piątek, 19 maja 2023

Same dobre wiadomości z notatnika Wirtualnej Kultury o filmach, książkach, festiwalach, wernisażach, ...

Dobre wiadomości są towarem deficytowym, więc trzeba o nich pisać przy każdej okazji. Pierwszą dobrą wiadomość Wirtualna Kultura dostała od koleżanki Ewy, że byli studenci dawnego Wydziału Mat-Fiz-Chem Uniwersytetu Wrocławskiego rozpoznali ją 6 maja 2023 w Instytucie Informatyki na wernisaż wystawy:

"Kuźnia wolności. Historia Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii UWr w latach 1946–1989”.  Wystawa to opowieść o ludziach (pracownikach i studentach) Wydziału Mat-Fiz-Chem UWr w okresie komunistycznego zniewolenia, o ich niezłomnej postawie i zaangażowaniu w działalność opozycyjną"

Terminy i miejsca ekspozycji wystawy: 
  • Instytut Informatyki UWr (ul. Joliot-Curie 15), 6–20 V 2023
  • Instytut Matematyczny UWr (pl. Grunwaldzki 2), 22–27 V 2023
  • Wydział Chemii UWr (ul. Joliot-Curie 14), 29 V – 9 VI 2023
  • Wydział Fizyki i Astronomii UWr (pl. Borna 9), 12–24 VI 2023.
Na pierwszym zdjęciu Wirtualna Kultura sama rozpoznała dwóch dawnych studentów Mat-Fiz-Chem na wernisażu (kliknijcie na zdjęcie). Może też ich rozpoznacie.

Druga dobra wiadomość to, że nagrodę specjalną w ramach Nagród Historycznych Polityki za rok 2022 

dostała książka:
  • Jarosław Kurski, Dziady i dybuki. Opowieść dygresyjna, Wydawnictwo AGORA, Warszawa 2022, 
którą Wirtualna Kultura ma na półce. Wiesław Władyka tak o tej książce napisał:

Jarosław Kurski, który przez wiele lat rekonstruował dzieje swojej rodziny, odkrył w niej obecność żydowskich dybuków i polskich, słowiańskich dziadów. Ta rekonstrukcja była niezwykła, a zastosowane metody multiinstrumentalne. 

Książka łączy w sobie wspomnienia, reportaż, w tym terenowy, dziennikarstwo śledcze, klasyczną monografistykę historyczną. Powstała opowieść uwodzi szczerością, odwagą, otwartością, silną emocją i osobistym tonem. A także tytułowymi dygresjami, biegnącymi w różne miejsca i różne czasy. (...)"


Trzecia dobra wiadomość to możliwość obejrzenia filmu "Kobieta na dachu" 29 maja o godzinie 16 (poniedziałek) w Oh Kino - film jest nominowany w kategorii najlepsza rola kobieca pierwszoplanowa: Dorota Pomykała oraz najlepsza reżyseria: Anna Jadowska,
Wirtualna Kultura obejrzała "Kobietę na dachu" w zeszłym roku i filmem oraz rolą Doroty Pomykały była zachwycona,

Czwarta dobra wiadomość
dotarła do Wirtualnej Kultury z festiwalu filmów dokumentalnych 20. Millennium Docs Against Gravity, który jeszcze trwa w Dolnośląskim Centrum Filmowym:
Ona na razie obejrzała tylko dwa filmy: "A wrony są białe" o tajemniczej buddyjskiej sekcie mnichów w Japonii i "Siostrzeństwo świętej sauny" o grupie kobiet, które w lesie w południowej Estonii zbierają się w saunie i dzielą się najgłębszymi sekretami (może kiedyś o tych filmach coś na blogu napisze). 

Miała szczęście. Dzisiaj dowiedziała się, że pierwszy film uznano za najlepszy debiut w konkursie głównym 20. Millennium Docs Against Gravity. Drugi film dostał nagrodę dla najlepszego filmu o tematyce psychologicznej. Pierwszy film będzie powtórzony w piątek, 19 maja, drugi w niedzielę, 21 maja w DCF:
Niestety Wirtualna Kultura nie obejrzała filmów "Apolonia, Apolonia" i "Pianoforte".

Uwaga. Większość filmów będzie dostępna na stronie festiwalu Mdag.pl od 23 maja do 4 czerwca 2023.


Piąta wiadomość
dla niektórych jest dobra, ale dla Wirtualnej Kultury chyba nie. Otóż, w czwartki o godzinie 16tej w siedzibie Stowarzyszenia Żółty Parasol i Partnerzy grają w brydża. Poziom jest tak wysoki, że Wirtualna Kultura tylko grających podglądała - na granie zabrakło jej odwagi. Kliknijcie na zdjęcie obok - Basia jest na nim z Lechem, jednym z brydżystów, przed wejściem do "Parasola"..


Szóstą dobrą wiadomość
Wirtualna Kultura dostała 16 maja 2023 z Muzeum Architektury, że ich program edukacyjny "Laboratorium Architektury" został nominowany do nagrody Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2022 w kategorii Edukacja!  Właśnie ruszyło głosowanie publiczności na ulubiony projekt muzealny 2022 roku :) Można głosować do piątku 26 maja (do północy). Formularz do głosowania znajdziecie pod tym linkiem: 

"Laboratorium Architektury to pilotażowy program edukacyjny, który zakładał realizację dwóch celów: opracowanie działań włączających edukację architektoniczną do programu nauczania klas 1-3 szkoły podstawowej (6-10 lat) oraz uwrażliwienie dzieci na przestrzeń, w której żyją.

W prowadzonych przez dwa lata warsztatach udział wzięli uczniowie szkół podstawowych, dzieci z niepełnosprawnością wzrokową, słuchową i intelektualną, a także dzieci-uchodźcy z Ukrainy. Staraliśmy się pokazać im, że architektura to nie tylko wznoszenie konstrukcji, ale i oprawa codziennego życia, wywierająca ogromny wpływ na nasze samopoczucie.

Wspólnie z grafikiem Pawłem Mildnerem stworzyliśmy również bezpłatną książkę "Laboratorium architektury", czyli zestaw ćwiczeń opartych na zagadnieniach poruszanych w projekcie i punkt wyjścia do prowadzenia własnych eksperymentów.

Będzie nam bardzo miło, jeśli zechcecie zagłosować właśnie na Laboratorium Architektury!

Formularz do głosowania znajdziecie pod tym linkiem: https://bit.ly/sybilla-2022
Na Wasze głosy czekamy do piątku 26 maja (do północy).

Dziękujemy i pozdrawiamy serdecznie!

Agnieszka Gola i Patrycja Mazurek, koordynatorki programu Laboratorium Architektury".


Jest jeszcze siódma dobra wiadomość, ale o niej dowiecie się innym rzazem.

Pytanie:  A jakie Wy, Drodzy Czytelnicy, dostaliście dobre wiadomości ostatnio?


Krystyna - Wirtualna Kultura

1 komentarz:

  1. W.K. ma racje . Dobre wiadomosci docieraja do nas rzadko. Ksiazka Kurskiego w tym tygodniu to dla mnie najlepsza. Nagrody Polityki sa zawsze dla mnie dobra wiadomoscia.

    OdpowiedzUsuń