- kliknijcie: Historia Oleśnicy
- kliknijcie: Zabytki.
Jednak wiele wskazuje na to, że początki Oleśnicy są datowane znacznie wcześniej. Tradycja miejscowa mówi, że pierwszy kościół na miejscu obecnej Bazyliki Mniejszej w Oleśnicy wybudowano w roku 979. Bazylikę od 2019 roku można zwiedzać z przewodnikiem dzięki Fundacji Kachny.
- kliknijcie: Regulamin zwiedzania.
- kliknijcie: Fundacja Kachny.
2 grudnia 2022 do oleśnickiej Bazyliki Mniejszej powrócił wspaniały sarkofag księcia Sylwiusza Nimroda. To wydarzenie wzbudziło sensację. Prasa o nim dużo pisała. Przez osiem miesięcy antropolodzy badali kości Sylwiusza, a konserwatorzy restaurowali sarkofag, uważany za zabytek klasy europejskiej. Jest on wykonany ze stopu cyny z ołowiem. Pokrywają go złocone ozdoby.
- kliknijcie: Sarkofag księcia Sylwiusza Nimroda
- kliknijcie: Sarkofag księcia Sylwiusza Nimroda po renowacji - galeria zdjęć
- kliknijcie: Co odkryto w środku sarkofagu.
Sylwiusz Nimroda to pierwszy z oleśnickich Wirtembergów - rodu, który rządził Oleśnicą niemal 150 lat. Oczarował ostatniego władcę Oleśnicy z rodu czeskich Podiebradów oraz jego córkę Elisabeth - Marie, która w roku 1647 została jego żoną. Był bardzo dobrze wykształcony. Trudno uwierzyć, że studiował m.in. matematykę i historię w Strasburgu. Znał się na pirotechnice.
- kliknijcie: Sylwiusz Nimroda Wirtemberski - Wikipedia.
- kliknijcie: Order Trupie Czaszki - Wikipedia.
Wirtualna Kultura nie pamięta, w którym roku pierwszy raz wybrała się na wycieczkę do Oleśnicy pociągiem. Teraz ta podróż trwa niewiele dłużej niż pól godziny. To znacznie szybciej niż tramwajem z Leśnicy na Krzyki. Może to Was zachęci do poznania tajemnic Oleśnicy, jeśli ich jeszcze nie znacie.
Jak będziecie mieli szczęście, to na dworcu kolejowym w Oleśnicy spotkacie Franciszka. Powiedźcie mu, że Wirtualna Kultura za nim tęskni. Ona nie widziała go od roku 2016:
- kliknijcie: Oleśnica z "Franciszkiem" w tle - wpis na blogu.
Uwagi. Na zdjęciu jest Zamek Książęcy w Oleśnicy.
- kliknijcie: Zamek w Oleśnicy
- kliknijcie: Dni i godziny zwiedzania zamku.
Zobaczcie film sprzed 9 lat:
- kliknijcie: Oleśnica miasto wież i róż - YouTube.
Miasto Oleśnica ma swój kanał na YouTube:
- kliknijcie: Oleśnica - YouTube.
Wyjaśnienie. Wirtualna Kultura w pierwszym zdaniu zamiast "dumna ze swojej długiej historii" powinna była bardziej precyzyjnie napisać "dumna, że jest tak starym miastem".
Krystyna - Wirtualna Kultura
Mieszkańcy Oleśnicy sa dumni historii miasta ale wygląda ze do siedemnastego wieku historia Oleśnicy obracała sie głównie wśród możnych , którzy sobie nadawali różne dobra i tytuły. I wogole malo co mieli wspólnego z Polska. Przykładowo, Konrad VII wystąpił w bitwie pod Grunwaldem po stronie Krzyżaków, dowodząc chorągwią śląską.
OdpowiedzUsuńNa szczęście sytuację zmienił książę Nimrod, który "w 1650 przyznał mieszczanom prawo dystrybucji piwa, co przyczyniło się do rozwoju piwowarstwa i wpływu gotówki do kasy miejskiej. Przeprowadził w księstwie gruntowne reformy kościelne. Wydał przepisy przeciwpożarowe. Zreformował szkolnictwo, wprowadził obowiązek szkolny na poziomie elementarnym. Otaczał się poetami, muzykami, fizykami i matematykami."
Wygląda na to ze dobrze być wykształconym, a szczególnie studiować matematykę. :-)
Może Franciszek przyjedzie do Wrocławia?
Zbyszek B.
Zbyszku, zamiast "dumni ze swojej długiej historii" powinnam była bardziej precyzyjnie napisać "dumni, że są tak starym miastem". Nie chodziło mi o ocenę historii miasta, tylko o czas trwania.
UsuńKrystyna
Tak, czy inaczej - ważne jest, że historia owa bardzo jest ciekawa i że do wielu informacji Twoich Krysiu - p.Zbyszek tyle jeszcze dopowiedział ważnych i bardzo cennych informacji o mieście, jak też o jego "sławnych/niesławnych" mieszkańcach. Zawsze wspaniale jest wiedzieć więcej niż wiedziałam dotychczas i za to właśnie serdeczne podziękowania dla Was kochani.
UsuńPozdrawiam świątecznie - Majka
Dziekuje za wyjasnienie Wirtualnej Kultury i doceniam pozytywny komentarz Marii, ale to ja musze wyjasnic o co mi chodziło. Zastanawia mnie dlaczego jestesmy sklonnii (włącznie ze mna) byc dumnym z rzczy z ktorymi nie mamy w zasadzie nic wspólnego. W tym przypadku, ani mieszkańcy Oleśnicy , ani ich przodkowie w żaden sposób nie przyczynili sie do osiągnięć Nimroda, jego współczesnych i potomków. (Potomkowie zostali wysiedleni na zachód). Zwykle ludzie dumnie podpisują sie pod pozytywnymi wydarzeniami z historii kraju , ale nie uważają ze maja cos wspolnego z tymi niechlubnymi. Inny przykład to zachowanie sprawozdawców sportowych , przykładowo w czasie meczów reprezentacji siatkówki , którzy nagminnie używają takich stwierdzeń jak "świetnie zablokowaliśmy piłkę, teraz musimy dobrze zaserwować, itp. ", ale po przegranym meczu to trener wystawił zły skład zawodników , ale nie "my". Mógłby ktoś powiedzieć ze tego typu zachowanie to nic istotnego, ale to jest droga do nieświadomych uprzedzeń.
UsuńMimo tego wszystkiego co napisałem, to dumny jestem z osiągnięć Nimroda . Pewnie dlatego ze na pierwszym roku studiów miałem 16 godzin wykładów i ćwiczeń z matematyki :-)
Zbyszek B.
Byliśmy jesteśmy i będziemy indywidualistami...
UsuńAle wszyscy jesteśmy potomkami tamtego czy podobnych (-) jemu Nimrodów, i nie ważne czy tamtych co wyjechali na Zachód czy tych co zostali tutaj. A i skłonności nasze są przecież bardzo ludzkie (!), i to też jest OK. Spokojnego przedświątecznego zabiegania życzę i dużo podobnie ciekawych jak wyżej problemów w zbliżającym się Nowym 2023 Roku - Majka