Ona ten festiwal odkryła dopiero w zeszłym roku i od razu wpadła w zachwyt. Za jednym zamachem obejrzała 3 filmy. Po prostu nie chciało się jej kina opuszczać. Napisała o tym na blogu w maju 2022:
"Dyskusja: Co wie o nas Internet?
Jak przeczytacie ten stary wpis na blogu, to sami zapragniecie udać się do DCF na festiwal, żeby poznać prawdę o otaczającym nas świecie i ludziach. Od 12 do 21 maja 2023 będzie można obejrzeć prawie 180 filmów.
- kliknijcie: Festiwal Filmu Dokumentalnego - Docs Against Gravity
- kliknijcie: Program Festiwalu we Wrocławiu.
"20. edycja Millennium Docs Against Gravity zbliża się wielkimi krokami! Wrocławska odsłona festiwalu potrwa od 12 do 21 maja. W Dolnośląskim Centrum Filmowym w tym czasie zaprezentujemy blisko osiemdziesiąt filmów dokumentalnych z całego świata.
Hasło tegorocznego Festiwalu to „Nie bądź obojętny_a” – te słowa korespondują z misją Millennium Docs Against Gravity oraz prezentowanym od lat programem filmowym. To wyraz wartości, które towarzyszą festiwalowi od początku istnienia – uważności i wrażliwości (także językowej) na otaczających nas ludzi. "
Uwaga. Od 23 maja do 4 czerwca 2023 Festiwal będzie dostępny online.
Festiwal na YouTube, kliknijcie: Festiwal - YouTube
Zapoznanie się z programem festiwalu to karkołomne zadanie. Artur Liebhart, dyrektor i założyciel festiwalu, wybrał złotą dwunastkę filmów, pod wspólnym hasłem: "Zaskoczenia i szukanie przyszłości w filmie dokumentalnym":
- kliknijcie: Złota dwunastka Artura Liebharta.
Teraz trzeba odszukać w programie festiwalu terminy ich seansów - mogą się powtarzać.
Wirtualna Kultura zda się na los. Pójdzie do kina i obejrzy to, co akurat będzie w nim wyświetlane. Innej rady chyba nie ma.
Jako były informatyk i "wirtualna kultura" powinna obejrzeć film: "Wirtualna sobowtórka" 18 maja, godz. 12, lub 21 maja, godz. 17:30.
"Eksperyment, projekt interaktywny i film w jednym.
- Czy można zrekonstruować człowieka na podstawie aktywności w Google?
- Czy można stworzyć sobowtóra, który nie zna „oryginału”, ale zna jego świadome i nieświadome aktywności w sieci?
Film-projekt społeczny odtwarza w detalach osobę wraz z jej charakterem i profilem psychologicznym. Efekt jest porażający. Widzimy reakcje odtwarzanej osoby. Film ilustruje, jak nawet nieliczne dane w sieci wystarczają do identyfikacji potrzeb, zainteresowań, opinii i osobistych cech."
i wziąć udział w dyskusji 18 maja po projekcji filmu
"Dyskusja: Co wie o nas Internet?
- Czy na podstawie danych, które nieświadomie zostawiamy w sieci, można napisać naszą biografię?
- Kto i jak nami manipuluje w Internecie?
- Za pomocą jakich narzędzi możemy bronić się przed dezinformacją?
- Wreszcie: jak panować nad swoimi emocjami, aby nie stać się sprawcą ani ofiarą cyberprzemocy?
A jako kobieta powinna obejrzeć film "Siostrzeństwo świętej sauny" 13, 16 i 21 maja o różnych godzinach:
"W bujnym, zielonym lesie w południowej Estonii grupa kobiet zbiera się w tradycyjnej saunie, żeby wspólnie dzielić najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać z siły swojej wspólnoty. Otoczone dymem i żarem obnażają nie tylko ciała, ale i emocje. Dowiadujemy się, czego doświadczyły w swoim życiu.
Siostrzeństwo świętej sauny” przepełnia autentyczne piękno, które nie płynie z posiadania idealnego ciała, ale humoru, mądrości i samoświadomości."
A na co Wy się zdecydujecie? Dajcie znać Wirtualnej Kulturze!
Krystyna - Wirtualna Kultura
❤️
OdpowiedzUsuń