czwartek, 4 maja 2023

Festiwal Filmów Dokumentalnych w DCF

Wirtualna Kultura musi zweryfikować swoje plany, by znaleźć czas na oglądanie filmów, które zostaną zaprezentowane na 20. Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Dolnośląskim Centrum Filmowym. 

Ona ten festiwal odkryła dopiero w zeszłym roku i od razu wpadła w zachwyt. Za jednym zamachem obejrzała 3 filmy. Po prostu nie chciało się jej kina opuszczać. Napisała o tym na blogu w maju 2022: 

Jak przeczytacie ten stary wpis na blogu, to sami zapragniecie udać się do DCF na festiwal, żeby poznać prawdę o otaczającym nas świecie i ludziach. Od 12 do 21 maja 2023 będzie można obejrzeć prawie 180 filmów.
"20. edycja Millennium Docs Against Gravity zbliża się wielkimi krokami! Wrocławska odsłona festiwalu potrwa od 12 do 21 maja. W Dolnośląskim Centrum Filmowym w tym czasie zaprezentujemy blisko osiemdziesiąt filmów dokumentalnych z całego świata.

Hasło tegorocznego Festiwalu to „Nie bądź obojętny_a” – te słowa korespondują z misją Millennium Docs Against Gravity oraz prezentowanym od lat programem filmowym. To wyraz wartości, które towarzyszą festiwalowi od początku istnienia – uważności i wrażliwości (także językowej) na otaczających nas ludzi. "

Uwaga. Od 23 maja do 4 czerwca 2023 Festiwal będzie dostępny online.
Festiwal na YouTube, kliknijcie: Festiwal - YouTube

Zapoznanie się z programem festiwalu to karkołomne zadanie. Artur Liebhart, dyrektor i założyciel festiwalu, wybrał złotą dwunastkę filmów, pod wspólnym hasłem: "Zaskoczenia i szukanie przyszłości w filmie dokumentalnym":

Teraz trzeba odszukać w programie festiwalu terminy ich seansów - mogą się powtarzać. 

Wirtualna Kultura zda się na los. Pójdzie do kina i obejrzy to, co akurat będzie w nim wyświetlane. Innej rady chyba nie ma. 

Jako były informatyk i "wirtualna kultura" powinna obejrzeć film: "Wirtualna sobowtórka" 18 maja, godz. 12,  lub 21 maja, godz. 17:30. 

"Eksperyment, projekt interaktywny i film w jednym. 
  • Czy można zrekonstruować człowieka na podstawie aktywności w Google? 
  • Czy można stworzyć sobowtóra, który nie zna „oryginału”, ale zna jego świadome i nieświadome aktywności w sieci? 
Film-projekt społeczny odtwarza w detalach osobę wraz z jej charakterem i profilem psychologicznym. Efekt jest porażający. Widzimy reakcje odtwarzanej osoby. Film ilustruje, jak nawet nieliczne dane w sieci wystarczają do identyfikacji potrzeb, zainteresowań, opinii i osobistych cech."

i wziąć udział w dyskusji 18 maja po projekcji filmu

"Dyskusja: Co wie o nas Internet?
  • Czy na podstawie danych, które nieświadomie zostawiamy w sieci, można napisać naszą biografię? 
  • Kto i jak nami manipuluje w Internecie? 
  • Za pomocą jakich narzędzi możemy bronić się przed dezinformacją? 
  • Wreszcie: jak panować nad swoimi emocjami, aby nie stać się sprawcą ani ofiarą cyberprzemocy? 
Pretekstem do zadania tych pytań będzie pokaz filmu „Wirtualna sobowtórka”."

A jako kobieta powinna obejrzeć film "Siostrzeństwo świętej sauny" 13, 16 i 21 maja o różnych godzinach:

"W bujnym, zielonym lesie w południowej Estonii grupa kobiet zbiera się w tradycyjnej saunie, żeby wspólnie dzielić najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać z siły swojej wspólnoty. Otoczone dymem i żarem obnażają nie tylko ciała, ale i emocje. Dowiadujemy się, czego doświadczyły w swoim życiu. 

Siostrzeństwo świętej sauny” przepełnia autentyczne piękno, które nie płynie z posiadania idealnego ciała, ale humoru, mądrości i samoświadomości."

A na co Wy się zdecydujecie? Dajcie znać Wirtualnej Kulturze!

Krystyna - Wirtualna Kultura

1 komentarz: