sobota, 6 maja 2023

Teatralne życiorysy

Wirtualna Kultura wreszcie trafiła na spektakl teatralny, który mogła zrozumieć od razu, bo: 

 • wiedziała z doniesień internetowych, co to jest piramida finansowa, ale sama się na nią nie nabrała 
 • miała jakieś wyobrażenie, jak może wyglądać egzamin wstępny do szkoły teatralnej - obejrzała w Internecie relację (skecz?) znanego  aktora z jego egzaminu wstępnego
 • znała imię Konrad i w szkole musiała czytać o Kordianie
 • bała się, gdy pierwszy raz leciała samolotem
 • była w Paryżu 40 lat temu
 • nosiła kiedyś plecaki
 • Reduty Ordona nigdy nie recytowała, ale świetnie wyczuła odegrane w spektaklu dwie wersje tekstu Mickiewicza - rewelacja, brawo aktorzy!
 • obejrzała kilka filmów pokazujących, jak skomplikowane mogą być relacje na linii rodzice -dziecko
 • też kiedyś miała zielony szalik, itd.
Jedynym kłopotem w pełnym zrozumieniu spektaklu była "Malezja" i dziwne zasady obowiązujące w nieznanych jej liniach lotniczych (chińskich?). Nazwy tych linii nie zapamiętała, a "Malezję" znalazła na mapie. Sama się sobie dziwi, jak mogła mieć wątpliwości, gdzie to państwo leży.

Powyższa wyliczanka nie jest streszczeniem spektaklu "Daleko" w reż. Anny Wieczorek, który 5 maja 2023 Wirtualna Kultura obejrzała w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego, ale może Was naprowadzi na trop, o czym spektakl był. Drugą podpowiedzią jest to, że spektakl został zrealizowany w ramach projektu "Teatr na faktach", realizowanego w Instytucie Grotowskiego od roku 2018. Chodzi w nim o dosłowne, oparte na faktach, przedstawianie świata na scenie:
"„Teatr na faktach” to projekt Instytutu Grotowskiego, którego celem jest popularyzacja teatru dokumentalnego wśród wrocławskich widzów oraz młodych twórców teatralnych. Składa się z corocznych kursów dla dramaturgów, reżyserów, aktorów, muzyków, badaczy i scenografów, w trakcie których poznają oni nowe narzędzia opisywania i przedstawiania rzeczywistości w formie spektaklu dokumentalnego. Podsumowaniem kursów są przeglądy zrealizowanych przez uczestników spektakli – także na podstawie ich własnych pomysłów i scenariuszy."

Spektakl "Daleko" powstał na bazie rozmów reżyserki Anny Wieczorek (rocznik 1992) ze starszym bratem (lat 42). Pokazuje tylko część historii bohatera, który uciekał z domu "na Zachód" i przegrany wracał, czego jego ojciec nie mógł zaakceptować i nadal nie akceptuje. Historia jest żywa, jeszcze się toczy. Bohater spektaklu mieszka teraz w Anglii.

"Bohater „Daleko” to niedoszły aktor, dziennikarz, pilot, ochroniarz, biznesman, złodziej, podróżnik… który od czasów młodości marzył o wyrwaniu się z szarej rzeczywistości polskiej wsi przełomu tysiącleci. (...) Mieszkający na co dzień w Wielkiej Brytanii czterdziestolatek wciąż szuka swojego miejsca w świecie. Jego młodsza siostra postanowiła te poszukiwania śledzić i podjąć próbę opowiedzenia ich na scenie. (...)  Dwójka wspaniałych aktorów: Jakub Mieszała i Paweł Bernadowski wcieli się w jednego bohatera, który w czasie rozmowy z samym sobą rozliczy się z przeszłością i zmierzy z oczekiwaniami dotyczącymi przyszłości."
Spektakl jest bardzo ciekawie zrealizowany. Pomysł, że dwaj aktorzy grają jednocześnie tę samą postać, jest świetny - na scenie dużo się dzieje. Aktorzy wypadli przekonywująco. Nie było dłużyzn. Temu wszystkiemu towarzyszy ujmująca muzyka, którą skomponował Piotr Michalczuk, aktor lalkarz. W pewnym momencie było tyle decybeli, że Wirtualna Kultura jedno ucho palcem zakryła.

