środa, 26 października 2022

Godność człowieka starszego


Wirtualna Kultura nie będzie wymieniać wszystkich powodów, dla których wybrała się 24 października 2022 na konferencję, która była w budynku Muzeum Architektury.  

 • Jednym z nich był wykład Marii Straś-Romanowskiej "O godności człowieka starszego". 
 • Drugim "Narzędziownik. Poradnik dla edukatorów osób starszych" autorstwa Bogny Bartosz i Ilony Zakowicz, wydany przez Fundację Inicjatyw Psychologicznych w ramach projektu SAD. 
 • Trzecim warsztaty z Bogną Bartosz "Poznaj swoje mocne strony". 
 • Czwartym zrobienie wspólnego selfi z Jola i Olą - do tej pory nie miała takiej okazji (kliknijcie na zdjęcie poniżej).
 • Piątym  zapytanie Marii Straś-Romanowskiej, czy Wirtualna Kultura powinna przyznawać się, ile ma lat.
 • Szóstym udział w dyskusji na temat metod prowadzenia zajęć dla osób starszych. Uwaga. Wirtualna Kultura wzięła udział w zajęciach, na których "testowano" metody przedstawione w Narzędziowniku, więc miała na ten temat swoje zdanie. Tematem zajęć był stres i sposoby radzenia sobie z nim.
Do tej listy powodów trzeba doliczyć wspólne zdjęcie z pomysłodawczyniami i realizatorkami projektu, a są nimi Bogna Bartosz, Ilona Zakowicz, Aleksandra Zimnicka i Joanna Znosko (kliknijcie na zdjęcie pierwsze). Jola i Ola towarzyszyły Wirtualnej Kulturze, chociaż konferencja była adresowana przede wszystkim do edukatorów osób starszych. Była też Ela i Majka. 

Na wykładzie Marii Straś-Romanowskiej "Godność człowieka starszego. Godność jako przywilej vs. jako cnota osobowa" Wirtualna Kultura dowiedziała się o różnych rodzajach i odmianach "godności", na przykład, godność osobowościowa, nabyta, wtórna, roszczeniowa, .... Nigdy się nad tym nie zastanawiała i nie wiedziała, że prawami do godności zajęto się w Deklaracji Wiedeńskiej w roku 1993. 

Zasadnicza część wykładu Straś-Romanowskiej dotyczyła godności osoby starszej. Człowiek starszy ma godność społeczną (wtórną, nadaną) ze względu na zasługi:
 • w przekazywaniu i podtrzymywaniu życia,
 • w tworzeniu kultury, historii,
 • w doświadczaniu przemijania,
 • w doświadczaniu ostatniej szansy na rozwój. 
Starszy człowiek ma wyjątkową godność, gdyż
 • może być mistrzem, autorytetem, symbolem mądrości, 
 • jest depozytariuszem wartości, może być ich świadkiem.
Trzeba się starzeć z godnością, nie zaprzeczać starości, nie naśladować młodych, ale też nie chwalić się (nie epatować) starością. Można podać rok urodzenia, gdy o to pytają. Trzeba dąży do harmonii ze światem, umieć wybaczać, dawać przykład i chronić wartości, żyć w zgodzie ze sobą. "Ja nic już nie muszę, ale chcę i mogę". Niektóre z tych stwierdzeń są uniwersalne i nie zależą od liczby przeżytych lat. Do godnego życia w starości, jak do wszystkiego co dobre, trzeba się przygotować za młodu.

Zagrożeniem dla godności osoby starej jest odbieranie jej zasług oraz ośmieszanie i akcentowanie, że jest obciążeniem. W tym kontekście Maria Straś-Romanowska wspomniała o gerantofobii (lęku przed starością) i ageiźmie, o którym Wirtualna Kultura już kiedyś pisała:
Wirtualna Kultura tego wszystkiego nie wymyśliła. Ona robiła notatki, a Jola przysłała jej wiele zdjęć prezentacji prof. Marii Straś-Romanowskiej (kliknijcie).


Dr Bogna Bartosz mówiła o psychologii pozytywnej - dziedzinie psychologii, koncentrującej się na tym, co sprawia, że życie jest warte życia. Jej celem jest zwiększenie dobrostanu psychicznego i zdrowia fizycznego. Zwróciła uwagę, że starość po 60+ jest przywilejem i trwa dłużej niż dzieciństwo. 

Oprócz dyskusji  Bogna Bartosz poprowadziła warsztaty. Jednym z ich elementów był test "20 jestem". Każdy z uczestników, na swój użytek, napisał 20 stwierdzeń zaczynających od słowa "jestem", opisujących jego samego. Potem podzielił wszystkie na cztery grupy. Wirtualna Kultura napisała najwięcej określeń siebie należących do grupy C, czyli opisujących istotę psychiczną. To nie było zaskoczeniem. "Statystycznie rzecz biorąc" większość uczestników takiego testu "wpada w C".

Kilka godzin spędzonych w nastrojowych wnętrzach Muzeum Architektury to bardzo pożyteczny i owocny czas. Wirtualna Kultura czeka na dalsze takie okazje. Przecież jej się marzy (pół żartem pół serio) doktorat z psychologii:

Uwaga. Narzędziownik będzie dostępny na internetowych stronach Fundacji Inicjatyw Psychologicznych. Wirtualna Kultura dostała go w "wersji papierowej".

Przypomnienie, co to jest SAD:
Krystyna - Wirtualna Kultura

5 komentarzy:

 1. Genialne. Dzięki.
  TAD

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję, Krysiu. Swietny tekst.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też dziękuję. To tylko osobista, obiektywna (?) relacja. Podziękowania należą się bohaterkom tego spotkania. Krystyna

   Usuń
 3. Bardzo dziękuję Krystynko! Specjalne podziękowania dla bohaterek tego ważnego i potrzebnego spotkania. Irena ze Szczepina

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dziękujemy!
  W imieniu Zespołu Projektowego SAD-u,
  Bogna Bartosz

  OdpowiedzUsuń