sobota, 20 maja 2023

O czym śni kuratorka wystawy?

pamiątka z roku 1942 ręczny zapis
Identyfikator Marii Elżbiety Krajczyk; własność prywatna

Wirtualna Kultura wybrała się dzisiaj, 19 maja 2023, do Muzeum Etnograficznego na konferencję prasową w związku z nową wystawą czasową "Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik", 20 maja – 8 października 2023, Kuratorka: Elżbieta Berendt.
Poszła na konferencję kompletnie nieprzygotowana. Wzięła tylko kartkę papieru i długopis. Nie zapoznała się nawet z artykułem o wystawie, opublikowanym przez Olgę Szelc na niezależnym portalu aglomeracji wrocławskiej 12 maja 2023:
Anioł czuwający nad dzieckiem

Może to nawet lepiej, że tak się stało, bo inaczej wzięłaby ważne dla niej pamiątki, na przykład, obrazek z roku 1943 anioła czuwającego nad dzieckiem, uratowany z płonącego domu w czasie Powstania Warszawskiego w sierpniu 1944 (kliknijcie na zdjęcie obok). On jest dla Wirtualnej Kultury zapewne tak samo ważny jak niezwykły, z 1942 roku, identyfikator dziecka na pierwszym zdjęciu (kliknijcie) - zdjęcie jest z materiałów dla mediów, przygotowanych przez Muzeum Etnograficzne. Kuratorka wystawy powiedziała, że identyfikator przekazała Olga Szelc (kliknijcie też na ostatnie zdjęcie).

Przygotowanie wystawy zajęło dwa lata od pomysłu do realizacji. O to Wirtualna Kultura zapytała kuratorkę wystawy Elżbietę Berendt. W przygotowanie wystawy byli zaangażowani nie tylko pracownicy muzeum, ale też studenci z kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Pokazane eksponaty wypożyczono z wielu muzeów z całej Polski, są też pamiątki z prywatnych zbiorów. Stare jest zestawione z nowym. Ogrom pracy.

Wirtualna Kultura mogła obejrzeć tylko jedną salę wystawienniczą (druga nie była jeszcze gotowa), pełną zdjęć, laurek, .... Były w niej zgromadzone eksponaty "pod hasłami" takimi jak, na przykład, 
 • praca, pasje
 • imieniny, urodziny
 • pamiątkowe fotografie
 • wojsko, wojna
 • ślub, wesele
 • narodziny, chrzest
 • choroby, śmierć, pogrzeb
 • szkoła.
Jak widzicie, w Waszych domach są zapewne też "muzea". Może macie eksponaty "cielesne" - mleczne ząbki dziecka, i szuflady pełne "muzealnych skarbów", których nie chcecie wyrzucić. 

Na pierwszym zdjęciu poniżej jest pamiątka z Pierwszej Komunii Agnieszki Szepieluk z Nowej Rudy, rok 1992; na drugim abiturienci z Zasadniczej Szkoły Rolniczej w Kamieńcu Ząbkowickim, rok 1972.Elżbieta Berendt podkreślała, że nie chodzi o wartość materialną zgromadzonych na wystawie przedmiotów (chociaż niektóre są bardzo wartościowe), tylko o ich wartość emocjonalną. Wirtualna Kultura zapytała ją, czy wystawa śni się jej po nocach. Okazało się, że tak. Są to sny pełne obaw, na przykład, o kartki z opisami przedmiotów.  

Eksponaty są bardzo różne. Jest kapsuła czasu z Kątów Wrocławskich:
są ubranka do chrztu i ślubne monidła:
Ile trzeba było myśleć, żeby tyle rodzajów rzeczy o charakterze pamiątkowym zgromadzić.

Elżbieta Berendt z dużym zaangażowaniem mówiła o drzewach genealogicznych,  o różnych typach pamiętników i wierszowników, szkolnych kronikach i o zeszytach z pamiętnikami muzykantów.

Wirtualną Kulturę zaciekawiło, że w muzeach brakuje tzw. ekranów, na tle których robiono kiedyś sobie zdjęcia, na przykład w Częstochowie. Kliknijcie na pierwsze zdjęcie poniżej.W ramach wystawy zaprezentowane będą fragmenty wywiadów przeprowadzonych przez studentki i studentów z Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. To przypomniało Wirtualnej Kulturze projekty, w których ona brała udział:

Wystawie "Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik" towarzyszą wydarzenie dodatkowe:
Są to przede wszystkim warsztaty rodzinne dla dzieci. Dobrze, że dzieci poznają historię, poczują klimat tamtych lat. Szkoda tylko, że nie ma propozycji dla seniorów. Dla nich ta wystawa to sentymentalny powrót do lat młodości i dzieciństwa, do wspomnień o najbliższych. Warto to jeszcze raz przeżyć dzięki wystawie.

Niestety wernisaż jest w Noc Muzeów. 

Wernisaż: 20 maja 2023, godz. 18:00 w ramach Nocy Muzeów 2023
Oprowadzanie kuratorskie: 20 maja 2023, godz. 20:00
Oprowadzanie po wystawie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy: 3 czerwca 2023, godz. 14:00
Oprowadzanie po wystawie z audiodeskrypcją: 3 września 2023, godz. 15:00

Relacja z konferencji prasowej (20 maja 2023) na Facebooku Muzeum Etnograficznego,  
Krystyna - Wirtualna Kultura

1 komentarz:

 1. Coś wspaniałego.!!!!! Krysiu, dziękujemy. 👏👏👏👏👏👏❤️

  OdpowiedzUsuń