W czwartek, 20 października 2022, Wirtualna Kultura wybrała się do Ossolineum na autorskie spotkanie z laureatem wielu nagród Piotrem Milewskim, które prowadziła Olga Szelc. O spotkaniu dowiedziała się tydzień wcześniej:
- kliknijcie: Spotkania podróżnicze - wpis na blogu.
Tematem spotkania była książka Piotra Milewskiego „Islandia albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat”. Inspiracją do jej napisania stał się opis Islandii z przewodnika Daniela Vettera, opublikowanego po polsku w 1638 r. Jedyny zachowany egzemplarz przewodnika znajduje się we wrocławskim Ossolineum i jest dostępny online. To niezwykła okazja móc czytać online w domu książkę z XVII wieku:
Daniel Vetter, czeski podróżnik, na początku XVII w. wyruszył w fascynującą podróż na Islandię. Jej efektem był przewodnik po Islandii w języku polskim, przetłumaczony również na inne języki. Daniel Vetter był członkiem Jednoty Braci Czeskich, konserwatywnej wspólnoty religijnej.
- kliknijcie: Daniel Vetter - Wikipedia.
Nagranie spotkania z Piotrem Milewskim w Ossolineum jest dostępne na kanale Ossolineum na YouTube:
- kliknijcie: Spotkanie autorskie z Piotrem Milewskim - YouTube
- kliknijcie: Kanał na YouTube.
Spotkania autorskie są niepowtarzalne. Gdy się słucha autora książki - bohatera spotkania - to często myślami wraca się do minionych, odległych wydarzeń, a jego opowieść wywołuje nieoczekiwane skojarzenia. To się przytrafia Wirtualnej Kulturze za każdym razem. Co więcej, ona zawsze żałuje, że spotkanie autora z miłośnikami książek nie jest jej dialogiem z autorem.
Tak było i tym razem. Co chwilę miała ochotę, żeby zadać pytanie lub podzielić się refleksjami. Ostatecznie zadała tylko dwa pytania.
- W pierwszym poprosiła o podanie szczegółów pewnego miejsca (widoku) w Islandii, do którego Piotr Milewski dotarł dzięki temu, co Vetter opisał w przewodniku.
- W drugim zapytała, czego nie wiedział o sobie przed pierwszym wyjazdem do Islandii (a był w niej dwa razy).
Oba zadane pytania nie były przypadkowe. Pierwsze pytanie wiązało się z pewnymi osobistymi poszukiwaniami Wirtualnej Kultury:
- kliknijcie: Dwa wcielenia "Wirtualnej Kultury" - wpis na blogu.
Drugie z apelem, który Mariusz Szczygieł ogłosił na początku covidowej pandemii, by napisać mu, czego nie wiedzieliśmy o sobie dwa miesiące temu, co teraz już wiemy i jak to się stało:
- kliknijcie: Czego nie wiedziałam o sobie - wpis na blogu.
- kliknijcie: Piotr Milewski - strona domowa,
- kliknijcie: Książki Piotra Milewskiego
Na jego stronie domowej możecie przeczytać:
"Byłem nauczycielem akademickim, handlowcem w japońskim przedsiębiorstwie, pomocnikiem kucharza na obozie dla niepełnosprawnych umysłowo w USA i Świętym Mikołajem podczas targu bożonarodzeniowego w Sapporo. Podróżowałem po Europie, Ameryce Północnej, Azji i Afryce. A teraz piszę, po polsku, angielsku i japońsku. I fotografuję. Po prostu opowiadam historie."
To wyznanie autora książki o Islandii budzi podziw i zazdrość u Wirtualnej Kultury. Ona nie miałaby odwagi na takie radykalne decyzje, nawet gdyby była młodsza o pół wieku.
Olga Szelc, prowadząca spotkanie, też była kiedyś w Islandii w zimie. Oboje, i Milewski, i ona, podkreślali zalety ostrego klimatu na Islandii - czystego powietrza i wód, przyrody. Podobno przejechanie tylko 50 kilometrów jest lekcją geografii o zmianach krajobrazów - lodowce, wulkany, źródła termiczne, surowe piękno.
Tej szczególnej przyrodzie towarzyszy ciepło Islandczyków, inne niż w Polsce tempo życia. Ludzie sobie ufają i żyją na luzie. Niektórzy uważają, że w Islandii są miejsca bioenergetyczne korzystnie wpływające na ciało. Jest to sposób na radzenie sobie z depresją. Z tego powodu wiele osób wyjechało do Islandii w czasie pandemii. Podobno 11 procent mieszkańców to Polacy (20 tysięcy). Ludności jest w Islandii tylko około 380 tysięcy:
- kliknijcie: Islandia - Wikipedia.
- kliknijcie: Ciekawostki o Islandii - YouTube
- kliknijcie: Niesamowita Islandia - YouTube.
Kliknijcie na miniatury zdjęć ze spotkania i dziedzińca Ossolineum.
Krystyna - Wirtualna Kultura
Wow. Dziękuję. Seniorka.
OdpowiedzUsuń