sobota, 22 października 2022

Islandia w XVII i XXI wieku

W czwartek, 20 października 2022, Wirtualna Kultura wybrała się do Ossolineum na autorskie spotkanie z laureatem wielu nagród Piotrem Milewskim, które prowadziła Olga Szelc. O spotkaniu dowiedziała się tydzień wcześniej: 
Tematem spotkania była książka Piotra Milewskiego „Islandia albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat”. Inspiracją do jej napisania stał się opis Islandii z przewodnika Daniela Vettera, opublikowanego po polsku w 1638 r. Jedyny zachowany egzemplarz przewodnika znajduje się we wrocławskim Ossolineum i jest dostępny online. To niezwykła okazja móc czytać online w domu książkę z XVII wieku: 
Daniel Vetter, czeski podróżnik, na początku XVII w. wyruszył w fascynującą podróż na Islandię. Jej efektem był przewodnik po Islandii w języku polskim, przetłumaczony również na inne języki. Daniel Vetter był członkiem Jednoty Braci Czeskich, konserwatywnej wspólnoty religijnej.
Nagranie spotkania z Piotrem Milewskim w Ossolineum jest dostępne na kanale Ossolineum na YouTube:
Wirtualna Kultura z przyjemnością jeszcze raz spotkanie obejrzała!

Spotkania autorskie są niepowtarzalne. Gdy się słucha autora książki - bohatera spotkania - to często  myślami wraca się do minionych, odległych wydarzeń, a jego opowieść wywołuje nieoczekiwane skojarzenia. To się przytrafia Wirtualnej Kulturze za każdym razem. Co więcej, ona zawsze żałuje, że spotkanie autora z miłośnikami książek nie jest jej dialogiem z autorem. 

Tak było i tym razem. Co chwilę miała ochotę, żeby zadać pytanie lub podzielić się refleksjami. Ostatecznie zadała tylko dwa pytania. 

  • W pierwszym poprosiła o podanie szczegółów pewnego miejsca (widoku) w Islandii, do którego Piotr Milewski dotarł dzięki temu, co Vetter opisał w przewodniku. 
  • W drugim zapytała, czego nie wiedział o sobie przed pierwszym wyjazdem do Islandii (a był w niej dwa razy). 
Odpowiedź na drugie pytanie była krótka: nie wiedział, że będzie opowiadał (pisał) historie. Na pierwsze była dłuższa, bo opisał to magiczne miejsce i to jak docierając do niego miał wrażenie, że Vetter jest obok - towarzyszyły temu niezwykłe emocje. 

Oba zadane pytania nie były przypadkowe. Pierwsze pytanie wiązało się z pewnymi osobistymi poszukiwaniami Wirtualnej Kultury:
Drugie z apelem, który Mariusz Szczygieł ogłosił na początku covidowej pandemii, by napisać mu, czego nie wiedzieliśmy o sobie dwa miesiące temu, co teraz już wiemy i jak to się stało:

Piotr Milewski to dziennikarz, pisarz, człowiek realizujący swoje fascynacje, nie bojący się zmian. 
Na jego stronie domowej możecie przeczytać:

"Byłem nauczycielem akademickim, handlowcem w japońskim przedsiębiorstwie, pomocnikiem kucharza na obozie dla niepełnosprawnych umysłowo w USA i Świętym Mikołajem podczas targu bożonarodzeniowego w Sapporo. Podróżowałem po Europie, Ameryce Północnej, Azji i Afryce. A teraz piszę, po polsku, angielsku i japońsku. I fotografuję. Po prostu opowiadam historie."

To wyznanie autora książki o Islandii budzi podziw i zazdrość u Wirtualnej Kultury. Ona nie miałaby odwagi na takie radykalne decyzje, nawet gdyby była młodsza o pół wieku.

Olga Szelc, prowadząca spotkanie, też była kiedyś w Islandii w zimie. Oboje, i Milewski, i ona, podkreślali zalety ostrego klimatu na Islandii - czystego powietrza i wód, przyrody. Podobno przejechanie tylko 50 kilometrów jest lekcją geografii o zmianach krajobrazów - lodowce, wulkany, źródła termiczne, surowe piękno. 

Tej szczególnej przyrodzie towarzyszy ciepło Islandczyków, inne niż w Polsce tempo życia. Ludzie  sobie ufają i żyją na luzie. Niektórzy uważają, że w Islandii są miejsca bioenergetyczne korzystnie wpływające na ciało. Jest to sposób na radzenie sobie z depresją. Z tego powodu wiele osób wyjechało do Islandii w czasie pandemii. Podobno 11 procent mieszkańców to Polacy (20 tysięcy). Ludności jest w Islandii tylko około 380 tysięcy:

Kliknijcie na miniatury zdjęć ze spotkania i dziedzińca Ossolineum.
Krystyna - Wirtualna Kultura

1 komentarz: