czwartek, 1 grudnia 2022

Błąd w sztuce?

Wszystko wskazuje na to, że Wirtualna Kultura znalazła się w poniedziałek, 28 listopada pod wieczór, we właściwym miejscu. A był  nim "Żółty Parasol" na Ołbinie, w którym w ramach spotkań Biblioteki Sąsiedzkiej Książki trafiła na wernisaż obrazów Krystyny Ptak i przy okazji poznała Wacława Ropieckiego, który był matematykiem zanim został artystą malarzem i fotografikiem: 


To on dał Wirtualnej Kulturze "ulotkę" z informacjami o innych wernisażach we Wrocławiu. Wśród nich był dzisiejszy (1 grudnia 2022, godz.18) wernisaż wystawy prac fotograficznych "(Nie) doskonały błąd" w Muzeum Współczesnym Wrocław: 
Wystawa do 12 lutego 2023 prezentuje prace artystów fotografików z okazji 75 lat ZPAF - Związku Polskich Artystów Fotografików:
Fragment zapowiedzi wystawy:


"Czy błąd może być źródłem inspiracji w sztuce fotografii? Czy zjawiska następujące w sposób niekontrolowany mogą wywoływać ciekawe, niepowtarzalne skojarzenia, których efektem są działania twórcze? Analiza błędu, przyczyny i konsekwencji wynikających z jego zaistnienia, rozszerza w istotny sposób paletę środków ekspresji w wypowiedzi twórczej. Materia tzw. błędu ma charakter wielowątkowy i wielopłaszczyznowy: od techniki, poprzez zagadnienia filozoficzne. Ekspozycja nie koncentruje się na działaniach wynikających z automatyzmu błędu, ale na pracach powstałych w sposób świadomy. "

Wirtualna Kultura nie zna odpowiedzi na powyższe "artystyczne" pytanie. Jej się czasami udawało odpowiadać na pytania matematyczne i nawet znajdować błędy w matematyce. Dokładniej mówiąc, nie w matematyce tylko w opublikowanych cudzych artykułach matematycznych. Najzabawniejszy był błąd, po naprawieniu którego okazało się, że pewna metoda (algorytm) działa gorzej.  


Wśród siedemdziesięciu artystów fotografików, których prace są prezentowane na wystawie w Muzeum Współczesnym Wrocław, Wirtualna Kultura znalazła Patrycję Basińską. Śledztwo wykazało, że Patrycja jest córką "Basi z Ołbina". Wszyscy w Żółtym Parasolu Basię znają.

Ciąg "skutkowy" zdarzeń pokazuje, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Obie Basie (Basińska i Kiela), które były na spacerze z Wirtualną Kulturą, mają córki artystki. To artystyczne matki chciały spacerować nad Odrą. Szkoda tylko, że było ich tak mało:

Biedna Krysia-Wirtualna Kultura musi sama malować. Wpis "zdobią (?)" jej prace, prezentowane już na blogu. Czy pamiętacie, z jakiej okazji ona te prace wykonała? Kliknijcie na miniatury zdjęć.
Krystyna - Wirtualna Kultura

7 komentarzy:

 1. Dziękuję Krysiu. ♥️♥️♥️♥️

  OdpowiedzUsuń
 2. Halina Krawczyk i Jan Pawelski2 grudnia 2022 22:12

  Krysiu... Piękny, bo przewrotny przykład dałaś na przypadek wystąpienia błędu w działalności człowieka ... ileż to wynalazków zdarzyło się przez błąd...a w sztuce jest on szczególnie mile widziany, gdyż otwiera oczy na interesujące formy wypowiedzi.. błąd, przypadek,zdarzenia losowe to przyjaciele sztuki.. błędu nie cierpi jedynie masowy przemysł, seryjna produkcja...tam tępiony jest z całą mocą i zajadłością bo zatrzymuje nagle przepływ strumienia pieniędzy i w dodatku przynosi straty...koszmar, fabryka się trzęsie, wszyscy latają poparzeni i usuwają ten zjadliwy błąd. A matematyka i sztuka bardzo się lubią, jest na to dużo przykładów... stąd może tak wyszło jak opisałaś ...pozdrawiamy ciepło

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Halinko, ciekawa opinia o błędach. Miło było zobaczyć Jana na wernisażu.
   Krystyna

   Usuń
 3. Popełniłem w życiu tak dużo błędów ze do dzisiaj zastanawiam sie jak by ich mozna bylo uniknac lub naprawić, więc zdanie " Najzabawniejszy był błąd, po naprawieniu którego okazało się, że pewna metoda (algorytm) działa gorzej. " poprawiło mi humor. Może gdybym nie popełnił popełnił lub naprawił niektóre z nich to sytuacja by sie pogorszyła? :-)
  Ale to 'święta' prawda, czasami blędy pomagaja. Przed laty popełniłem jeden bardzo mały błąd przy prowadzeniu samochodu i ten błąd zmienił moje zycie na dramatycznie lepsze (przez splot wypadków). Raz popełniłem dwa ogromne błędy pod rząd (z głupoty) i okazalo sie moje zycie zmieniło sie z takiego sobie na fantastyczne.
  Zbyszek B.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zbyszku, Twój komentarz poprawił mi humor z samego rana. Szkoda, że nie znamy Twoich błędów. Może one nam by się przydały.
  Krystyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tych błędach co zmienily mi zycie miałabym odwagę cos powiedzieć tylko w malym gronie dobrze mi znanych osób. Wstyd opowiadać o błędach, które sa niejako świadectwem głupoty. Ale mogę powiedzieć w ich rezultacie najpierw poznałem Małgosię, a później znalazłem sie w Kalifornii.
   Może bledy to dobry temat na spotkanie w Nie Utartych Ścieżkach?
   Zbyszek B

   Usuń
  2. Zbyszku, jesteś szczęściarzem! Nawet błędy Ci nie szkodzą. Twoje życie to chyba temat na książkę. Czy ją piszesz?
   Krystyna

   Usuń