czwartek, 6 października 2022

Wirtualna Kultura na konferencji o dobrych relacjach

Wirtualna Kultura dopiero na emeryturze zmieniła swoje konferencyjne zainteresowania i odkryła konferencje dla "humanistów". Wcześniej, z racji swojego zawodu, była na wielu konferencjach naukowych dla "umysłów ścisłych". Wtedy jeszcze nie wiedziała, że kontakty między humanistami i "ścisłowcami" nie zawsze dobrze się układają w szkole wśród uczniów. 

16 września 2016 wybrała się do Muzeum Architektury na dyskusję o idei Europejskiego Miasta Kultury Naukowej. Zastanawiano się, czy Wrocław już takim miastem jest. Wypracowanie tej idei było najważniejszym celem europejskiego projektu PLACES, w którym wzięło udział 67 miast z 29 krajów, w tym Wrocław. 

Na spotkanie zaproszono grupę uczniów z XII LO. Wystąpienia uczniów były dla Wirtualnej Kultury największym zaskoczeniem, bo nie wiedziałam, że w szkołach są takie animozje między "ścisłowcami" i "humanistami". Uczniowie podkreślali, że są z liceum humanistycznego i byli z tego dumni. Postulowali m.in., żeby we Wrocławiu powstała kawiarnia literacka. Mieli też inne ciekawe pomysły "humanistyczne".

Wirtualna Kultura przypomniała sobie o tym wydarzeniu teraz, w roku dobrych relacji we Wrocławiu. Szkolne "animozje" nie pasują do niego. Ciekawe byłoby skonfrontowanie aktualnych poglądów uczniów XII LO z tymi z roku 2016. Niestety Wirtualna Kultura nie ma żadnych kontaktów z uczniami - ona chodzi na wydarzenia dla "dojrzałej młodzieży". 

29 września 2022 poszła na konferencję naukową "Uniwersytet Trzeciego Wieku przestrzenią dobrych relacji", zorganizowaną przez UTW w Uniwersytecie Wrocławskim. Konferencja odbyła się w budynku Instytutu Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego "na Dawida" (transmisja była na Facebooku). 

Jej celem była refleksja nad znaczeniem dobrych relacji w życiu człowieka, szczególnie w okresie późnej dorosłości. Była to też okazja do pokazaniu dorobku UTWu w Uniwersytecie Wrocławskim, który w roku 2016 obchodził 40lecie:

Wirtualna Kultura musiała wcześniej wstać, żeby zdążyć na otwarcie konferencji. Gdy weszła do budynku to oniemiała - powitały ja eleganckie wolontariuszki w "wczesnej dojrzałości".  Wszystkie "ścieżki i "szlaczki" po salach i korytarzach idealnie "pooznakowano". Na stołach i ścianach była wystawa dorobku "dojrzałych" studentów UTW.  Wzorowa organizacja! 

Był też catering i rozmowy w kuluarach. To właśnie w kuluarach Wirtualna Kultura poznała Grażynkę i Krysię, dwie uczestniczki konferencji, które przyjechały aż z Ząbkowic Śląskich (kliknijcie na zdjęcie obok).

Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, razem z Magdaleną Wnuk-Olewicz, kierownikiem UTW, rozpoczęli konferencję. Uroczystość uświetnił występ chóru dojrzałych studentów UTW "Sursum Corda" (kliknijcie na zdjęcie pierwsze).

Nie zabrakło wielu innych ważnych osób, w tym przedstawicieli Uniwersytetów Trzeciego Wieku z zagranicy.  Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego chwalił się, że na UTW jest 600 studentów. Jacek Sutryk dziękował seniorom: "nie byłoby takiego miasta bez nich". Specjalnie podziękował Walentynie Wnuk za to, co zrobiła dla rozwoju Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Na koniec pierwszej części konferencji (było półgodzinne opóźnienie) wręczono nagrody laureatom konkursu literackiego UTW: Uniwersytet Trzeciego Wieku przestrzenią budowania dobrych relacji (Wirtualna Kultura nie jest pewna, czy dobrze zapamiętała komentarze):
 • szczególne wyróżnienie, Ireneusz Leśniowski, wspominacz zdjęciowy.
 • trzecie miejsce, Irena Gójska, Analiza mądrego zagospodarowania czasu. Znaleźć przyjaźń.
 • drugie miejsce, Ewa Alfut, Jak żyć inaczej, chwilo trwaj.
 • pierwsze miejsce, Małgorzata Derkacz, Brylantowa szkatułka - ludzie chcą znaleźć klucz do tej skarbonki.
Przeczytajcie więcej o konkursie, jego laureatach i ich pracach na stronach UTW i w nowym wydaniu Kuriera UTW 32/2022:

Wirtualna Kultura spotkała na konferencji Elę i Majkę. Nie wiedziała, że Majka też maluje.Uwagi.
 • Na zdjęciu pierwszym jest chór, a w nim znane Wirtualnej Kulturze Ania Zadorecka i Kazia Bochyńska.
 • Na zdjęciu drugim jest m.in. prof. Maria Straś-Romanowska.
 • Na zdjęciu trzecim są trzy członkinie chóru "Sursum Corda".
 • Na zdjęciach piątym-siódmym są laureatki konkursu, wymienione powyżej.
 • Na zdjęciu ósmym jest m.in. Ela Sarek, członkini Wrocławskiej Rady Seniorów, a na ostatnim Maja Garczyńska, "człowiek wielu pasji i umiejętności". 
Wirtualna Kultura ma notatki z wykładów, które były w pierwszej części konferencji. Może kiedyś o nich  napisze i opublikuje więcej zdjęć z konferencji. 

 Krystyna - Wirtualna Kultura

3 komentarze:

 1. Krysiu - dziękuję...
  "zajadam" się po prostu wszystkimi informacjami z powyższego tematu konferencji, Czekałam na nie niecierpliwie - tak byłam ich spragniona. A jakie piękne i wymowne fotografie, no cudowne. Teraz tylko muszę kilka razy przestudiować ten materiał i wszystkie tzw odsyłacze, bo tam są nie lada smaczki. Może potem opiszę swoje wrażenia?
  Tymczasem pozdrawiam - Majka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Maju, każdy uczestnik konferencji dostał numer 32/2022 Kuriera UTW, w którym są m.in. prace nagrodzone w konkursie literackim. Tego numeru jeszcze nie ma na stronie internetowej.

   Krystyna

   Usuń
  2. OK. Poczekam...
   Dobrze wiedzieć (-), wielkie dzięki.
   Jestem bardzo ciekawa tych nagrodzonych prac.
   :))

   Usuń