wtorek, 7 marca 2023

O kobietach i mężczyznach z okazji 8 marca


W tym roku Wirtualna Kultura nie będzie Was do niczego zachęcać z okazji 8 marca. We Wrocławiu jest bardzo dużo płatnych wydarzeń na ten szczególny dzień:

i bezpłatnych w osiedlowych klubach. Sami decydujcie.

Dla siebie wybrała koncert, a dla Was udała się 3 marca 2023 do Domu Europy na debatę "Z Widokiem na Europę (bez) kobiet" zorganizowaną z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przez Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu oraz Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej. 

Celem debaty było poszukanie odpowiedzi na pytania:

 • Dlaczego nie było matek-założycielek Europy?
 • Dlaczego potrzebujemy większego udziału kobiet w życiu publicznym?
 • Czy światowy kryzys bardziej dotyka kobiety?

Odpowiedzi miały znaleźć:
 • prof. dr hab. Agnieszka Cianciara - politolożka, profesor nadzwyczajny w Instytucie Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk (PAN),
 • prof. dr hab. Patrycja Matusz - politolożka, prorektorka Uniwersytetu Wrocławskiego,
 • Jolanta Niezgodzka - radna Rady Miejskiej Wrocławia.
Debatę poprowadził redaktor Filip Marczyński - dziennikarz Radia Wrocław. Była transmitowana na żywo na Facebooku Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu - można ją teraz też obejrzeć:
Debata nie zrobiła na Wirtualnej tak dużego wrażenia jak ta z roku 2018:
Nie doszukała się w niej recepty na zwiększenie dla kobiet liczby miejsc na "wysokich, kierowniczych" stanowiskach. Może taka recepta nie istnieje tak jak chyba ta na zwiększenie aktywności seniorów:
Mimo to Wirtualna Kultura była zadowolona z udziału w spotkaniu, bo w części nieoficjalnej przy kawie i ciasteczku mogła porozmawiać z panelistkami o sytuacji we Wrocławskiej Radzie Seniorów i o Uniwersytetach Trzeciego Wieku. 

Nie udało się jej porozmawiać o mężczyznach: 
 • o raporcie "Przemilczane nierówności mężczyzn w Polsce" Pawła Gulczyńskiego,
 • o tym, jak mężczyźni bardzo przeżywają, że "muszą robić miejsce dla kobiet, przesunąć się na ławce",
 • o powodach, dla których polscy mężczyźni są gorzej wykształceni, 
o czym pisała na blogu i w Gazecie Senior w zeszłym roku w marcowym numerze:
Problem z "miejscami na ławce" był wspomniany przez jedną z panelistek. 

Już na początku debaty okazało się, że przez "Europę" rozumie się właściwie "Unię Europejską". W związku z tym nie było problemu ze znalezieniem odpowiedzi na pierwsze pytanie. Nie było matek-założycielek Europy, bo kobiety nie istniały w polityce tak długo jak mężczyźni - stosunkowo niedawno uzyskały prawa wyborcze, za to były matkami-założycielkami zakonów. 

Każdy wie, że kobiety nie zajmują (lub jest ich mało) kluczowych stanowisk w instytucjach miejskich, w placówkach naukowych, w polityce, itd. Argument, że nie mają kompetencji, jest chybiony, bo kobiety są lepiej wykształcone niż mężczyźni. Ale czy tylko przywódcy i "szefowie" są ważni? W Parlamencie Europejskim kobiety są licznie reprezentowane. 

Co może być powodem niewystarczającej reprezentacji kobiet na "szczytach władzy?" Tutaj Wirtualna Kultura zaskoczy Was. Jedna z panelistek jako powód podała za mało siostrzeństwa. Te "starsze", zajmujące stanowiska, nie wspierają nowych "młodych", bo nie chcą ustąpić im miejsca. Wirtualna Kultura od razu przypomniała sobie warsztaty z Leną Bielską o siostrzeństwie i hasło: "Kobieta kobiecie solidarną przyjaciółką!", wymyślone przez nią we wpisie w czerwcu 2018:
Szkoda, że to chyba nie zadziałało. Jak myślicie dlaczego? 

Uwaga. Na ostatnim zdjęciu są kwiatki z Walentynek. Dlatego Wirtualna Kultura nie potrzebuje ani czerwonego goździka ani tulipana na 8 marca. Kliknijcie na zdjęcie. Może wiecie, jak ta roślinka się nazywa. Czyżby to była miniatura skrzydłokwiatu? 

Krystyna - Wirtualna Kultura

6 komentarzy:

 1. To chyba anturium.
  Krysia

  OdpowiedzUsuń
 2. Krysiu, masz rację. Sprawdziłam w Internecie, że to jest anturium. Teraz wiem, jak podlewać.
  Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak zawsze wpis Swietny! Uwielbiam humor Wirtualnej Kultury . Kwiat piekny i oryginalny. Pozdrawiam z Paryza

  OdpowiedzUsuń
 4. We wpisie dodałam link do mojego felietonu na portalu Gazety Senior: Czy mężczyźni są dyskryminowani?
  Krystyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mężczyźni są coraz bardziej dyskryminowani przez kobiety.Widać to wyraźnie wśród bezdomnych mężczyzn.W biurach, bankach itp,większość to kobiety.

   Usuń
 5. Mężczyźni nie są dyskryminowani, tylko niektórzy są za dobrzy.
  Piotr

  OdpowiedzUsuń