dla matematyka: jak jest data moich urodzin które wypadają za 18 dni, jeżeli moja liczba jest 3?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpowiedź na Twoje pytanie nie jest jednoznaczna. Mogłeś się urodzić 27 czerwca 1905. Gratuluję rekordu długości życia.

   Krystyna

   Usuń
  2. Teoretycznie (matematycznie) to dobra odpowiedź, ale w rzeczywistości nie mogłem sie urodzić w 1905, bo najstarszy żyjący Polak to Marian Wojewódzki, który urodził się 16 września 1912 roku. Ale to prawda, odpowiedź nie jest jednoznaczna , bo możliwych jest kilka dat : 1914, 1923, 1932, 1941 lub 1950. Aby odpwiedz byla jednoznaczna, powinien dodać ze urodziłem sie po drugiej wojnie światowej :-)

   Usuń
  3. Wniosek z tego wpisu: nie idźmy tą drogą (którą przeszła dla nas Wirtualna Kultura :-))

   Usuń