niedziela, 30 października 2022

Mózg potrzebuje tlenu

Ewa Woydyłło-Osiatyńska na stałe zagościła w sercu, umyśle i duszy Wirtualnej Kultury. Rozmowy z Ewą są bardzo inspirujące i podnoszą na duchu. Wirtualna Kultura jest szczęściarą, że Ewę poznała osobiście. Ostatni raz spotkały się z okazji Kongresu Kobiet: 

Wczoraj w Wysokich Obcasach Extra nr11 (125) 2022 Wirtualna Kultura przeczytała bardzo ciekawą rozmowę Patrycji Pustkowiak z Ewą Woydyłło:

W rozmowie Patrycja powiedziała:

"Martin Seligman, amerykański profesor psychologii, radził, żeby na koniec dnia znaleźć trzy pozytywne rzeczy, które się zdarzyły, i dopisać ich przyczyny. Dziś to się nazywa praktykowaniem wdzięczności. I naprawdę pomaga."

Na to Ewa odpowiedziała:

"– Mój mąż [Wiktor Osiatyński] mówił studentom coś podobnego: żeby każdego wieczoru pomyśleli o trzech dobrych rzeczach, które się wydarzyły – dla mnie, mojego kraju i świata. To uczy samodyscypliny i jest praktyką usuwania z głowy negatywów i szukania wzmocnień."

Wirtualna Kultura po przeczytaniu tego zrobiła "przegląd" całego dnia, aby wybrać trzy dobre zdarzenia. Mogła wybrać tylko "dla siebie", bo na zajmowanie się krajem i światem nie miała wczoraj czasu - przecież spacerowała z Basią z Ołbina i pisała na blogu. "Dla siebie" wybrała właśnie te dwie rzeczy jako całość. 

Co więcej, postanowiła to "dla siebie" powtórzyć i namówić innych na spacer, bo mózg potrzebuje tlenu! (przeczytajcie wywiad w Wysokich Obcasach): 

 • termin spaceru: 3 listopada 2022, czwartek, godz. 11-13 (ma być tylko 14 stopni).
 • miejsce spotkania: koło Biedronki przy ulicy Popowickiej.
 • trasa spaceru: nowe osiedle Port Popowice, plaża nad Odrą HotSpot, wał nad Odrą wzdłuż Parku Zachodniego. Punkt końcowy spaceru: staw na Kozanowie (blisko przystanku autobusowego). 
 • dojazd do Biedronki: przystanek Rysia na Popowickiej, autobusy: 122, 127, 128, C, 103, 104.
Można dojechać tramwajem na Legnicką i przejść pieszo Rysią przez Popowice koło kościoła.

Dodatek
Uwaga. Wpis zdobią zdjęcia z Parku Południowego. Kliknijcie.
Krystyna - Wirtualna Kultura

5 komentarzy:

 1. Piękna ta nasza polska jesień...
  Na załączonych fotkach również. I wciąż taka ciepła. Dzisiejszy długi spacer uderzył mi do głowy tak, że mnie rozbolała. Myślę jednak że to nie od nadmiaru tlenu, a może zmiana pogody się zbliża? Miłego świętowania wszystkim życzę Majka

  OdpowiedzUsuń
 2. Pięknie, klimatycznie, refleksyjnie

  OdpowiedzUsuń
 3. Polska piekna Zlota jesien, sa ktora tesknilam; na szczescie mamy tez taka w Paryzu. Zdjecia cudowne. Wirtualna Kultura ma oko!

  OdpowiedzUsuń
 4. Przyjemnie, pogodnie napisane, trochę jakbym tam tez był na tym spacerze .:-)
  Tak , mózg potrzebuje tlenu, ale niestety doszło do tego ze tlen potrzebuje (właściwych) mózgów. Mam nadzieję ze świeżo wybrany w Brazyli prezydent Lula, odwraca proces wyniszczania Lasów Deszczowych Amazonii.
  W ciągu ostatnich lat, ilość zdrowych lasów w górach Sierra Nevada w Kalifornii przez choroby drzew spowodowane susza oraz pozary zmniejszył sie o 1/3 ( z około 60 tysięcy km kw. do 40 tys. km kw. :-( W zeszłym roku, olbrzymi pożar w okolicach jeziora Tahoe, który kilka tysięcy strażaków gasiło przez miesiąc, doszedł mniej niz 1 km od naszego domu. Na szczęście podejmuje sie teraz kroki zapobiegawcze i ilość pożarów w tym roku była znacznie mniejsza. Ponadto, równie duży obszar leśny wzdłuż oceanu jeszcze dobrze sie trzyma. :-)
  Na szczęście w Polsce tlenu nie brakuje, bo 1/3 kraju to lasy. No i jeszcze ta złota jesień w Górach Bialskich :-)
  Zbyszek B.

  OdpowiedzUsuń