Wirtualna Kultura około 20 lat temu kupiła obraz przedstawiający ulicę w Paryżu. Z tyłu obrazu była przyklejona kartka informująca, jakiego malarza jest to kopia i kto tę kopię zrobił.
Po rozpakowaniu obrazu w domu okazało się, że kartka zniknęła. Wirtualna Kultura była niepocieszona, bo nie zapamiętała, co ekspedientka w galerii handlowej powiedziała jej.
W obrazie nie podobał się Wirtualnej Kulturze pewien szczegół - ciemna ściana kamienicy z prawej strony. Chciała nawet kupić farbę olejną, żeby ten czarny element ożywić, rozjaśnić.
Kilka lat później podobny obraz zobaczyła na wystawie innego, akurat zamkniętego, sklepu, więc niczego nie mogła się dowiedzieć. I tak żyła, stale myśląc, kto może znać autora oryginału. Pytała o to różne osoby i nic się nie wyjaśniło.
Na wernisażu obrazów Krystyny Ptak Wirtualna Kultura zobaczyła dwa obrazy z czarnymi kamienicami z prawej strony (kliknijcie: Wernisaż Krystyny Ptak - wpis na blogu):
Autorem oryginału okazał się H. Duchamp:
- kliknijcie: H. Duchamp, Paris Street Scene.
Porównajcie dzieło H. Duchampa z kopią (kliknijcie na pierwsze zdjęcie).
Teraz Wirtualna Kultura zastanawia się, czy H. Duchamp ma coś wspólnego z Marcelem Duchampem (1887-1968):
- kliknijcie: PWN, Marcel Duchamp,
- kliknijcie: Marcel Duchamp w 60 sekund - YouTube
- kliknijcie: Prace Marcela Duchamp - YouTube
- kliknijcie: Przemysław Głowacki o dadaizmie i o M. Duchamp - YouTube.
Chodzenie na wernisaże ma same plusy. Na wernisażu wystawy prac fotograficznych "(Nie) doskonały błąd" w Muzeum Współczesnym Wrocław
- kliknijcie: Błąd w sztuce - wpis na blogu,
- kliknijcie: Basie, Basieńki - wpis na blogu
Wirtualna Kultura zwróciła uwagę na pracę Ewy Martyniszyn, która skojarzyła się z jej udziałem w projekcie "Pocztówka z kolekcji", przygotowanym dla seniorów przez Muzeum Współczesne Wrocław:
Na jednej z pocztówek było zdjęcie gołego artysty Libery przysłoniętego dużym kwiatem. Była to praca Zofii Kulik z serii "Ogród", w depozycie Muzeum Współczesnego Wrocław:
- kliknijcie: Ogród (Libera i kwiaty).
Praca Ewy Martyniszyn jest na lewym zdjęciu, a Zofii Kulik na prawym:
- kliknijcie: Culture.pl, Zofia Kulik
- kliknijcie: Pracownia monideł Ewy Martyniszyn.
Krystyna - Wirtualna Kultura
Krysiu, bardzo się cieszę że już wiesz. Cudnie. Cudownie napisane, jak zwykle poparte wszystko dowodami. Jesteś wspaniała. Miłego dnia.!!!!! Seniorka. Wrocławianka.
OdpowiedzUsuńBlog o paryskiej ulicy genialny. Dziekuje z Paryza
OdpowiedzUsuńSwoimi wpisami rozszerzasz nasze horyzonty i pogłębiasz naszą wiedzę. Dzięki.
OdpowiedzUsuńMałgosia
Zagadka i tajemnica ... opowieść zdecydowanie warta uwagi! Proszę o jeszcze.
OdpowiedzUsuń