czwartek, 28 września 2023

XI Festiwal Niezależnej Kultury BiałoruskiejZ materiałów prasowych:

"XI Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej, 1-8 października 2023

We Wrocławiu znaleźliśmy się z wielu różnych powodów. Niektórzy mieszkają tu od lat, inni przyjechali do stolicy Dolnego Śląska dopiero niedawno. Wielu z prześladowanych we własnym kraju po tragicznych wydarzeniach Białoruskiego sierpnia 2020 roku, znalazło tu schronienie i szansę na lepszą przyszłość. 

Tak czy inaczej, diaspora białoruska staje się coraz liczniejsza i bardziej różnorodna. Z trwogą przyglądając się temu, co dzieje się na naszej Ojczyźnie oraz w sąsiedniej Ukrainie, zdajemy trudny, lecz jakże ważny egzamin z jedności i wytrwałości. W tej sytuacji Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej stał się dla nas prawdziwym świętem, podczas którego możemy dzielić się własną kulturą i sztuką, przypominając mieszkańcom miasta, jak wiele nas łączy i jak mało, w rzeczywistości, dzieli.

To już XI edycja organizowanego od 2011 roku przez Fundację „Za Wolność Waszą i Naszą” Festiwalu. Stowarzyszenie “Białoruski Związek Solidarności” stanowi przykład ważnego partnerstwa w organizacji festiwalu od 2020 roku. Wydarzenia nieodzownie przygotowywanego dzięki wsparciu władz miasta, marszałkostwa i województwa dolnośląskiego oraz współpracy z licznymi partnerami-instytucjami kultury. 

Wydarzenie odbywa się pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego. Cenimy tę pomoc oraz każdy gest empatii i szczerego zaangażowania skierowany do mniejszości białoruskiej. 

Jesteśmy przekonani, że dzięki takim przejawom solidarności, jak też wszelkim próbom budowania autentycznej wspólnoty i łączenia ludzi, stajemy się lepszą wersją siebie. Jako jednostki i jako społeczeństwo. Stąd też hasłem przewodnim (nie tylko tej edycji, ale i całego Festiwalu!) odtąd będzie: RAZEM - LEPIEJ. Tym samym obiecujemy zrzeszać i prezentować inicjatywy kulturalne Białorusinów Wrocławia, dbając jednocześnie o to, żeby stawały się one dostępne jak najszerszemu gronu mieszkańców i gościom miasta.

XI Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej otworzy uroczyste spotkanie z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską, podczas którego wręczona zostanie Nagroda Wdzięczności za Wsparcie Kultury Białoruskiej. (...)
"

PROGRAM

DZIEŃ PIERWSZY (niedziela, 1.10.2023)

14:30 Rynek pod Pręgierzem, Akcja Solidarności z Ukrainą i więźniami politycznymi na Białorusi

17:00 sala wielofunkcyjna w Strefie Kultury Studenckiej Politechniki Wrocławskiej (Hoene Wrońskiego 10, Wrocław), Spotkanie ze SWIATŁANĄ CICHANOUSKĄ

19:00 Centrum Sztuk Performatywnych, Piekarnia (Księcia Witolda 62, Wrocław), Spektakl «AUGUST»


DZIEŃ DRUGI (środa, 4.10.2023)


18:00 Klub Proza, Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2, Wrocław), WYSTAWA FOTOGRAFII «Pociąg Mińsk-Wrocław»

19:00 Klub Proza, Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2, Wrocław), WIECZÓR poetycko-literacki z ULADZIMIRAM NIAKLAJEVYM, spotkanie wokół książki «SAM»


DZIEŃ TRZECI (czwartek, 5.10.2023)

16:00 Przejście Dialogu (Świdnicka 19, Wrocław), OTWARCIE WYSTAWY Alexandry Konofalskiej

17:00 Przejście Dialogu (Świdnicka 19, Wrocław), SPOTKANIE WOKÓŁ KSIĄŻKI «CELA 18»

19:00 Teatr Polski, Scena na Świebodzkim (plac Orląt Lwowskich 20A, Wrocław) - BILETY, MONODRAM «MOJ HLEB» Zoi Biełachwościk, Niezależna Grupa Teatralna «KUPALAUCY»


DZIEŃ CZWARTY (piątek, 6.10.2023)

17:00 Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu (Widok 10, Wrocław), POKAZ FILMU pt. "Na żywo", DEBATA pt. «Polacy o Białorusinach, Białorusini o Polakach»

DZIEŃ PIĄTY (sobota, 7.10.2023)

10:00 Przejście Dialogu (Świdnicka 19, Wrocław), WARSZTATY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

11:00 Plac Kościuszki, Klub Muzyki i Literatury, SPACER Z PRZEWODNIKIEM po białoruskich miejscach Wrocławia

13:00 Przejście Dialogu (Świdnicka 19, Wrocław), WARSZTATY «Realizacja własnego pomysłu -

krok po kroku»

14:00 Przejście Dialogu (Świdnicka 19, Wrocław), "RAZEM-LEPIEJ" - przestrzeń na przedstawienie białoruskich inicjatyw

15:30 Instytut Historii Uniwersytetu Wrocławskiego (ul. Szewska 36, sala 309 (III p.), MOVA NANOVA z Kaciarynaj Vadanosavaj, "Białoruski strój ludowy: od butów do namitki"

18:00 Instytut Historii Uniwersytetu Wrocławskiego (ul. Szewska 36, sala 309 (III p.), Występy białoruskich teatrów amatorskich «DOTYK» i «U WOBRAZIE»


DZIEŃ SZÓSTY (niedziela, 8.10.2023)

11:00 Przejście Dialogu (Świdnicka 19, Wrocław), SPACER Z PRZEWODNIKIEM po białoruskich miejscach Wrocławia

16:00 Domek Miedziorytnika (Świętego Mikołaja 1, Wrocław), WYSTAWA Aly Savashevich «Jeśli nie widać ciała, nie oznacza, że nie boli»

18:30 Stary Klasztor, sala witrażowa (Jana Ewangelisty Purkyniego 1, Wrocław) - BILETY, Koncert zespołu ludowego «LETAPIS» i Białoruskie tańce ludowe, KONCERT «KRAJ» Kaciaryny Vadanosavaj i Alexandry Konofalskiej


Pisanie pocztówek do więźniów politycznych:

01.10, godz. 16:30 Politechnika Wrocławska (sala wielofunkcyjna w Strefie Kultury Studenckiej (Hoene-Wrońskiego 10, Wrocław)

04.10, godz. 17:30 Klub Proza, Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2, Wrocław)

06.10, godz. 16:30 Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu (Widok 10, Wrocław)

07.10, godz. 13:30 Przejście Dialogu (Świdnicka 19, Wrocław)

Językami roboczymi festiwalu są języki polski i białoruski. Większość wydarzeń będzie zabezpieczone tłumaczeniem.


Krystyna - Wirtualna Kultura

1 komentarz:

  1. Przebogaty program i bardzo ciekawy. Będę w sanatorium, ale postaram się śledzić co tylko się da ..
    Pozdrawiam 💝 ma

    OdpowiedzUsuń