niedziela, 11 grudnia 2022

Co Wirtualna Kultura dowiedziała się ostatnio?

Wirtualna Kultura zagląda od czasu do czasu na wrocławskie portale, bo chętnie korzysta z propozycji przygotowywanych przez miasto i organizacje pozarządowe (zobaczcie dodatek). 

1. W listopadzie w Dolnośląskim Centrum Filmowym obejrzała film "Dopóki mogę iść", w ramach festiwalu kina społecznego AfryKamera. Po filmie w spotkaniu na temat migracji i polityk migracyjnych w Europie udział wzięły Agata Ferenc, Fundacja Ocalenie i Urszula Glensk - profesorka Uniwersytetu Wrocławskiego. Rozmowę prowadziła Iwona Frydryszak (Fundacja Przyjaźń Sztuka Edukacja). Kliknijcie na pierwsze zdjęcie.

Film opowiada historię młodego małżeństwa z Syrii, które marzy o lepszej Europie i razem z innymi migrantami dociera do Serbii Mąż jest zdecydowany zostać w Serbii, ale żona nie. 
Przez większą część filmu oglądamy to, co znamy z mediów na temat migracji. Jest to smutny obraz obozowej codzienności i prób dotarcia dalej. Nic nie zapowiada bardziej dramatycznego zakończenia. I mąż, i żona stają przed bardzo trudnym wyborem. Co jest ważniejsze? Miłość, własne szczęście czy spełnienie marzeń ukochanej osoby, co wiąże się z jej stratą? Odpowiedź - zakończenie filmu - zaskoczyła bardzo Wirtualną Kulturę.    

Film dostał kilka nagród na festiwalu w Karlovych Varach. Francuski aktor, grający męża, wypadł bardzo przekonywująco. Szkoda, że teraz nie można zobaczyć tego filmu.  

2. Wirtualna Kultura była też na innych filmach, ale one nie wywołały u niej  emocji. Teraz czeka na film Aftersun, prezentowany na pokazach przedpremierowych w DCF 10 i 17 grudnia:
Wśród propozycji przygotowanych w grudniu dla seniorów przez Nowe Horyzonty jest 28 grudnia głośny film "Kobieta na dachu" z Dorotą Pomykałą w roli głównej:

3. W czwartek, 8 grudnia, Wirtualna Kultura razem z Anią zwiedziła Narodowe Forum  Muzyki. Od samego początku śledziła powstawanie tej wyjątkowej instytucji kultury. Tym razem chciała na własne oczy zobaczyć techniczne rozwiązania zapewniające fantastyczne nagłośnienie, wentylację itp. 


To wszystko pokazała uczestnikom zwiedzania bardzo sympatyczna skrzypaczka, zajmująca się m.in. edukacją muzyczną. Zwiedzający zobaczyli sieć zawiłych poziemnych korytarzy, rur, murów i szczegóły ich konstrukcji.  Wirtualna Kultura nie wiedziała, że drewniane podłogi mogą "pływać, a w murach są wibro-izolatory i kauczuk.  

4. W piątek, 9 grudnia, Wirtualna Kultura była na warsztatach z cyberbezpieczeństwa w Centrum na Przedmieściu (ul. Prądzyńskiego), prowadzonym przez Dolnośląską Federację Organizacji Pozarządowych. Szkolenie prowadził Ryszard Piotrowski, specjalista od przestępczości internetowej, RODO, praw autorskich itd. Jego zdaniem, izolacja seniorów i utrata wiary we własne siły wpływają na podatność na oszustwa. Patrzenie w tramwaju w ekran smartfona, a nie w oczy współpasażerów, jest jednym z objawów izolacji. 

Treści fałszywych maili są często profilowanie pod seniorów. Wirtualna Kultura była zaskoczona liczbą przykładów autentycznych maili (SMSów), w których klikanie w linki groziło utratą pieniędzy. Prelegent podkreślał, jak ważne jest aktualne oprogramowanie (systemy) w komputerze. Na przykład, Windows 7 nie jest aktualizowane. 

Najbardziej Wirtualną Kulturę zmartwił fakt, że linki zaczynające się od "https" wcale nie muszą być bezpieczne. Cyberprzestępcy tworzą fałszywe strony, zmieniając w adresach ważnych, znanych instytucji tylko jedną literę i wtedy łatwo można się nabrać. Ryszard Piotrowski pokazał przykłady takich linków. 

Na spotkaniu była też mowa o zabezpieczeniach kart bankomatowych, karach za przestępstwa internetowe, np. za korzystanie z oprogramowania bez licencji, oraz o "włamaniach" na nasze komputery i wykorzystywaniu ich do celów przestępczych.

Po wysłuchaniu tego wszystkiego może się "odechcieć" Internetu.

 Dodatek
Krystyna - Wirtualna Kultura

1 komentarz: