niedziela, 18 grudnia 2022

To warto zobaczyć

Wirtualna Kultura lubi zwiedzać - czasami w Internecie, czasami "w realu". Ma kilka turystycznych marzeń, ale "lata już nie te". W październiku była na "Wycieczce dla każdego" z Jadzią i Irkiem Spychalskimi: Sobótka - Dzierżoniów. Niby te miejsca zna się, ale zawsze coś nowego się odkryje.

Tym razem dla Wirtualnej Kultury nowością była historia muzeum w Sobótce i jego twórcy Stanisława Dunajewskiego oraz Kaplica, Źródło życia i Wenecja w Sulistrowiczkach: 

i "Młyn Hilberta" w Dzierżoniowie:
Wirtualna Kultura z przyjemnością słuchała pań pracujących w Muzeum w Sobótce. To był kolejny przykład, jak lokalni ludzie mogą innych zarazić miłością do swojej malej ojczyzny. 


To nie jest koniec listy lokalnych przewodników, których Wirtualna Kultura zapamiętała. Po Młynie Hilberta w Dzierżoniowie oprowadzał jego były pracownik, dla którego młyn był całym życiem. Razem z innymi zrobił wszystko, żeby młyn uratować. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska powstała w roku 2007 w celu ochrony wybranych obiektów techniki charakterystycznych dla Śląska, przede wszystkim poprzez przekształcanie ich w muzea.

Przewodniczki oczarowały też Wirtualną Kulturę w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze w roku 2016:
oraz na kilkudniowej wycieczce na Kaszubach też w roku 2016:

W roku 2018 Wirtualna Kultura dzięki Jadzi i Irkowi zwiedzała Ziemię Cieszyńską:

Urzekł ją przewodnik Janek, który wiedział wszystko. Janek przez dwa dni opowiadał o ziemi cieszyńskiej, jej historii i przyrodzie, pokazywał najciekawsze jej zakątki. Przez cały czas Wirtualna Kultura się zastanawiała, skąd on to wszystko wie. To Janek zaproponował trasę wycieczki po Cieszynie i Śląsku Cieszyńskim. Nie zabrakło Wenecji w Cieszynie, studni Trzech Braci, wieży piastowskiej, kościołów, pijalni w Ustroniu, skoczni narciarskiej w Wiśle Malince, zapory w Wiśle Czarnym, koronkarek w Koniakowie. Uczestnicy wycieczki przekroczyli też granicę polsko-czeską.

A na koniec największa atrakcja wycieczki cieszyńskiej: Chata Kawuloka z roku 1863 i Janusz (Janko) Macoszek z Istebnej - kopalnia talentów wszelakich: Ślązak roku 2010, uczeń muzykantki Zuzanny Kawulok, członek Zespołu Regionalnego "Istebna", itd. Gra na wielu góralskich instrumentach. Ma niesamowity dar opowiadania - tak zniewalający, że się z Chaty Kawuloka nie chciało wyjść.

Wirtualna Kultura żałuję, że nie nagrywała relacji z wycieczek z Jadzią i Irkiem, na które jeździła od roku 2014. Byłby to materiał na ciekawą książkę.

A jakie Wy macie turystyczne wspomnienia?

Kliknijcie na miniatury zdjęć z wycieczki Sobótka - Sulistrowiczki - Dzierżoniów.

Krystyna - Wirtualna Kultura

4 komentarze:

 1. Wielka ilość ciekawego materiału do pogłębienia wiedzy. Dziękuję.
  Ala

  OdpowiedzUsuń
 2. Małżeństwo p. Spychalskich to pasjonaci wycieczek dla każdego, zawsze profesjonalnie przygotowani i zorganizowani. Gratulacje za wytrwałość i ogromne podziękowania, że im się chce. Jak tylko mam okazję, to zawsze podróżuje razem z Jadzią i Irkiem.

  Jeszcze raz dziękuję we własnym imieniu i wielu moich znajomych uczestników tych wycieczek, z którymi czuję się jak jedna wielka rodzina wycieczkowiczów.

  Z nadzieją na przyszłoroczne podróże, wszystkim życzę szczęśliwych radosnych świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego nowego 2023 roku, wielu wspaniałych wrażeń z kolejnych wycieczek.

  Pozdrawiam Andrzej Gaszewski

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Andrzeju, podzielam Twoją opinię o wycieczkach z Jadzią i Irkiem. Oni są niesamowici. Dzięki nim moje senioralne życie nabrało innych kolorów.
   Krystyna

   Usuń
 3. Interesujące, bo to wycieczka po nie utartych ścieżkach. :-)
  Zbyszek B.

  OdpowiedzUsuń