Scenografia Gabrieli Kruk, jeszcze studentki, to krzesła, wieszak na rzeczy, walizka na kółkach, plecak, .... Więcej rekwizytów nie trzeba. Ze zdjęć dostępnych na Facebooku Instytutu Grotowskiego Wirtualna wybrała to z krzesłami, bo ona bała się, że siedzący na oparciach aktorzy wywrócą się. Jak oni mogli tak siedzieć? Kliknijcie na pierwsze zdjęcie, 

Po spektaklu było spotkanie z twórcami i wykonawcami. Na zdjęciu poniżej z lewej strony jest reżyserka i jej brat. Obok niego siedzi twórca muzyki, potem dwaj aktorzy i scenografka. Wszyscy z uwagą wsłuchują się w pytania widzów. Widownia była międzypokoleniowa. Kliknijcie na miniaturę zdjęcia.


Wirtualna Kultura zadała pytanie tylko aktorom. Miała ochotę "dopytać" bohatera spektaklu, jak spłacił długi i uwolnił się od egzotycznej żony, ale nie była pewna, czy to wypada. 

Zastanawiała się, czy ktoś z jej pokolenia byłby (na początku lat sześćdziesiątych) tak zdeterminowany jak bohater spektaklu, by mimo tylu "kłód rzucanych pod nogi" i błędnych decyzji postawić na swoim (wyjazd "na Zachód" wtedy był raczej niemożliwy). Co młody bohater wiedział o życiu "na Zachodzie", gdy pierwszy raz autostopem wybrał się do Francji? To było zanim Polska weszła do Unii Europejskiej.  

Wirtualna Kultura chętnie poznałaby też inną wersję spektaklu - tę z punktu widzenia rodziców. To wydaje się jej być  szczególnie interesujące, ponieważ zna już filmy "Bezmiar" i "On się boi":
Druga wersja mogłaby wywrócić historię do góry nogami - stąd pomysł na zdjęcie afisza do góry nogami. Kliknijcie obok. 
 
Niestety Wirtualna Kultura nie wie, czy i kiedy "Daleko" można będzie zobaczyć. Na razie były zaplanowane tylko dwa terminy - 5 i 6 maja 2023.

Projekt "Teatr na faktach" pokazuje, że każdy życiorys nadaje się na interesujący spektakl i może to być historia, która aktualnie się toczy. Życie pisze najlepsze scenariusze.

Krystyna - Wirtualna Kultura

5 komentarzy:

 1. Dziękuję, dziękuję że jesteś, Krysiu. Opowieść "Daleko", jest dla mnie.!!!!!!! 👏👏👏❤️

  OdpowiedzUsuń
 2. To prawda, że życie pisze najlepsze scenariusze i każdy życiorys nadaje się na interesujący spektakl.
  Ala

  OdpowiedzUsuń
 3. Doskonaly wpis. Teatr Grotowskiego znalam wiele lat temu. Ciesze sie ze nadal prosperuje. A humor W.K. jak zawsze zacheca do uwaznego czytania. Sztuka doskonala dla polskich emigrantow!

  OdpowiedzUsuń
 4. Po przeczytaniu Krysiu, Twojego tekstu o spektaklu "Daleko" jestem przekonana, ze muszę zobaczyć tą sztukę! zdjęcie jest bardzo "Grotowskie" a plakat nie mniej :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Alu, były tylko dwa spektakle 5 i 6 maja. Nie wiem, czy, gdzie i kiedy będą następne.
   Krystyna

   Usuń