środa, 21 grudnia 2022

Sylwiusz Nimroda z Oleśnicy

Oleśnica jest dumna ze swojej długiej historii i liczby wież. W roku 1230 Henryk Brodaty, w dokumencie wystawionym w Oleśnicy, wspomina jako proboszcza kościoła pw. świętego Jana Ewangelisty w Oleśnicy mistrza Tomasza, kanonika wrocławskiego.

Jednak wiele wskazuje na to, że początki Oleśnicy są datowane znacznie wcześniej. Tradycja miejscowa mówi, że pierwszy kościół na miejscu obecnej Bazyliki Mniejszej w Oleśnicy wybudowano w roku 979. Bazylikę od 2019 roku można zwiedzać z przewodnikiem dzięki Fundacji Kachny.

Zwiedzanie Bazyliki Mniejszej w Oleśnicy obejmuje wejście do nawy głównej, mauzoleum Wirtembergów, biblioteki łańcuchowej i loży książęcej. Na zwiedzanie trzeba się telefonicznie umówić z przedstawicielami Fundacji Kachny (tel. 661 511 511). 

2 grudnia 2022 do oleśnickiej Bazyliki Mniejszej powrócił wspaniały sarkofag księcia Sylwiusza Nimroda. To wydarzenie wzbudziło sensację. Prasa o nim dużo pisała. Przez osiem miesięcy antropolodzy badali kości Sylwiusza, a konserwatorzy restaurowali sarkofag, uważany za zabytek klasy europejskiej. Jest on wykonany ze stopu cyny z ołowiem. Pokrywają go złocone ozdoby.  

Sylwiusz Nimroda to pierwszy z oleśnickich Wirtembergów - rodu, który rządził Oleśnicą niemal 150 lat. Oczarował ostatniego władcę Oleśnicy z rodu czeskich Podiebradów oraz jego córkę Elisabeth - Marie, która w roku 1647 została jego żoną. Był bardzo dobrze wykształcony. Trudno uwierzyć, że studiował m.in. matematykę i historię w Strasburgu. Znał się na pirotechnice. 

W 1652 roku założył Zakon Trupiej Czaszki. Był jego przeorem (wielkim mistrzem):

Wirtualna Kultura nie pamięta, w którym roku pierwszy raz wybrała się na wycieczkę do Oleśnicy pociągiem. Teraz ta podróż trwa niewiele dłużej niż pól godziny. To znacznie szybciej niż tramwajem z Leśnicy na Krzyki. Może to Was zachęci do poznania tajemnic Oleśnicy, jeśli ich jeszcze nie znacie.

Jak będziecie mieli szczęście, to na dworcu kolejowym w Oleśnicy spotkacie Franciszka. Powiedźcie mu, że Wirtualna Kultura za nim tęskni. Ona nie widziała go od roku 2016:

Uwagi. Na zdjęciu jest Zamek Książęcy w Oleśnicy. 

Zobaczcie film sprzed 9 lat:
Miasto Oleśnica ma swój kanał na YouTube:

Wyjaśnienie.   Wirtualna Kultura w pierwszym zdaniu zamiast "dumna ze swojej długiej historii" powinna była bardziej precyzyjnie napisać "dumna, że jest tak starym miastem". 

Krystyna - Wirtualna Kultura 

5 komentarzy:

 1. Mieszkańcy Oleśnicy sa dumni historii miasta ale wygląda ze do siedemnastego wieku historia Oleśnicy obracała sie głównie wśród możnych , którzy sobie nadawali różne dobra i tytuły. I wogole malo co mieli wspólnego z Polska. Przykładowo, Konrad VII wystąpił w bitwie pod Grunwaldem po stronie Krzyżaków, dowodząc chorągwią śląską.
  Na szczęście sytuację zmienił książę Nimrod, który "w 1650 przyznał mieszczanom prawo dystrybucji piwa, co przyczyniło się do rozwoju piwowarstwa i wpływu gotówki do kasy miejskiej. Przeprowadził w księstwie gruntowne reformy kościelne. Wydał przepisy przeciwpożarowe. Zreformował szkolnictwo, wprowadził obowiązek szkolny na poziomie elementarnym. Otaczał się poetami, muzykami, fizykami i matematykami."
  Wygląda na to ze dobrze być wykształconym, a szczególnie studiować matematykę. :-)
  Może Franciszek przyjedzie do Wrocławia?
  Zbyszek B.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zbyszku, zamiast "dumni ze swojej długiej historii" powinnam była bardziej precyzyjnie napisać "dumni, że są tak starym miastem". Nie chodziło mi o ocenę historii miasta, tylko o czas trwania.
   Krystyna

   Usuń
  2. Tak, czy inaczej - ważne jest, że historia owa bardzo jest ciekawa i że do wielu informacji Twoich Krysiu - p.Zbyszek tyle jeszcze dopowiedział ważnych i bardzo cennych informacji o mieście, jak też o jego "sławnych/niesławnych" mieszkańcach. Zawsze wspaniale jest wiedzieć więcej niż wiedziałam dotychczas i za to właśnie serdeczne podziękowania dla Was kochani.
   Pozdrawiam świątecznie - Majka

   Usuń
  3. Dziekuje za wyjasnienie Wirtualnej Kultury i doceniam pozytywny komentarz Marii, ale to ja musze wyjasnic o co mi chodziło. Zastanawia mnie dlaczego jestesmy sklonnii (włącznie ze mna) byc dumnym z rzczy z ktorymi nie mamy w zasadzie nic wspólnego. W tym przypadku, ani mieszkańcy Oleśnicy , ani ich przodkowie w żaden sposób nie przyczynili sie do osiągnięć Nimroda, jego współczesnych i potomków. (Potomkowie zostali wysiedleni na zachód). Zwykle ludzie dumnie podpisują sie pod pozytywnymi wydarzeniami z historii kraju , ale nie uważają ze maja cos wspolnego z tymi niechlubnymi. Inny przykład to zachowanie sprawozdawców sportowych , przykładowo w czasie meczów reprezentacji siatkówki , którzy nagminnie używają takich stwierdzeń jak "świetnie zablokowaliśmy piłkę, teraz musimy dobrze zaserwować, itp. ", ale po przegranym meczu to trener wystawił zły skład zawodników , ale nie "my". Mógłby ktoś powiedzieć ze tego typu zachowanie to nic istotnego, ale to jest droga do nieświadomych uprzedzeń.
   Mimo tego wszystkiego co napisałem, to dumny jestem z osiągnięć Nimroda . Pewnie dlatego ze na pierwszym roku studiów miałem 16 godzin wykładów i ćwiczeń z matematyki :-)
   Zbyszek B.

   Usuń
  4. Byliśmy jesteśmy i będziemy indywidualistami...
   Ale wszyscy jesteśmy potomkami tamtego czy podobnych (-) jemu Nimrodów, i nie ważne czy tamtych co wyjechali na Zachód czy tych co zostali tutaj. A i skłonności nasze są przecież bardzo ludzkie (!), i to też jest OK. Spokojnego przedświątecznego zabiegania życzę i dużo podobnie ciekawych jak wyżej problemów w zbliżającym się Nowym 2023 Roku - Majka

   Usuń