środa, 16 września 2020

Coś o seniorach i dla seniorów


Wirtualna Kultura z zaciekawieniem wysłuchala rozmowy, nagranej przed rozpoczęciem Dni Seniora na antenie Radia Rodzina w ramach audycji "Radiowy Klub Seniora". Redaktor Krzysztof Pieszko rozmawiał z Ewą Rapacz, liderką grupy o-Cal-eni oraz Lilianną Gołek, również z tej grupy:
Ewa i Lilianna z przejęciem opowiadały o przygotowaniach do rajdu seniorów. Rajd już się odbył 10 września w ramach Dni Seniora 2020:  
Gratulacje dla pomysłodawców i realizatorów czterech tras rajdu. Wirtualna Kultura przy różnych okazjach powtarza, że seniorzy powinni działać na rzecz seniorów, a nie czekać aż młodsi coś im zaproponują. Ten pogląd jest też jednym z motorów jej działań. 

Druga jej opinia dotyczy wizerunku seniorów, kreowanego przez "środki masowego przekazu" i pomysłodawców działań ukierunkowanych na rzecz seniorów. Ma wiele do tego zastrzeżeń, tylko niestety nikt nie pyta ją o zdanie. Raz (dwa?) próbowała się na ten temat wypowiedzieć, ale skończyło się to niepowodzeniem, bo młodsi (mądrzejsi?) mają monopol na decydowanie. Spuśćmy na to kotarę milczenia. 

Ona od roku czeka na opublikowanie efektów ankiety, która miała pokazać, jaka jest sytuacja i obraz wrocławskich seniorów. Szczególnie interesują ją medotologia badań (np. sposób wyboru 1000 seniorów do ankietowania) oraz pytania, zawarte w ankiecie. Kiedyś usiłowała się dowiedzieć, jak należy interpretować następujący wniosek z badania uczestników kultury we Wrocławiu i okolicach (kliknijcie: Wrocław Kulturą stoi):

"Badania pokazały, że wśród osób 60+ korzystanie z oferty dedykowanej seniorom jest bardzo niskie i wynosi jedynie 16 procent".

Nawet wysłała w tej sprawie mail do instytucji, która badania przeprowadziła na zlecenie Strefy Kultury Wrocław. Odpowiedzi nie dostała.


Trzecia sprawa to obecność seniorów w życiu publicznym. Też nie jest z tym dobrze, zdaniem Wirtualnej Kultury. Jednak w tym przypadku seniorzy są chyba sami sobie winni. Wirtulna Kultura od czasu do czasu brała udział w wydarzeniach i spotkaniach po to, żeby pokazać, iż seniorzy są. Kto z Was pamięta te wpisy:
Stowarzyszenie Żółty Parasol we współpracy w kilkoma wrocławskimi instytucjami realizuje teraz, w ramach rządowego programu ASOS 2014-2020, projekt: "Dojrzała Partycypacja", który ma na celu zachęcić i przygotować wrocławskich seniorów do aktywnego udziału w życiu miasta:
Wirtualna Kultura wzięła już udział w kilku spotkaniach Dojrzałej Partycypacji online, o czym pisała na blogu. Plan i tematy są podawane na bieżąco na Facebooku  Żółtego Parasola
Wczoraj  na warsztatch Dojrzałej Partycypacji razem z Marysią z Krzyków, znaną jej z innych warsztatów w Żółtym Parasolu, reprezentowały interesy pieszych w dyskusji o transporcie miejskim w naszym mieście. Pytanie otwierające brzmiało: "Jak usprawnić przemieszczanie się po Wrocławiu, mając na względzie poprawę jakości życia i ochronę klimatu?". Tym zajmuje się pierwszy wrocławski panel obywatelski. Spotkanie prowadziła Maja Zabokrzycka z Fundacji Dom Pokoju. Wirtualna Kultura się popisywała, że Dom Pokoju zna i panelem obywatelskim już wcześniej się zainteresowała:

Uwaga. Wirtualna Kultura jest ciekawa, czy zgadniecie, kim jest modelka na powyższym zdjęciu z wakacji nad polskim morzem. Dla ułatwienia podpowiadam, że ona już gościła na blogu. Kliknijcie na miniatury zdjęć.

Krystyna - Wirtualna Kultura

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz