wtorek, 18 października 2022

Wirtualna Kultura dawna wolontariuszka

Wirtualną Kulturę znowu zaproszono do audycji  Łukasza Ligorowskiego "Oblicza Wrocławia" w "Radio Rodzina", z inicjatywy Wrocławskiego Centrum Seniora: 

Wrocławskie Centrum Seniora świętuje piętnastolecie, a Radio Rodzina nadaje już od 27 lat.

Krótka rozmowa Łukasza Ligorowskiego i Wirtualnej Kultury odbyła się 14 października 2022 przez telefon. Jej przebieg był spontaniczny - Wirtualna Kultura nie wiedziała, jakie będą pytania. 

Był to test na sprawność jej pamięci - nie mogła się "podpierać" wpisami na blogu. Oj, nie było łatwo. Wirtualną Kulturę dopadła wirtualna amnezja i nie mogła sobie przypomnieć, na jakiej podstawie uważa, że jest wolontariuszką, i co robiła w ramach wolontariatu.

Po rozmowie siadła do komputera i na dwóch swoich blogach (aktualnym i starym) znalazła różne wpisy potwierdzające, że była wolontariuszką od roku 2014:
Wszystko zaczęło się od liczenia kapeluszy, gdy bito Rekord Guinnessa na Marszu Kapeluszy, pomagania na Targach Seniora i udziału w Dniu Życzliwości w Centrum Poznawczym w Hali Stulecia w roku 2014. 

W roku 2016 m.in. sadziła kwiatki obok siedziby "Tratwy" przy ulicy Legnickiej i brała udział w wydawaniu Wrocławskiej Karty Seniora w Arkadach Wrocławskich razem z koleżankami wolontariuszkami ze stowarzyszenia Popowiczanie: 
Kilkukrotnie brała udział w akacjach wymiany rzeczy w ramach "Sąsiadówek" na Kłodnickiej:

W roku 2018 była członkiem zespołu wolontariuszy, który Stowarzyszenie Żółty Parasol zgłosiło do wyróżnienia w kategorii wolontariat organizacji pozarządowych. Zespół tworzyli Wiesia, Andrzej, Marcin i Wirtualna Kultura. Nominacja była miłym docenieniem ich działań, a udział z uroczystej Gali Wolontariatu zrobił na Wirtualnej Kulturze ogromne wrażenie: 

W roku 2019 Wirtualna Kultura została wolontariuszką akcji "Tym razem głosuję" w związku z wyborami do Parlamentu Unii Europejskiej:
Razem z wolontariuszami z Żółtego Parasola wzięła udział w spotkaniu w Nowych Horyzontach z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, chwalił wolontariuszy i podkreślał ich rolę w działaniach na rzecz miasta. Miło było to usłyszeć.
Poza tym od roku 2015 skupiła się na prowadzeniu blogów dla seniorów (blog Popowiczanie 2015-2018, blog Wirtualna Kultura od 2017), dokumentowaniu różnych wydarzeń, współpracy z Gazetą Senior. Za to wszystko w roku 2020 dostała statuetkę Przyjaciel Seniorów: 

Potem przyszła pandemia. Wirtualna Kultura zamknęła się w swoim wirtualnym świecie. W roku 2021 od września do grudnia miała cykl wykładów (na Skypie) dla seniorów z klubu seniora "Zawsze młodzi" na Psim polu, z inicjatywy Ilony Zakowicz:
Teraz ma tylko blog, który daje jej wiele satysfakcji (kliknijcie na pierwsze zdjęcie, które Tomasz Hołod zrobił zadowolonej Wirtualnej Kulturze na Wyspie Daliowej obok "Nawy"). 

Na typowo wolontariacko-senioralne działania nie ma czasu. Szkoda, może to jeszcze się zmieni, bo aktywność na rzecz innych daje moc i energię, odmładza. Wirtualna Kultura poleca to każdemu. Z sentymentem przechowuje niebieską i żółte koszulki, które dostawała przy okazji swoich wolontariackich działań. Kliknijcie obok na zdjęcie z Dnia Życzliwości - jest na nim z koleżankami wolontariuszkami z byłego stowarzyszenia Popowiczanie.  

Czy znacie organizację "Wolontariat Wrocław", który działa od roku 2011 i jest częścią Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego:
"Naszym głównym celem jest rozwój działań z zakresu wolontariatu, w tym profesjonalizacja wolontariatu i jego promocja wśród mieszkańców Wrocławia. Prowadzimy działania związane z tematyką wolontariatu i społecznego zaangażowania."

Właśnie o to społeczne zaangażowanie Wirtualnej Kulturze chodzi. Obserwuje to, na przykład, wśród seniorów z Żółtego Parasola. A jak to wygląda na innych osiedlach Wrocławia? 

W seniorach wrocławskich jest moc i siła, mają nieograniczone zasoby wiedzy, doświadczenia, ...  - tylko, czy to jest wykorzystywane? Skoro kobiety mogły zorganizować Kongres Kobiet, to seniorzy mogą zrobić Kongres Seniorów. Dni Seniora angażują tylko nieliczne wrocławskie środowiska senioralne.      
Krystyna - Wirtualna Kultura

8 komentarzy:

 1. Dziekujemy Krysiu. Seniorki.!!!!!!! ❤️

  OdpowiedzUsuń
 2. Niezwykła kultura osobista, pogratulować!

  OdpowiedzUsuń
 3. dluga Historia pracy spolecznej

  OdpowiedzUsuń
 4. Krysiu, z przyjemnością wysłuchałam wywiadu z Tobą w Radio Rodzina. Nie znam nikogo w naszym wieku z taką energią do działania. Jesteś lekiem dla emerytów i to przyjemnym jak wino.
  Ala

  OdpowiedzUsuń
 5. Droga Wirtualna Kulturo! Tak po sprawiedliwości to statuetkę Przyjaciel Seniorów powinnaś otrzymywać przynajmniej raz w roku!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! A prawda najprawdziwsza to to, że jak pisze Ala jesteś lekiem dla seniorów! Ukłony i pozdrowienia. Irena ze Szczepina

  OdpowiedzUsuń
 6. Potwierdzam z Paryza

  OdpowiedzUsuń
 7. Najbardziej zainteresowała mnie akacja wolontariuszek "Siedem Dziewcząt z Albatrosa" . Chyba  nie tylko z punktu efektów "pieleniem i sadzeniem kwiatków" , ale moze tez dlatego ze to nagranie Laskowskiego puszczaliśmy sobie w naszym Klubie Kawalerów , który założyliśmy na strychu domu braci Dembowskich na Sołtysowicach. Chyba przez potańcówki w klubie i to przy takich nagraniach klub sie szybko rozpadł.  Pierwszy 'pękł' czyli ożenił sie prezes Jurek D. , potem Andrzej P., potem Kaziu D.  a po 3 latach wszyscy juz byli żonaci :-)  Było nas sześciu w klubie, mi przytrafiło sie to juz w wieku 23 lat ). Świetne zdjęcie  7-miu wolontariuszek. Ciekawe czy przy pieleniu i sadzeniu tez byla Beata?  Zbyszek B.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zbyszku, Beaty z nami nie było. Gdzie są nasze prywatki?
  Krystyna

  OdpowiedzUsuń