piątek, 10 czerwca 2022

Dolnośląskie Spacery Filmowe Lecha Molińskiego i Jerzego Wypycha

Pojemność głowy Wirtualnej Kultury jest odwrotnie proporcjonalna do liczby jej lat i interesujących ją wydarzeń razem wziętych. Mówiąc bardziej ludzkim językiem, im ona ma więcej lat i im więcej jest wydarzeń we Wrocławiu tym trudniej jej przypomnieć sobie, czy już kogoś poznała czy nie. 

Na przykład, jest pewna, że zna z widzenia Jerzego Wypycha z wydarzeń na Ołbinie, ale nie jest pewna, czy na jakimś wydarzeniu rozpoznała Lecha Molińskiego. Obaj bardzo aktywnie działają na Ołbinie, na przykład,  współtworząc Spółdzielnię Filmową i ZINy:  


Teraz będzie niepowtarzalna okazja, żeby obu zobaczyć na spotkaniu autorskim w Klubie Proza (Rynek, Przejście Garncarskie 2, II piętro), we wtorek 21 czerwca 2022, godz. 19, wstęp wolny:

"W ostatni przedwakacyjny wtorek tego roku zapraszamy do Prozy, klubu Wrocławskiego Domu Literatury na spotkanie z Lechem Molińskim i Jerzym Wypychem, autorami książki „Nikt nie woła, każdy pamięta. Filmowy Dolny Śląsk”, która właśnie ukazuje się nakładem Wydawnictwa Warstwy.

Ta bogata w zdjęcia publikacja zabiera czytelników w podroż po regionie, za przewodników obierając historie z planów zdjęciowych, opowieści o lokalnych kinach, twórcach i goszczących na Dolnym Śląsku gwiazdach polskiego filmu. O pracę nad książką autorów pytać będzie Maciej Przestalski (Radio RAM).

Spotkanie będzie też transmitowane na Facebooku online na kanałach Wydawnictwa Warstwy, Wrocławskiego Domu Literatury, Prozy i Wrocławia Miasta Literatury UNESCO.

Lechu i Jerzy działają m.in. we Wrocławskiej Fundacji Filmowej:
i na platformie Dolnośląskie Spacery Filmowe: 

Organizatorzy spotkania tak o autorach książki piszą:

" Lech Moliński – dziennikarz, animator kultury, organizator wydarzeń filmowych, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej. Współzałożyciel i wiceprezes Wrocławskiej Fundacji Filmowej, w latach 2011–2018 dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Okiem Młodych, a w latach 2015–2021 dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego Spektrum. Współtwórca projektów: Polish Cinema for Beginners, MIASTOmovie, Kinematograf Wrocławski, Spółdzielnia Kinowa Ołbin i Dolnośląskie Spacery Filmowe. Publikował m.in. w portalach „Stopklatka.pl”, „Dolnośląskość.pl”, „Dwutygodnik.com”, a także w „Kinie”, „Ricie Baum”, „Logo” i „Aktiviście”. Laureat wielu nagród, wyróżnień i stypendiów. Mieszka we Wrocławiu.

Jerzy Wypych – fotograf, twórca wideo oraz projektant graficzny. Ukończył kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim i mediację sztuki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, studiował także komunikację wizerunkową. Od kilku lat konsekwentnie rozwija autorski sposób dokumentacji wydarzeń muzycznych, festiwali, wystaw. Tworzy na pograniczu reportażu i kreacji. Na stałe związany z Wrocławską Fundacją Filmową, TIFF Collective i Zakwas Studio. Współpracuje z artystami, instytucjami kultury oraz organizacjami pozarządowymi. Ponadto zajmuje się projektami fotograficznymi, które oscylują wokół etnografii wizualnej i relacji przestrzennych. Mieszka we Wrocławiu (www.jerzywypych.com)
."


Na zakończenie jeszcze jedna informacja. Obaj będą prezentować swoją książkę „Nikt nie woła, każdy pamięta. Filmowy Dolny Śląsk” na Festiwalu Góry Literatury w środę 13 lipca 2022, godz. 19:30-20:45 w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie, sala kinowa, wstęp wolny, nie obowiązują wejściówki:

Kliknijcie na miniatury zdjęć słonecznego Wrocławia.
Krystyna - Wirtualna Kultura

3 komentarze:

 1. Jak ktoś nie potrafi pisać to niech po prostu nie pisze
  Żal pl.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jak ci się nie podoba to nie czytaj

   Usuń