wtorek, 16 maja 2023

Seniorzy i Wrocek w RatuszuWirtualna Kultura z grupą seniorek i jednym seniorem skorzystała z propozycji Przestrzeni Trzeciego Wieku - WCRS i udała się na zorganizowane przez Katarzynę Delikowską (kierowniczka PTW-WCRS) spotkanie z: 

Sergiusz Kmiecik, Jarosław Krauze i Katarzyna Delikowska są na zdjęciach poniżej (kliknijcie):
 

Drugie i trzecie zdjęcie Wirtualna Kultura zrobiła w gabinecie Prezydenta Wrocławia. Kliknijcie na zdjęcie Wrocka.

Jarosław Krauze zapoznał seniorów z działalnością Rady Miejskiej Wrocławia (37 radnych), zebraniami hybrydowymi, sposobami głosowania, flagą Wrocławia czerwono-żółtą, .... Powiedział, jak na podstawie zużycia wody określa się liczbę osób faktycznie mieszkających we Wrocławiu (około 1 miliona?). Sprawdził, czy seniorzy wiedzą, którzy prezydenci Wrocławia byli wybrani przez mieszkańców miasta. Podał, jak duży jest budżet Wrocławia:
i przypomniał, że wybory samorządowe będą w kwietniu 2024. Wymienił niektórych honorowych obywateli Wrocławia,

24 kwietnia 2023 Rada Miasta ten honorowy tytuł przyznała Markowi Krajewskiemu:

"Marek Krajewski – pisarz, filolog klasyczny, doktor nauk humanistycznych i autor bestsellerowych powieści kryminalnych, który w swojej bogatej twórczości promuje Wrocław, jego mieszkańców i historię miasta."

Wirtualną Kulturę najbardziej zaskoczyła wielkość wydatków na oświatę, opiekę wychowawczą i szkolnictwo wyższe w stosunku do całego budżetu:
oraz informacja, że połowa uczniów wrocławskich szkół średnich jest spoza Wrocławia.

W drugiej części wizyty w Ratuszu seniorzy spotkali się z Jackiem Sutrykiem, prezydentem Wrocławia. Najpierw były rozmowy "przy stole", a potem pamiątkowe zdjęcia i dalszy ciąg dyskusji. Zdjęcia potwierdzają fakt, że seniorzy nie chcieli wypuścić prezydenta, którego wzywały obowiązki, a on chętnie z nimi rozmawiał. Atmosfera była bardzo miła: 

 

Jarosław Krauze przetestował "tężyznę" seniorek, wręczając im na chwilę bardzo ciężki klucz do miasta Wirtualna Kultura przy pomocy radnego też klucz trzymała.


Tematyka wypowiedzi i pytań seniorów była rozległa. Jacek Sutryk chętnie i wyczerpująco na pytania odpowiadał. Mówił o problemach uczniów, trudnej sytuacji nauczycieli, o nowych szkołach. Wspomniał o Centrum Talent:
poparł edukację ekologiczną i obiecał ochronę ogródków działkowych. Wspomniał, że nowa linia tramwajowa do Nowego Dworu ruszy na początku września.

Wirtualna Kultura zwróciła uwagę, że we Wrocławiu brakuje dialogu między pokoleniami. Wrocław jest miastem spotkań, dużo się mówi o jego wielokulturowości, a rozmów "starych" z "młodymi" brakuje - są tylko wspólne potańcówki i fajfy. Posłużyła się własnymi doświadczeniami:
Prezydent Wrocławia przyznał jej rację. Temat został podchwycony przez innych "z urzędu", co Wirtualną Kulturę bardzo ucieszyło. Warto było do Ratusza pójść.

Uwaga. Wirtualna Kultura dostała pierwsze i poniższe dwa zdjęcia z Przestrzeni Trzeciego Wieku. Ich autorem jest Bogdan Partyka, uczestnik spotkania.  
Krystyna - Wirtualna Kultura

6 komentarzy:

 1. Wpis jak zawsze doskonaly. Gratuluje W.K z Paryza. Tesknie za Wroclawiem!

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękujemy Krysiu. !!!! Ciekawie, z humorem jak zawsze. Czekam na zdjęcia z Tobą. To nas jest już milion.?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zameldowanych jest chyba około 600 tysięcy. Mieszkających niedługo może być milion.
   Krystyna

   Usuń
 3. Bogna Bartosz17 maja 2023 09:01

  Głos WK - nie pierwszy zresztą - na temat wagi rozmów i spotkań różnopokoleniowych zdecydowanie wysuwa się na plan pierwszy. Może dobrze byłoby organizować spotkania w ratuszu ze starszymi, młodszymi, średnimi wspólnie, bo... czemu nie?

  OdpowiedzUsuń
 4. Jesteśmy dumni że Nas Reprezentujesz Lech

  OdpowiedzUsuń
 5. No cudowne zdjęcia. Świetne. Teraz jest całość.. Dziękuję Krysiu. Zdjęcie z uściskiem Pana Prezydenta, bez cenne.!!!!!!

  OdpowiedzUsuń