sobota, 27 maja 2023

Buskerzy, Holendrzy i Wirtualna Kultura nad teatralną wodą


Kto z Was jeszcze nie wie, jak zawierać nowe znajomości? Wirtualna Kultura służy radą: trzeba się zapisać na warsztaty. Dzięki warsztatom można poznać wrocławian z pokolenia bumersów, Y i Z, a nawet z pokolenia milczącego (cichego). Z pokolenia X i alfa raczej nie, bo oni mają inny model życia. 

Dzięki różnym warsztatom krąg znajomych Wirtualnej Kultury stale się poszerza. Ona, na przykład, Dzień Matki spędziła nad wodą z nowymi, młodymi przyjaciółmi z warsztatów "Punkt krytyczny" (prowadzonych przez Henryka),
Kliknijcie na pierwsze zdjęcie, na którym Małgosia i Bartek czuwają nad Wirtualną Kulturą, żeby ona nie wpadła do wody. 

Warsztatowicze Henryka mają ten weekend wolny, bo on poleciał na festiwal do Tallinna i przysłał stamtąd zdjęcie, kliknijcie obok, Henryk to ten z prawej. 
Wirtualna Kultura nie wie, kto Henrykowi wypożyczył strój, przecież on jest poważnym krytykiem teatralnym!

"Wolne" to za dużo powiedziane, bo przed odlotem Henryk zadał warsztatowiczom zadania domowe - obejrzenie dwóch spektakli w Ninatece i przeczytanie dwóch artykułów. To wszystko będzie podstawą dyskusji na warsztatach, jak wystawiać klasykę.

Wirtualna Kultura trochę się zestresowała po otrzymaniu tych linków od Henryka, bo po ich przeczytaniu i obejrzeniu może się jej zawalić "cały świat teatralny", o którym napisała w felietonie "Jaki jest teatr współczesny?" -  felieton ukaże się 31 maja 2023 w czerwcowym numerze Gazety Senior:

Małgosia i Bartek starali się odciągnąć myśli Wirtualnej Kultury od zadania domowego. Małgosia opowiadała o organizowanych przez nią festiwalach sztuki ulicznej:
Program 2023:
Zapamiętajcie datę 25-26 sierpnia 2023, Rynek we Wrocławiu. 

"Busker Tour to objazdowy uliczny festiwal interdyscyplinarny sztuk performatywnych i Nowego Cyrku z udziałem buskerów z całego świata.

Małgorzata Węglarz, dyrektor artystyczny, programując festiwal, stawia na zaprezentowanie bogactwa sztuki ulicznej, która daje miejsce na improwizację i eksperymenty. Tworząc swoje autorskie pokazy, buskerzy mają wolność wyboru i śmiało czerpią z teatru, tańca, akrobatyki, żonglerki i wielu innych dziedzin i dyscyplin
."

Bartek opowiadał o Holendrach oraz o warsztatach aktorskich w Pantomimie i o Studium Musicalowym, 
Wirtualna Kultura popisywała się, że w  2019 w listopadowym numerze Gazecie Senior pisała o problemie z "czarnym Piotrusiem" w Holandii:

"W Holandii pod koniec listopada odbywają się pochody świętego Mikołaja, któremu w orszaku towarzyszy Czarny Piotruś, czyli osoba w dawnym stroju i z twarzą pomalowaną sadzami na czarno. Ta tradycja ma wielu zwolenników, ale są też jej przeciwnicy – nie podoba im się kolor czarny. Spór jest zacięty."
 
Dotleniona i rozbawiona przez młodych Wirtualna Kultura z trudem, ale zadowolona, wróciła do domu. Kto weźmie z niej przykład?

Uwaga. Zdjęcia są ze smartfonu Bartka.

Krystyna - Wirtualna Kultura

1 komentarz:

  1. 25 ty sierpnia. Będę. Dziękuję. Seniorka. Wroclawianka. Krysiu, ja za Tobą nie nadążam..!!!

    OdpowiedzUsuń